REKLAMA

Polska 2050: Na "Polskim ładzie" stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku

2021-09-27 13:56
publikacja
2021-09-27 13:56
Polska 2050: Na "Polskim ładzie" stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku
Polska 2050: Na "Polskim ładzie" stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku
fot. Syda Productions / / Shutterstock

Na proponowanych przez rząd zmianach podatkowych stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku, Polska 2050 zgłosi poprawkę pozwalającą wybrać między dotychczasowym rozwiązaniem a nową ulgą proponowaną przez rząd – zapowiedzieli w poniedziałek posłowie ugrupowania.

Obecnie podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych - która zajmowała się projektem zmian w przepisach podatkowych w ramach programu Polski Ład - opowiedziała się za poprawką wprowadzającą ulgę wysokości 1,5 tys. zł na dziecko samotnego rodzica, zamiast dotychczasowej zasady.

"Rząd nie mógł obyć się bez nagłej, niespodziewanej, szkodliwej dla części obywateli wrzutki – zmian w podatkach polegających na likwidacji możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi przez rodziców, którzy wychowują dzieci samotnie" – powiedziała posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska2050).

Według niej, "rodzice samotnie rozliczający się z dziećmi, w części przypadków stracą na tym rozwiązaniu - stracą wszyscy ci, którzy zarobią w ciągu roku powyżej podstawowej nowej kwoty wolnej od podatku".

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Jak powiedziała posłanka, przy utrzymaniu dotychczasowego prawa do ulgi – przy podwójnej kwocie wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł - rodzice samotnie wychowujący dzieci mogliby oszczędzić 5100 zł, a po zmianach "rodzic zarabiający średnio 5 tys. zł miesięcznie będzie do tyłu o 3,6 tys. zł rocznie".

"Należy też uwzględnić, że taki rodzic zapłaci dodatkowo składkę zdrowotną, którą dotychczas mógł odliczać od podatku" – dodała, wskazując, że chodzi o ponad 2 tys. zł. "Łącznie szacujemy, że rodzice, którzy samodzielnie wychowują dzieci, a zarabiają ok. 5 tys. zł, będą stratni blisko 6 tys. zł lub nie zyskają tego, co mogliby zyskać, gdyby rząd nie zabrał im możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi" – mówiła.

"Zgłosimy poprawkę przywracająca możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi przez rodziców samotnie wychowujących dzieci" – zapowiedziała. Zgodnie z poprawką rodzic mógłby wybrać, czy chce skorzystać z owej ulgi czy – jak dotychczas – ze wspólnego rozliczenia.

Według Mirosława Suchonia "to, co proponuje rząd, to uderzenie w rodziców samotnie wychowujących dzieci, ale również uderzenie w dzieci". Dodał, że rodzinom, w których rodzice samotnie wychowują dzieci, trudniej pokryć koszty utrzymania "zwłaszcza kiedy mamy szalejąca drożyznę".

Suchoń zarzucił też rządowi niedostosowanie tempa procedowania zmian do zawartości ustawy. Przypomniał propozycję PL 2050, by nad ustawami podatkowymi "procedowano bardzo dokładnie, słuchając ekspertów, a termin wejścia w życie tych przepisów był odległy co najmniej o pół roku".

Wiceminister rodziny Barbara Socha odnosząc się w ubiegłym tygodniu do zastrzeżeń, jakie wzbudziła zapowiedź likwidacji możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi przez wychowujących je samotnych rodziców, zapewniła, że nowa ulga – jedno z rozwiązań Polskiego Ładu - będzie korzystna dla rodziców.

"Przy zarobkach np. 7 tys. zł – dotychczasowa korzyść 552 zł – zostaje zastąpiona ulgą 1500 zł. To lepiej dla samotnych czy gorzej?" – napisała Socha. Wiceminister dodała, że prawo do ulgi będzie miał każdy samotny rodzic – nawet najlepiej zarabiający.(PAP)

brw/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jas2
Przy zarobkach powyżej 15 tys. miesięcznie stracę. Jedynym moim zmartwieniem jest aby tak tracić do końca życia. Żeby nie daj Boże, nie zmniejszyć dochodu do 2,5 tys. i nie płacić wcale podatku. Ja chce płacić jak najwięcej. Najlepiej milion złotych podatku dochodowego miesięcznie.
300_pala
Obliczenia godne wyznawcy dobrej zmiany
pagodzik
Gdybym mial zaplacic milion zlotych dochodowego, to byloby mnie stac, zeby oplacic firme, ktora za jedyne 100 tysiecy pomoze mi zmniejszyc wymiar tego podatku do 300 tysiecy.
jas2
System podatkowy powinien być prosty.
30 tysięcy ulgi w podatku dochodowym na każdą osobę w rodzinie.
300_pala
Jasne… i podatek katastralny
dolar36
krzywa gęba bankierowa gadała że nikt na tym nie straci, fakt jak się ma nieruchomości na 40mil to się na tym nie straci
jaffa
ale kłamiący Matełusz powiedział że 90% zyska, jak zwykle można mu wierzyć.
pagodzik
Bo to prawda. 90% zyska. Bedzie nowa akcyza na spirytus i 90% zyska kilka zlotych na litrze.
grzegorzkubik
Klasa średnia zacznie się od 120 tys. zł rocznie. Zatem jeśli zarobisz ponad 10 tys. to jesteś na początku tej klasy a nie na końcu. Pomyśl. dostajesz pracę w branży IT. Zarabiasz ok 4000 zł netto i w związku z kwotą wolną dochodzi ci ok 400 zł dodatku miesięcznie. Odkładaj jak najwięcej. Naucz się inwestować Klasa średnia zacznie się od 120 tys. zł rocznie. Zatem jeśli zarobisz ponad 10 tys. to jesteś na początku tej klasy a nie na końcu. Pomyśl. dostajesz pracę w branży IT. Zarabiasz ok 4000 zł netto i w związku z kwotą wolną dochodzi ci ok 400 zł dodatku miesięcznie. Odkładaj jak najwięcej. Naucz się inwestować na giełdzie, wpłacaj na PPK a bogactwo cię nie ominie.
men24a
Na ppk to nawet nie chcą odkładać posłowie co uchwalili ten wspaniały program emerytalny. Wola sobie dać podwyżki od 40 % wzwyż.
Odkładać jak najwięcej i kupować obligacje poniżej inflacji ? Czy na giełdzie np w getbac, gdzie w 2017 roku Morawiecki uchonorowal najlepszą spółką ?

Zdaniem kontrolerów
Na ppk to nawet nie chcą odkładać posłowie co uchwalili ten wspaniały program emerytalny. Wola sobie dać podwyżki od 40 % wzwyż.
Odkładać jak najwięcej i kupować obligacje poniżej inflacji ? Czy na giełdzie np w getbac, gdzie w 2017 roku Morawiecki uchonorowal najlepszą spółką ?

Zdaniem kontrolerów NIK przyznanie wyróżnienia spółce naruszyło reputację giełdy. Szczególnie że były sygnały o nieprawidłowościach.
GetBack został w lutym ubiegłego roku wyróżniony w kategorii „Optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW”.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki