REKLAMA

Dopłaty do kredytu mieszkaniowego nie dla wszystkich rodziców. Morawiecki uchylił rąbka tajemnicy

2021-05-17 21:48
publikacja
2021-05-17 21:48
Dopłaty do kredytu mieszkaniowego nie dla wszystkich rodziców. Morawiecki uchylił rąbka tajemnicy
Dopłaty do kredytu mieszkaniowego nie dla wszystkich rodziców. Morawiecki uchylił rąbka tajemnicy
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zapowiedziane w Polskim Ładzie dopłaty do kredytu mieszkaniowego dla rodziców będą należały się w przypadku pojawienia się na świecie drugiego i kolejnego dziecka; punktem startu programu jest data przyjęcia ustawy - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas poniedziałkowego Q&A na Facebooku był pytany o proponowane w ramach Polskiego Ładu dopłaty do kredytów mieszkaniowych dla rodziców.

Zaznaczył, że będą one należały się przyszłym rodzicom w przypadku pojawienia się na świecie drugiego i kolejnego dziecka.

"Nie możemy odnosić tego programu do kogoś, kto już jest w danym stanie, ponieważ wobec tych osób stosujemy obecnie wszystkie inne polityki - 500 plus, 300 plus, albo wiele innych ulg" - zaznaczył Morawiecki. Przypomniał też o zerowej stawce podatku PIT dla osób do 26 roku życia i podwyższeniu kwoty wolnej od podatku.

"Punktem startu programu jest data przyjęcia ustawy i całego schematu regulacyjnego" - zaznaczył premier.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział też wprowadzenie gwarancji bankowej na kwotę 100 tys. zł na kupno mieszkania przez osoby od 20 do 40 roku życia.

"A dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. kredytu przez państwo, trzecie to 60 tys., kolejne do szóstego po 20 tys. Razem do 160 tys. zł" – zapowiedział Kaczyński.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
zosia3005
Nie chcę tego nazwać po imieniu , ale okropny jest ten mechanizm: "pieniądze i przywileje za rodzenie dzieci" . Cytuję : "Nie możemy odnosić tego programu do kogoś, kto już jest w danym stanie, ponieważ wobec tych osób stosujemy obecnie wszystkie inne polityki - 500 plus, 300 plus, albo wiele innych ulg" Nie chcę tego nazwać po imieniu , ale okropny jest ten mechanizm: "pieniądze i przywileje za rodzenie dzieci" . Cytuję : "Nie możemy odnosić tego programu do kogoś, kto już jest w danym stanie, ponieważ wobec tych osób stosujemy obecnie wszystkie inne polityki - 500 plus, 300 plus, albo wiele innych ulg" - zaznaczył Morawiecki." Co to znaczy W DANYM STANIE ? Tak więc kto już jest w "danym stanie" ( ?! ) dostanie figę a dopłatę do mieszkania ( oczywiście + wszystkie inne gratyfikacje ) tylko ten , kto po wejściu ustawy doprowadzi się do "danego stanu" - czy tak ?!
W Polsce jest tyle dzieci w domach dziecka , w opiece zastępczej , tyle bitych i krzywdzonych dzieci , które patologia sprowadza na świat z wiadomych powodów ; nie ma opieki, żłobków , przedszkoli , świetlic itd. - WSTYD - tymi dziećmi należałoby się zająć w pierwszej kolejności.
To jakaś fobia na tle płacenia za "nowe dzieci" .
Każdy wie, że najwięcej dzieci rodzi się w najbiedniejszych krajach - bo to nie kwestia pieniędzy.
cykor21
Bo ten program zostanie tak skonstruowany, że mało kto na niego się załapie. Był już przecież jeden program mieszkaniowy, który nie udał się zupełnie. "Tanie mieszkania" to utopia.
zosia3005 odpowiada cykor21
No ale poza mieszkaniami socjalnymi ( to zazwyczaj straszne budynki ) można przecież stworzyć inny system - np. mieszkania na wynajem z opcją kupna, gdzie wkład własny nie byłby konieczny. Są też inne rozwiązania , ale nie jestem doradcą Premiera , ma swoich z bardzo wysokim uposażeniem - niech myślą i na nie No ale poza mieszkaniami socjalnymi ( to zazwyczaj straszne budynki ) można przecież stworzyć inny system - np. mieszkania na wynajem z opcją kupna, gdzie wkład własny nie byłby konieczny. Są też inne rozwiązania , ale nie jestem doradcą Premiera , ma swoich z bardzo wysokim uposażeniem - niech myślą i na nie zapracują.
longinagda
Kto potem wygoni z mieszkania na kredyt rodzinę z sześćiorgiem dzieci ?
zosia3005 odpowiada jpelerj
Akurat - jakby to wyglądało.
Państwo wyda dekret żeby umorzyć zadłużenie a zapłacą jak zawsze INNI .
Natomiast mama tej gromadki dostanie na koniec "emeryturę matczyną" .. :-)
loool
Spokojnie, jak za kilka lat socjalizm w Polsce osiągnie swoje apogeum to znowu zabierze sie nieruchomości bogatym i rozda biednym. Historia kołem sie toczy

golestan
Panie Premier, gratulacje za sobotnią prezentację Nowego Ładu. Szczęśliwym trafem włączyłem telewizor o 10:00, co nie jest w moim zwyczaju. Na początku mi się wydawało, że to jakiś wiec wyborczy Bidena albo kongres AIPAC. Sceneria o dziwo podobna... Odetchnąłem jak widziałem dobrotliwe twarze I sekretarza wszystkich Panie Premier, gratulacje za sobotnią prezentację Nowego Ładu. Szczęśliwym trafem włączyłem telewizor o 10:00, co nie jest w moim zwyczaju. Na początku mi się wydawało, że to jakiś wiec wyborczy Bidena albo kongres AIPAC. Sceneria o dziwo podobna... Odetchnąłem jak widziałem dobrotliwe twarze I sekretarza wszystkich niebios i Pana, uff to nasza biało-czerwona drużyna. To Nasi. Widać, że dobrze Wam się żyje u nas i chcecie naprawdę dobrze dla Pol...ski. Mam jednak jedną uwagę: nie zamierzam u Pana brać kredytu, mam sześcioro dzieci, chcę dla szóstego dziecka kupić mieszkanie za gotówkę. Każde ma z resztą swoje na przyszłość. Jest jedno ale: brakuje mi na to mieszkanie 160 kpln. Czy Pan mi da tę kasę zamiast brać kredyt? Kredyt kosztuje to wiadomo, poza tym uważam, że Pana projekt to dyskryminacja gotówkowców i zamierzam się zwrócić do Pana RPO.
tomkooo
uwazaj bo RPO niedlugo konczy swoja kadencje. a pis bedzie sie tlumaczyl ze "senat blokuje" podczas gdy to sejm ma obowiazek sie dogadac - wystarczy chciec, bo inaczej bedzie obywatele beda niekonstutucyjnie pozbawieni RPO :)
tak samo z wyborami, mogli wprowadzic stan wyjatkowy i bylo b y po sprawie, zamiast zwalac na senat.
trolley
No to zaczęło się: "tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, i nie rozdają, tylko kradną" hehe. A w międzyczasie weźmie się to albo wszystko zwali na ryj na całym świecie albo na jesieni ponowny cyrk z wirusem i wywalanie tam kasy i tyle będzie z Nowego Bałaganu :)

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki