Polska zadłuża się w tempie 10 mld zł miesięcznie

Na koniec marca 2013 roku zadłużenie Polski wzrosło o blisko 31 mld złotych, sięgając 917,8 mld zł. Po ubiegłorocznej stabilizacji dynamika narastania długu publicznego znów przyspieszyła.

Łączny dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 917.754.600.000 zł i był o 30.978.500.000 zł wyższy niż na koniec 2012 roku – poinformowało Ministerstwo Finansów. Oznacza to wzrost o 3,5% względem poprzedniego kwartału. To najszybszy kwartalny przyrost zadłużenia od dwóch lat, który nastąpił po trzech kwartałach stabilizacji.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (EDP) Źródło: Ministerstwo Finansów.

W pierwszych trzech miesiącach 2013 roku rząd zadłużał nas w tempie 10 miliardów złotych miesięcznie i na koniec marca każdy mieszkaniec Polski obciążony był długiem publicznym w kwocie 24.672 złotych. Jeśli tempo z pierwszego kwartału zostałoby utrzymane do końca roku, to w grudniu dług publiczny przekroczy bilion złotych, czyli ok. 26,9 tys. zł na mieszkańca.

Źródło: Ministerstwo Finansów.

Największy udział w długu publicznym ma zadłużenie Skarbu Państwa, które w marcu osiągnęło poziom 825.79 mld zł i było o 4% wyższe niż na koniec 2012 roku. Przeszło połowa (54,2%) długu SP znajdowała się w posiadaniu inwestorów zagranicznych, zaś zobowiązania denominowane w walutach obcych stanowiły 30,6% całości zadłużenia Skarbu Państwa.

K.K.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Konradm

skoro nie przytnie Tusk policjantom i górnikom, to będzie musiał wszystkim, bo przy dzisiejszym kursie EURO już jesteśmy ponad 55% zadłużenia, czyli gilotyna budżetowa!!
mamy jedno wyjście-wszyscy powinniśmy pójść pod URM z oponami i kilofami. Może wtedy przestanie robić w gacie przed grupami nacisku.

! Odpowiedz
0 0 ~b_uważny_

dług publiczny przekroczył właśnie milion,inwestorzy zagraniczni uciekają z polskiego długu,złotówka najsłabsza od...,obligacje najsłabsze od..,gpw najsłabsze od....Wszystko idzie planowo.Ładna ta sukienka Małgosi za 6 tysiaków.

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

to gdzie są nasze pieniądze ?

dalej marnujecie głos na Po-PiS-PSL-SLD czy ruch Palikota ? Korwin Mikke zgłosił projekt usawy ZAKAZUJĄCEJ całkowicie zadłuzania przyszłych pokoleń ale wy wolicie marnować głos na złodziei którzy was okradają

! Odpowiedz
0 0 ~zorro

http://vod.gazetapolska.pl/node/4374?utm_source=niezalezna&utm_medium=ArtY&utm_campaign=vod

! Odpowiedz
0 0 ~Tusk Bankrut

no cóż jak ktoś nie wie ile jest 2+2

! Odpowiedz
0 0 ~Grześ

To wszystko wina Gierka ! Bo On przez wszystkie lata swioch rządów narobił nam 27 mld długów.

! Odpowiedz
0 0 ~ssa

czyli Polska musi ogłosić zerowanie długów i zacząć z czystym rachunkiem (tzn. ogłosić bankructwo) i więcej się nie zadłużać

! Odpowiedz
0 0 ~Wiksa

Hmm skoro komornik zajmuje się sprawami starych ludzi z emerytura 600zl, to dlaczego nie zajmie się naszym Państwem? Będzie miał pole do popisu a i skala przedsięwzięcia większa.

! Odpowiedz
0 0 ~drake

tylko Korwin to rozumiał gdy wystąpił ponad 20 lat temu z ustawą zakaz zadłużania państwa możnowładcy ,komuchy z sejmu wybuchli śmiechem teraz dalej się śmieją a my nasze dzieci i wnuki będą płakać i spłacać niewolniczą pracą za grosze .Tylko Nowa Prawica i Korwin dosyć złodziejstwa

! Odpowiedz
0 0 ~ccc

Nie,nie będziemy plakac,po prostu, wszyscy z tad spi..dolimy i już a co to nieda się gdzie indziej zyc?!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil