Polska sprzedaje węgiel Ukrainie

PKP Cargo zrealizowało już pierwsze transporty surowca na Wschód. Ukraina jest drugim po naszym kraju producentem węgla kamiennego w Europie. Trwające obecnie walki w Donbasie spowodowały ograniczenia w wydobyciu surowca.

Źródło: Thinkstock

Jacek Neska, wiceprezes zarządu PKP Cargo, już w zeszłym tygodniu przyznał, że ta sytuacja to szansa dla polskich firm. Wysyłki polskiego węgla na Ukrainę są już realizowane, w tej chwili bardzo dużo zależy od dalszego rozwoju sytuacji w tym kraju, natomiast nasza spółka jest przygotowana na ewentualne wyzwania w tym zakresie - mówił Jacek Neska.

Ukraina dotychczas wydobywała 70 milionów ton węgla. Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff twierdzi, że jest szansa, by polski eksport węgla na Ukrainę nie zakończył tylko na kilku transportach. Realne byłoby wyeksportowanie części polskich zapasów - stwierdził. Przypomniał, że w Polsce zalegają tony niesprzedanego węgla. Gdyby udało się go sprzedać nawet po kosztach własnych, to byłoby to z zyskiem dla kondycji polskiego górnictwa - ocenił Janusz Steinhoff.

Polskie kopalnie mają szanse eksportować spore ilości węgla na Ukrainę, ale muszą wygrać rywalizacje z rosyjskim surowcem. Tak przekonuje w rozmowie z IAR Rafał Zasuń z portalu wysokienapiecie.pl.

Ekspert podkreśla, że polski węgiel musi mieć atrakcyjną cenę by trafił na Ukrainę. Pamiętajmy, że naturalnym konkurentem Polski będą Rosjanie, mimo napiętych stosunków, handel ukraińsko-rosyjski nie został wstrzymany - stwierdził Rafał Zasuń.

Jego zdaniem, eksport węgla na Ukrainę nie rozwiązuje podstawowych problemów polskich kopalń. Rafał Zasuń przypomniał, że zarządy polskich spółek węglowych odeszły od koncepcji sprzedawania węgla za każdą cenę. Głównym problemem jest niekonkurencyjność części kopalń, które nie są w stanie wydobywać węgla po cenach światowych - zaznaczył.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że do końca czerwca tego roku polski eksport węgla był o 26 procent mniejszy niż przed rokiem i wyniósł nieco ponad 4 miliony ton. Sytuacja finansowa polskich kopalń jest bardzo trudna

W pierwszym półroczu straty górnictwa przekroczyły 770 milionów złotych. Na samej sprzedaży węgla w kopalnie w tym okresie straciły ponad miliard złotych.


IAR/ T. Majka & K. Tokarczyk& A. Pszoniak/kd/jj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Wspaniale

powinno pisać polskojęzyczne rządowe śmiecie darują bankrutującym ukrom węgiel za pieniądze Polakow

! Odpowiedz
0 2 ~antyupa

Tylko ile Polska dokłada do każdej tony węgla.

! Odpowiedz
1 17 ~dsaddadaddssda

Gdyby udało się go sprzedać nawet po kosztach własnych, to byłoby to z zyskiem dla kondycji polskiego górnictwa.A polskiemu emerytowi węgiel po 800zł za tonę + akcyza, co ten wungiel musi przejść przez łapy co najmniej 5 pośredników i kosztuje 4x tyle ile z kopalni... ale ukraińcom trzeba sprzedać "po kosztach" znaczy się po czym? dlaczego ruskie zakręcili im kurek z gazem? bo zalegali w miliardach za odebrany i niezapłacony gaz?przecież oni nawet nie mają jak zapłacić za ten towar... zamówić zamówili, odebrać odebrali, ale za transport i węgiel to na 100% hajsu nie mają... więc tak naprawdę zapłaci polski podatnik, bo kopalnia będzie szła na minus, to trzeba będzie im dołożyć, bo nie będzie z czego 13-stki i 14-stki wypłacić... ŻENADA - DOBRZE ŻE JUŻ W POLSCE NIE MIESZKAM.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~marcin

Tylko ile oni zarabiaja, ile dowiesz sie w tym watku:http://tradeface.pl/forum/discussion/1485/co-bedzie-z-jsw

! Odpowiedz
0 5 ~Jan324

To nie wypali. Nie wystarczy węgiel wywieźć. Trzeba go jeszcze sprzedać.

! Odpowiedz
3 14 ~pol

Jest to darowizna dla banderowcow a nasze kobiety musz azapier, do 67 lat

! Odpowiedz
4 19 ~adsenior

A za dostarczony rezunom węgiel i transport zapłaci Polak ze swoich podatków!

! Odpowiedz
19 2 ~duralex

zgłaszam do MODERATORA przypadek siania nienawiści na tle narodowościowym przez forumowicza "adsenior" - używanie obraźliwych określeń wobec grup etnicznych.

! Odpowiedz
2 13 ~kapucha odpowiada ~duralex

spierpapier na GW

! Odpowiedz
0 14 ~Madzia

Brakuje najważniejszej informacji w tym artykule: Zarobimy coś na tym czy polski podatnik dołoży do tego interesu...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil