REKLAMA

Polska sprzedaje węgiel Ukrainie

2014-09-02 13:45
publikacja
2014-09-02 13:45
Thinkstock

PKP Cargo zrealizowało już pierwsze transporty surowca na Wschód. Ukraina jest drugim po naszym kraju producentem węgla kamiennego w Europie. Trwające obecnie walki w Donbasie spowodowały ograniczenia w wydobyciu surowca.

Źródło: Thinkstock

Jacek Neska, wiceprezes zarządu PKP Cargo, już w zeszłym tygodniu przyznał, że ta sytuacja to szansa dla polskich firm. Wysyłki polskiego węgla na Ukrainę są już realizowane, w tej chwili bardzo dużo zależy od dalszego rozwoju sytuacji w tym kraju, natomiast nasza spółka jest przygotowana na ewentualne wyzwania w tym zakresie - mówił Jacek Neska.

Ukraina dotychczas wydobywała 70 milionów ton węgla. Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff twierdzi, że jest szansa, by polski eksport węgla na Ukrainę nie zakończył tylko na kilku transportach. Realne byłoby wyeksportowanie części polskich zapasów - stwierdził. Przypomniał, że w Polsce zalegają tony niesprzedanego węgla. Gdyby udało się go sprzedać nawet po kosztach własnych, to byłoby to z zyskiem dla kondycji polskiego górnictwa - ocenił Janusz Steinhoff.

Polskie kopalnie mają szanse eksportować spore ilości węgla na Ukrainę, ale muszą wygrać rywalizacje z rosyjskim surowcem. Tak przekonuje w rozmowie z IAR Rafał Zasuń z portalu wysokienapiecie.pl.

Ekspert podkreśla, że polski węgiel musi mieć atrakcyjną cenę by trafił na Ukrainę. Pamiętajmy, że naturalnym konkurentem Polski będą Rosjanie, mimo napiętych stosunków, handel ukraińsko-rosyjski nie został wstrzymany - stwierdził Rafał Zasuń.

Jego zdaniem, eksport węgla na Ukrainę nie rozwiązuje podstawowych problemów polskich kopalń. Rafał Zasuń przypomniał, że zarządy polskich spółek węglowych odeszły od koncepcji sprzedawania węgla za każdą cenę. Głównym problemem jest niekonkurencyjność części kopalń, które nie są w stanie wydobywać węgla po cenach światowych - zaznaczył.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że do końca czerwca tego roku polski eksport węgla był o 26 procent mniejszy niż przed rokiem i wyniósł nieco ponad 4 miliony ton. Sytuacja finansowa polskich kopalń jest bardzo trudna

W pierwszym półroczu straty górnictwa przekroczyły 770 milionów złotych. Na samej sprzedaży węgla w kopalnie w tym okresie straciły ponad miliard złotych.


IAR/ T. Majka & K. Tokarczyk& A. Pszoniak/kd/jj
Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Wspaniale
powinno pisać polskojęzyczne rządowe śmiecie darują bankrutującym ukrom węgiel za pieniądze Polakow
~antyupa
Tylko ile Polska dokłada do każdej tony węgla.
~dsaddadaddssda
Gdyby udało się go sprzedać nawet po kosztach własnych, to byłoby to z zyskiem dla kondycji polskiego górnictwa.A polskiemu emerytowi węgiel po 800zł za tonę + akcyza, co ten wungiel musi przejść przez łapy co najmniej 5 pośredników i kosztuje 4x tyle ile z kopalni... ale ukraińcom trzeba sprzedać "po kosztach" Gdyby udało się go sprzedać nawet po kosztach własnych, to byłoby to z zyskiem dla kondycji polskiego górnictwa.A polskiemu emerytowi węgiel po 800zł za tonę + akcyza, co ten wungiel musi przejść przez łapy co najmniej 5 pośredników i kosztuje 4x tyle ile z kopalni... ale ukraińcom trzeba sprzedać "po kosztach" znaczy się po czym? dlaczego ruskie zakręcili im kurek z gazem? bo zalegali w miliardach za odebrany i niezapłacony gaz?przecież oni nawet nie mają jak zapłacić za ten towar... zamówić zamówili, odebrać odebrali, ale za transport i węgiel to na 100% hajsu nie mają... więc tak naprawdę zapłaci polski podatnik, bo kopalnia będzie szła na minus, to trzeba będzie im dołożyć, bo nie będzie z czego 13-stki i 14-stki wypłacić... ŻENADA - DOBRZE ŻE JUŻ W POLSCE NIE MIESZKAM.
~marcin
Tylko ile oni zarabiaja, ile dowiesz sie w tym watku:http://tradeface.pl/forum/discussion/1485/co-bedzie-z-jsw
~Jan324
To nie wypali. Nie wystarczy węgiel wywieźć. Trzeba go jeszcze sprzedać.
~pol
Jest to darowizna dla banderowcow a nasze kobiety musz azapier, do 67 lat
~adsenior
A za dostarczony rezunom węgiel i transport zapłaci Polak ze swoich podatków!
~duralex
zgłaszam do MODERATORA przypadek siania nienawiści na tle narodowościowym przez forumowicza "adsenior" - używanie obraźliwych określeń wobec grup etnicznych.
~kapucha odpowiada ~duralex
spierpapier na GW
~Madzia
Brakuje najważniejszej informacji w tym artykule: Zarobimy coś na tym czy polski podatnik dołoży do tego interesu...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki