REKLAMA

Polska otworzy nawzajem granice z Litwą

2020-06-06 08:42, akt.2020-06-06 09:48
publikacja
2020-06-06 08:42
aktualizacja
2020-06-06 09:48
Polska otworzy nawzajem granice z Litwą
Polska otworzy nawzajem granice z Litwą
fot. Agencja Wschod / / FORUM

W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni – poinformował w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, pytany o otwarcie granic, odparł, że rozmawiał na ten temat z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w piątek.

"Zdecydowaliśmy w ciągu paru dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni" – poinformował premier.

"Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy – te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne, i takie, które jeszcze nie są" – dodał.

Premier, pytany, czy można powiedzieć, że pandemia się zakończyła, odparł, że można jedynie powiedzieć, że "coraz bardziej sytuacja jest ustabilizowana". "W momencie kiedy już epidemia jest pod kontrolą, możemy otwierać kolejne branże" – przekonywał.

Morawiecki ocenił, że o końcu epidemii będzie można mówić dopiero wtedy, gdy zostanie wynaleziona szczepionka.

Szef rządu o możliwość organizowania koncertów w wakacje powiedział, że tam, gdzie uda się przeprowadzić imprezy plenerowe, a nie w dużym ścisku, na pewno w którymś momencie rząd zdecyduje się na zmianę zasad.

Już w maju niektóre państwa UE zapowiedziały stopniowe znoszenie obostrzeń i otwieranie granic od czerwca. Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

Część państw rezygnuje także z kontroli na granicach i konieczności kwarantanny dla obywateli wybranych innych państw. Obecnie bez obostrzeń można podróżować między Czechami, Słowacją a Węgrami czy Austrią. Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który wciąż ma zamknięte granice dla sąsiadów.

Polski resort spraw zagranicznych wciąż w swoich rekomendacjach zaleca obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

Autor: Mateusz Roszak, Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
"Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który wciąż ma zamknięte granice dla sąsiadów" - takie mamy sukcesy w walce z epidemią, że nasi najlepsi przyjaciele z Węgier boją się wpuszczać Polaków bez kwarantanny
karbinadel
To kolejny dowód na to, że pod rządami PiS przestaliśmy należeć do Zachodu. Jesteśmy coraz bardziej Wschodem
karbinadel
Za bezsensowne utrzymywanie zamknięcia granicy z Niemcami i Czechami oraz doprowadzenie do ruiny tysięcy małych biznesów mieszkańcy Polski Zachodniej podziękują wam 28. czerwca

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki