REKLAMA

Polska na wojnie z TikTokiem. Rząd chce go zakazać

2023-03-27 06:44
publikacja
2023-03-27 06:44

Walka z chińską aplikacją TikTok trwa na całym świecie. Działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji przedstawi w poniedziałek rekomendację odnośnie zakazu korzystania z TikToka na urządzeniach urzędników państwowych - donosi "Rzeczpospolita".

Polska na wojnie z TikTokiem. Rząd chce go zakazać
Polska na wojnie z TikTokiem. Rząd chce go zakazać
fot. XanderSt / / Shutterstock

Gazeta w poniedziałkowym wydaniu zauważa, że coraz więcej krajów blokuje możliwość instalowania TikToka w telefonach przedstawicieli administracji publicznej. "Jeśli rząd przychyli się do krytycznego względem aplikacji stanowiska Rady, nad Wisłą może być podobnie. Chińskiemu gigantowi zarzuca się m.in. zbyt duży dostęp do danych użytkowników i współpracę z władzami w Pekinie" - czytamy.

"W ubiegłym tygodniu, gdy w amerykańskim Kongresie trwało przesłuchanie prezesa TikToka, nad Wisłą Rada ds. Cyfryzacji (RdsC, organ doradczy premiera) opracowała projekt rekomendacji, która bije w chińską aplikację. Jak się dowiedzieliśmy, członkowie rady, której kadencja właśnie się kończy, nie byli jednomyślni co do kształtu stanowiska, która ma trafić na biurko Mateusza Morawieckiego. W piątek do wieczora dosyłali swoje uwagi i poprawki. Jaki kształt ostatecznie przyjmie dokument, przekonamy się 27 marca. To właśnie w poniedziałek RdsC przedstawi finalną rekomendację dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - podaje dziennik.

TikTok już nie dla rządowej administracji

Jak donosi "Rzeczpospolita", w piątek wyciekł do mediów projekt stanowiska w sprawie ewentualnej blokady aplikacji na urządzeniach służbowych pracowników administracji publicznej. "Wynika z niego, że TikTok miałby zostać usunięty ze służbowych urządzeń członków i pracowników Sejmu, Senatu i rządu, a także prywatnych, jeśli zainstalowane jest na nich również służbowe oprogramowanie (choć w tym przypadku ewentualnie można usunąć służbowe aplikacje). Podobne ograniczenia miałyby dotyczyć także innych oficjeli szeroko rozumianej administracji publicznej" - czytamy.

"+Rada ds. Cyfryzacji wyraża pozytywną opinię na temat nakazu usunięcia chińskiej aplikacji TikTok przez urzędników i pracowników administracji publicznej z telefonów służbowych+ – czytamy w projekcie. Eksperci wyrazili jednocześnie zaniepokojenie dotyczące bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach, na których zainstalowano apkę i zwracają uwagę, że TikTok może wspierać władze Chin i ich służby wywiadowcze w gromadzeniu ogromnych ilości danych, +ze szczególnym naciskiem na cele polityczne i bezpieczeństwa o wysokiej wartości+" - podaje dziennik.(PAP)

mm/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (27)

dodaj komentarz
zenonn
"zakazu korzystania z TikToka na urządzeniach urzędników państwowych"

Urzędnik cokolwiek instaluje na służbowym telefonie?
Każdy urzędnik z zainstalowanym niesłużbowym oprogramowaniem natychmiast do dymisji i w kajdanach prosto do pierdla.
Polityk to samo.
Meneżer w SSP tak samo.

Elity?
Fuj
go_ral
no w koncu ktos sie wzial za ta chinsko - ruska agenture
shk7421
Nie wstyd ci ukraińcu, że uciekłeś przed pójściem na front i wypisujesz głupoty?
polonu
czemu jankesi nie rozgościli się w Litwie tylko u nas , lepsze żarcie i szczodre uposażenie ,
abcx
Facezbuka też powinni zakazać, a nie czekaj, to prawilna aplikacja ;)
tubak
Ach jak dobrze że mamy kolegę za wodą, on wszystko wie i powie nam co mamy robić.
polityka_to_nie_ekonomia
Znów zakazy. Jestem ciekawy czy dałoby się np. zakazać naruszania własności prywatnej w Polsce (np. najemca mi nie płaci, ale nie mogę go usunąć z wynajmowanego mieszkania) albo rozdawnictwa czy tam kupowania głosów wyborców?
innowierca
jak ktos przez chwile moze przestac sie emocjonowac, to chyba nietrudno zrozumiec, ze jest to tylko i wylacznie wojna USA z konkurencja.
Na zasadzie, ze jak nie mozesz czegos kupic, przejac, to nalezy to zniszczyc(zabronic).
jenak
Umysł może być zajęty jedynie 16-18 godzin o dobę. Czas nie jest z gumy.

Walka o ten umysł rozpoczęła się na całego.


A widać po pobieżnym oglądzie forów (feedback, czyli co dotarło do świadomości), że to narzędzie (ten a nie inny strumień informacyjny) ma fundamentalne znaczenie na tym padole.
jenak
Jak dobrze obrobisz plastyczny umysł, to ten skoczy z przyjemnością w przepaść.

Taka jest tego moc.

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki