REKLAMA

Polska podpisała megakontrakt zbrojeniowy z Ukrainą. Dostarczymy Kraby

2022-06-07 15:31, akt.2022-06-07 16:53
publikacja
2022-06-07 15:31
aktualizacja
2022-06-07 16:53
Polska podpisała megakontrakt zbrojeniowy z Ukrainą. Dostarczymy Kraby
Polska podpisała megakontrakt zbrojeniowy z Ukrainą. Dostarczymy Kraby
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Podpisujemy największy w ostatnim trzydziestoleciu zbrojeniowy kontrakt eksportowy dotyczący sprzedaży broni Ukrainie - poinformował we wtorek w Hucie Stalowa Wola premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej, że Huta Stalowa Wola to "jedna z pereł w koronie przemysłu zbrojeniowego", choć - jak zaznaczył - jest tu jeszcze "bardzo dużo do zrobienia".

"Ale cieszymy się z tego, że mamy możliwość już dzisiaj sprzedawania naszej broni za granicę. Teraz właśnie podpisujemy jeden z największych, jeśli nie największy, zbrojeniowy kontrakt eksportowy, ostatniego trzydziestolecia" - oświadczył Morawiecki, wyjaśniając, że kontrakt dotyczy sprzedaży broni Ukrainie. Dodał, że polska broń będzie "bardzo ważna" na polu walki na wschodzie Ukrainy.

Morawiecki przekazał, że środki na to Ukraina częściowo otrzymuje z UE, a częściowo płaci ze swojego budżetu. "Polska dostaje te pieniądze, żeby tutaj wzbogacać nasz potencjał produkcyjny" - dodał.

Przede wszystkim Krab

Umowa na ponad 50 sztuk armatohaubic Krab warta ok. 3 mld zł została podpisana w Kijowie. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak przypomina "DGP", przy odpowiedniej amunicji zasięg tych poruszających się na gąsienicach armatohaubic to ok. 40 km.

"Pierwszy dywizjon, czyli 18 sztuk wraz z wozami towarzyszącymi, trafił do Ukrainy w ostatnim tygodniu, o czym jako pierwsze poinformowało Polskie Radio" - czytamy. Jak dodano, sprzęt ten został przekazany z zasobów Wojska Polskiego, być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską.

"Tymczasem wczoraj na spotkaniu przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy w Kijowie ogłoszono zawarcie kontraktu na sprzedaż kolejnych trzech dywizjonów, czyli najpewniej 56 sztuk wraz z dodatkowymi wozami. Szacunkowa wartość tego kontraktu to ok. 3 mld zł" - czytamy.

Jak podaje dziennik, dostawy powinny zostać zrealizowane w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy, tym razem jest to "normalna" umowa sprzedaży. Za dostawy amunicji najpewniej będą odpowiadać Amerykanie.

Według "DGP" producentem armatohaubic Krab jest wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola, ale swoje zgody na eksport musiały wyrazić m.in. rządy Korei Południowej i Niemiec. Wszystko dlatego, że podwozia są produkowane na koreańskiej licencji, z kolei w silnikach są niemieckie elementy.

Morawiecki: polska armia musi się opierać o wiele rodzajów broni,  także o swój własny przemysł

Premier przekonywał, że obecnie polska broń jest wysoko ceniona. "Grot, Piorun, Krab - to są te rodzaje broni, o które dzisiaj jesteśmy nagabywani, proszeni o ich sprzedaż i robimy to, bo wiemy, że na współczesnym polu walki ona jest niezbędna. A jeszcze nie tak dawno temu wielu +mędrców+ mówiło: +po co nam te czołgi, one nie są niezbędne+" - mówił.

Podkreślił, że jest dumny z tego, że polski przemysł zbrojeniowy "dokłada swoją nie cegiełkę, a wielką cegłę" do programu modernizacji polskiej armii. "I aby armia była rzeczywiście zmodernizowana, musi się opierać o wiele rodzajów broni, i także o swój własny przemysł, własną myśl techniczną, tak jak to u nas właśnie się dzieje" - stwierdził.

Premier dziękował tym, którzy "pomogli aby polski przemysł zbrojeniowy przetrwał te chude lata, lata zapaści, kiedy zwalniano tylko pracowników z pracy, lata 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013".

"A my budujemy silną armię, opartą o naszą myśl, a także o zakupy za granicą u naszych sojuszników, po to właśnie byśmy mieli tak silną armię, aby ona nigdy nie musiała być użyta, by pełniła swoją rolę odstraszającą w wystarczająco wysokim stopniu, by nigdy nie musiała być użyta" - oświadczył.

Błaszczak: stawiamy na rozwój artylerii, zarówno lufowej, jaki i rakietowej 

W wojnie na Ukrainie niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria; dlatego też stawiamy na rozwój artylerii rakietowej oraz lufowej, jak armatohaubice Krab, które powstają w Hucie Stalowa Wola - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w Stalowej Woli.

"Ta broń to przede wszystkim dywizjonowe moduły ogniowe Regina; w których skład wchodzą armatohaubice Krab, a także wozy amunicyjne, dowodzenia i techniczne. Obok Krabów powstają tu także kompanijne moduły ogniowe Rak - a więc samobieżne moździerze, funkcjonujące w podobnym zestawie" - wskazał Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę nie przypomina wojny "XXI wieku, jaką sobie wyobrażano", ale "zdjęcia i relacje z czasów II Wojny Światowej". "W tej wojnie niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria; dlatego też stawiamy na rozwój artylerii; zarówno tej lufowej, produkowanej w HSW, jak i rakietowej" - zaznaczył.

Szef MON podkreślił także, że w HSW powstają także inne rodzaje broni. Jak mówił, w zakładach trwa przygotowanie wyrzutni rakiet do systemu Patriot zamówionego w USA, który w tym roku ma trafić na wyposażenie polskich sił zbrojnych. "Ze względu na to, że zamawiając Patrioty w USA zapewniliśmy możliwość produkcji podzespołów w Polsce, HSW wyprodukuje wyrzutnie do Patriotów, które będą wykorzystywane do osłony nieba nad Polską" - zaznaczył.

Błaszczak odniósł się również do kwestii rozpoczęcia produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk, które również mają być produkowane w Stalowej Woli. "Obserwowaliśmy przygotowanie do produkcji, w zasadzie badania zakładowe pierwszego prototypu zostały zakończone; za miesiąc ruszą badania kwalifikacyjne, które - mam nadzieję - że szybko zakończą się pozytywnymi rezultatami" - mówił. Jak dodał, MON zamówiło kolejne 4 prototypy wozu, które zostaną przetestowany przez żołnierzy WP, których opinie zostaną wykorzystane w badaniach.

"Opisując sukcesy Huty Stalowa Wola należy wskazać na polonizację tej broni, która jest tu produkowana" - dodał szef MON. Podał przykład luf do armatohaubic Krab, które dawniej sprowadzane były z Niemiec, a obecnie powstają w Stalowej Woli; podobnie podwozia do tych pojazdów, które obecnie są produkowane na licencji koreańskiej w Polsce

"To bardzo dobry kierunek, który oznacza pewną niezależność, która jest potrzebna w sytuacji zagrożenia, żeby zbudować odporność kraju. Chodzi o to, żeby Polska bezpieczna, bo tylko taka Polska może się rozwija" - dodał polityk. Zapewnił, że polski rząd będzie korzystał i rozwijał potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Sasin: wkrótce projekt rozwiązań, które umożliwią uzyskanie dodatkowych środków na inwestycje w przemyśle zbrojeniowym

Sasin stwierdził, że Huta Stalowa Wola jest tego dobrym przykładem: co roku przynosiła straty. „Straty huty sięgały 40 mln zł, kiedy obejmowaliśmy władzę w 2015 r. i także w następnym roku, na skutek decyzji podejmowanych w 2015. Dzisiaj, po kilku latach dobrego zarządzania, huta generuje zyski. Ten ostatni zysk to ponad 80 mln zł. Zamówienia ze strony MON w tym czasie osiągnęły kwotę ok. 6 mld zł” – powiedział szef MAP.

Jak zaznaczył, rząd chce, by polska armia była dobrze uzbrojona i by korzystała z rodzimego uzbrojenia. Dodał, że polski sprzęt sprawdza się w realnych działaniach wojennych.

Sasin poinformował, że zawarta z Ukrainą umowa na sprzedaż haubic opiewa na 2,7 mld zł. Podkreślił, że jest to kontrakt rekordowy, jakiego w polskim przemyśle zbrojeniowym w ostatnich latach nie było.

Jednocześnie wicepremier oświadczył, że potrzebne są dalsze inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy, zwiększające zdolności produkcyjne. Poinformował, że nad odpowiednimi rozwiązaniami pracuje rząd, w tym Ministerstwo Aktywów Państwowych i zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

„Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli przedstawić projekt rozwiązań, które umożliwią uzyskanie dodatkowych środków (na inwestycje w przemyśle zbrojeniowym, PAP), a są to duże środki. W tej chwili szacujemy, że tylko w Hucie Stalowa Wola powinniśmy zainwestować ok. 300 mln zł w doposażanie w nowoczesne maszyny i budowę nowej infrastruktury, by zwiększyć zdolności produkcyjne. Również w innych zakładach takie inwestycje są planowane” – przekazał Sasin.

Jak mówił, Polska chce produkować na eksport, „korzystać z tej unikalnej chwili, kiedy zainteresowanie polską bronią jest silne”. „Mamy szanse pokazać, że nasze produkty nie tylko nie są gorsze, ale mogą być pod wieloma względami lepsze” – podkreślił minister aktywów państwowych.

Premier: bezpieczeństwo najwyższym priorytetem rząd

"Bezpieczeństwo jest dla nas najwyższym priorytetem, jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości numer jeden. (...) Dlatego właśnie również wprowadzamy dzisiaj program wielomiliardowych inwestycji w super nowoczesne uzbrojenie kupowane i produkowane" - powiedział premier Morawiecki.

"Najlepsza broń, którą chcemy, żeby polska armia miała, to nowoczesna, skuteczna i polska" - dodał.

Szef rządu wskazał, że dla poprawy bezpieczeństwa Polski, rząd zdecydował się wcześniej na budowę zapory na granicy z Białorusią "po to, żeby nie być przedmiotem ataku i prowokacji ze strony Łukaszenki, dlatego właśnie przyjęliśmy ustawę o obronie ojczyzny".

Premier powiedział, że potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego jest bardzo duży, co szczególnie widać w Stalowej Woli.

(PAP)

autorki: Aleksandra Rebelińska, Agnieszka Pipała, Wiktoria Nicałek, Mikołaj Małecki

pif/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
polonu
dalej wierzcie w te brednie ,zaliczki już zostały przelane do Ameryki a tym czasem https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=upadku , to są działania na szkodę narodu polskiego za takie coś w Chinach idzie się pod ścianę i to bez sądu ,żeby było ciekawiej Kaczyńskiego ma zastąpić Błaszczak , marszałek z buławą / dalej wierzcie w te brednie ,zaliczki już zostały przelane do Ameryki a tym czasem https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=upadku , to są działania na szkodę narodu polskiego za takie coś w Chinach idzie się pod ścianę i to bez sądu ,żeby było ciekawiej Kaczyńskiego ma zastąpić Błaszczak , marszałek z buławą / mianowany przez Kaczyńskiego/.
moshe_klotz
czytajta
smotrim.ru
rozbite czolgt UKR

Zemsta za SS Galizien -------- Rosjan 1943
langdon25
To kolejne kłamstwo ekipy kartofla na miarę stępki i Ostrołęki czy CPK

Nie podpisali żadnej umowy .

Żałośni kłamcy pisiorowi zrobią wszystko dla słupków poparcia od ciemnego elektoratu .
pikawka
problem polega na tym ze to podatnik finansuje nasza zbrojeniowke wiec to z kieszeni podatnika bedzie finansowany owy kontrakt, a pieniadze i tak trafia do POPISu.
jaszczura
Widzę, że dużo ruskich trolli jojczy, jak bardzo "my" zapłacimy.
prawda_
Jednak wojna to zbawienie dla Polskiego przemyslu zbrojeniowego. Teraz juz jasne dlaczego rzad tak garnie sie do pogrzewania atmosfery w kontaktach z Rosja i lizania tylku Ukrainie.
Czy tylko te 2mld to normalna rynkowa cena czy wszystkie te halbice oddaje sie za cene zlomu?
jaszczura
Wania, niebawem posmakujecie kraba.
pikawka odpowiada jaszczura
tata muminek Cie szuka
valk
Ukraina nie ma na żołd dla swoich żołnierzy, a ci mówią, że będzie częściowo płacić. Jak zwykle zapłaci polski podatnik.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki