REKLAMA

Polska branża recyklingu na granicy bankructwa. Rynek zalewa tani plastik z Rosji

2023-11-06 06:50
publikacja
2023-11-06 06:50

Branża recyklingu w Polsce działa w tej chwili na granicy bankructwa. 30 proc. recyklerów już musiało zlikwidować swoją działalność - alarmuje Stowarzyszenie „Polski Recykling”. Problemem jest mały popyt na ich surowiec powstający z recyklingu tworzyw sztucznych. Wynika to z dostępności taniego plastiku z Rosji, który pomimo embarga wciąż trafia na polski rynek. Polska już w tej chwili ma problem z odzyskiwaniem plastiku i przetwarzaniem. Z tego tytułu płaci kary finansowe w wysokości 2 mld zł rocznie.

Polska branża recyklingu na granicy bankructwa. Rynek zalewa tani plastik z Rosji
Polska branża recyklingu na granicy bankructwa. Rynek zalewa tani plastik z Rosji
/ Bankier.pl

- Jesienią zeszłego roku znaczna część surowców z Rosji wjeżdżała do Polski poprzez niemieckich pośredników, natomiast w tej chwili dzieje to poprzez inne państwa, które nie są objęte embargiem. Z jednej strony Bliski Wschód, a z drugiej strony kraje azjatyckie, które mogą sprzedawać albo surowce pierwotne, czyli tzw. nowy plastik, albo gotowe produkty wykonane z surowców pierwotnych pochodzących z Rosji - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Pomimo embarga na rosyjskie surowce, które obowiązuje niemal we wszystkich krajach europejskich, plastik z tego kierunku wciąż dostaje się na polski rynek. Jak wskazuje Stowarzyszenie „Polski Recykling”, od czasu wybuchu wojny w Ukrainie prawie 40 proc. przedsiębiorstw, będących członkami tej organizacji, zetknęło się z rosyjskim plastikiem na polskim rynku. Jest on tańszą alternatywą dla krajowego surowca i w efekcie zmniejsza zapotrzebowanie producentów na polski regranulat, czyli tworzywo powstałe w procesie recyklingu.

Reklama

- To jest nieuczciwa konkurencja ze strony rosyjskich rafinerii, ponieważ zakłady recyklingowe sprzedają surowiec na wolnym rynku. A jeżeli rosyjski surowiec z recyklingu jest tańszy niż nasz, czyli tzw. regranulat tworzyw sztucznych, to nasze zakłady nie mogą sprzedać swoich surowców. W konsekwencji ponad połowa zakładów recyklingu musiała wyłączyć maszyny, a ponad 70 proc. producentów, recyklerów musiało zmniejszyć w tym roku swoje moce przerobowe - mówi Szymon Dziak-Czekan. - To jest bardzo trudna sytuacja dla branży i liczymy, że wprowadzenie przepisów unijnych, z którymi jesteśmy już spóźnieni od dwóch lat, spowoduje, że ten popyt na surowce z recyklingu wzrośnie.

Chodzi o unijną dyrektywę o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Zgodnie z polskim projektem tych przepisów do 2026 roku minimalne zawartości recyklatu tworzyw sztucznych mają wynosić 30 proc., a dekadę później aż 65 proc. Wdrożenie ROP sprawi, że dla producentów korzystniejsze będzie używanie tworzyw z recyklingu zamiast plastiku pierwotnego. 60 proc. respondentów badania stowarzyszenia widzi w nowych przepisach szansę na poprawę sytuacji w branży.

Podczas gdy większość państw UE stara się ograniczać wykorzystanie plastiku i promować recykling, Polska plasuje się w czołówce pod względem zapotrzebowania na pierwotne tworzywa sztuczne. Według danych organizacji Plastics Europe w 2021 roku w Unii Europejskiej zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne niepochodzące z recyklingu wynosiło 50,3 mln t, z czego Polska odpowiadała za około 4 mln t plastiku, co stanowi ponad 7,5 proc. z puli zapotrzebowania wszystkich krajów UE. Jak wskazuje raport magazynu Plastics Review „Rynek recyklingu tworzyw sztucznych 2023”, pokrycie krajowego popytu na tworzywa sztuczne surowcami z odzysku wynosi poniżej 5 proc., zaś wskaźnik recyklingu tworzyw, czyli poziom odzysku, nie przekracza 12 proc. To zaś powoduje, że Polska ponosi wysokie opłaty i kary za niespełnienie norm unijnych dotyczących ograniczenia ilości plastiku wprowadzanego do środowiska.

800 euro za tonę - oto europejski podatek od plastiku

Polski budżet płaci 6 mln zł dziennie tzw. plastic tax, czyli kary za nieprzetworzone tworzywo sztuczne. Według Ministerstwa Finansów to w sumie aż 2 mld zł rocznie z tytułu nieprzetworzonego plastiku. Jest to ogromne obciążenie dla budżetu państwa, ale i dla polskich przedsiębiorców, którzy muszą zamykać linie produkcyjne - mówi prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”. - Jeżeli w Polsce przestaną istnieć firmy recyklingowe, to budżet państwa płaciłby kilka miliardów złotych kary rocznie za brak recyklingu. I to jest z jednej strony duże ryzyko finansowe, a z drugiej środowiskowe, bo recykling tworzyw sztucznych przyczynia się do zmniejszenia składowania odpadów. W zasadzie w ciągu kilku-kilkunastu lat nie powinniśmy już nic wysyłać na wysypiska.

Stawka tzw. plastic tax - czyli europejskiego podatku od plastiku - wynosi w tej chwili 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Osobna kwestia to obciążenie środowiska naturalnego, ponieważ stałe wprowadzanie na rynek nowego plastiku zamiast recyklatu generuje ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Jak podkreślają eksperci, zwiększenie popytu na regranulat pozytywnie wpłynie na liczbę przetwarzanych opakowań, co przełoży się na poprawę sytuacji związanej z ochroną środowiska. Wdrożenie ROP pozytywnie wpłynęłoby też na budżet państwa dzięki zmniejszeniu podatku od plastiku.

Branża już na początku roku zgłosiła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska problem rosyjskiego plastiku, ale pismo nadal pozostaje bez odpowiedzi. Tymczasem jej sytuacja robi się coraz trudniejsza.

- W ostatnich latach sytuacja w branży recyklingu, ale też wśród innych przedsiębiorców, stała się bardzo trudna. Najpierw COVID-19, później wojna w Ukrainie spowodowały, że zmniejszył się popyt. Zostaliśmy też dotknięci bardzo wysokimi cenami energii, które stanowią 25 proc. kosztów produkcji surowców z recyklingu, a w zeszłym roku te ceny wzrosły dwukrotnie. To spowodowało, że 30 proc. recyklerów z tworzyw sztucznych już musiało się zamknąć, zlikwidować swoją działalność - mówi Szymon Dziak-Czekan. - Branża recyklingu przez ostatnich 20 lat dynamicznie się rozwijała, natomiast w tej chwili istnieje realne ryzyko, że kary za nieprzetworzone tworzywo sztuczne, czyli plastic tax, ale również kary za niewypełnianie norm środowiskowych będą rosły.

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
vacarius
A podobno z folii można robić olej napędowy. Nich maszynę do robienia oleju napędowego z folii tak miniaturyzacją ze można ją postawić w mieszkaniu. To nie będzie żadnej folii.
dziadekjarek
Istnieją komercyjne reaktory które ten plastik przetworzą na olej który z chęcią odkupi rafineria
Niestety możliwe jest też produkowanie oleju napędowego co bardzo się nie podoba liberalnej demokracji opartej na finasowaniu z paliw płynnych i energii
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Robili to jako partia czy przez podstawione firmy?
grab
Przecież wiadomo, że PiS trzyma sztamę z Rosją, więc na embargo przymyka oko.
czadfad
Odpowiedz jest prosta, spalarnie śmieci.
darius19
i palic tam plastik? obok mnie dzialkowcy juz maja takie "spalarnie". Trolle Putlera "stefan..." czy "samsza" ... wyjasnia jak "to sie robi"..
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
NO i co z tego? Może nauczmy się raczej przetwarzać ten plastik na cos fajnego smartfony smartwatche cokolwiek a nie grzebać się w śmieciach! To ma być to Polskie know how ktorego chcemy bronić? Przetapanie plastiku i sortownie?
samsza
Przeczytałem artykuł i nadal nie wiem skąd w Rosji bardzo tani plastik, no tańszy znacznie niż w UE. Czy to jakieś regulacje unijne jak przy zbożu czy po prostu tańsza "brudna" energia?
No i ile jeszcze towarów w tej zielonym raju spotka podobny los. Autor mógłby poszukać i rozszerzyć temat.
roza_von_tusk
Na tym polegają wartości europejskie, że szkopskie firmy skupują od ruskich śmieci by zwalać to brudnym słowianom. W końcu wysoka germańska kultura próbowała nas niedawno ucywilizować w swoich ośrodkach sanatoryjnych jak Auschwitz i Birkenau ale tubylcy nie objawiali entuzjazmu.

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki