REKLAMA

Polska bije rekordy eksportu i ma potężną nadwyżkę

2020-12-15 09:00
publikacja
2020-12-15 09:00
Polska bije rekordy eksportu i ma potężną nadwyżkę
Polska bije rekordy eksportu i ma potężną nadwyżkę
/ GDDKiA

W październiku wartość eksportu towarów z Polski po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mld zł - wynika z danych NBP. Nadwyżka na rachunku bieżącym w perspektywie roku wynosi aż 3,5 proc. PKB.

Według szacunków banku centralnego eksport towarów liczony w polskich złotych wzrósł w październiku o 9,5 proc. rdr, natomiast import - o 1,9 proc. Rekordowa również była sprzedaż za granicę liczona w euro - znalazła się o włos od 23 mld euro, czyli 3,7 proc. wyżej niż rok temu. Ekonomiści spodziewali się niższego wzrostu sprzedaży za granicę z powodu niekorzystnego układu dni roboczych. Natomiast import liczony w euro obniżył się o 3,5 proc., m.in. za sprawą spadku zakupów ropy połowę - wskazują analitycy Pekao.

Nieco słabiej niż przed rokiem wypadł handel usługami - eksport spadł o 5,1 proc., do 23,5 mld zł, a import o 7,4 proc., do 14,3 mld zł. Nadwyżka w obrotach usługami (9,2 mld zł) pozostała wyższa niż w handlu towarami (7,9 mld zł).

Równocześnie mniej ujemne było saldo dochodów pierwotnych, w którym uwzględnia się zyski zagranicznych podmiotów (firm czy pracowników) z działalności nad Wisłą oraz polskich funkcjonujących za granicą. W październiku 2020 r. bilans sięgnął -6,4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to -8,6 mld zł.

W efekcie Polska zanotowała ponad 10 mld zł nadwyżki na rachunku bieżącym (2,2 mld euro). Jako że dane miesięczne bywają dość zmienne warto przyjrzeć się również sytuacji za poprzednie 12 miesięcy. W tym ujęciu dodatnie saldo na rachunku bieżącym przekroczyło 80 mld zł (czyli ok. 3,5 proc. PKB), podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej było ujemne. W euro nadwyżka wyniosła aż 18 mld.

"Tyle rekordów w naszym handlu zagranicznym, że trudno to opisać. Krajowa gospodarka jest bardzo konkurencyjna, a pandemia wręcz wzmocniła pozycję wielu polskich firm na zagranicznych rynkach. To ogromnie ważne dla pola manewru w polityce makroekonomicznej" - komentował wczoraj na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

"Po wielu latach niemal ciągłego deficytu na rachunku bieżącym, połączonego z niepokojami o walutę (strach przed deprecjacją) obecnie rysuje się zgoła odmienny obraz. Być może najbliższe lata będą naznaczone po prostu presją na mocniejszego złotego? Oczywiście uruchamia to mechanizm bilansujący od strony handlu (więcej importu, mniej eksportu), jednak rezerwa konkurencyjności cenowej eksporterów jest wciąż duża (kurs przy którym eksport staje się średnio nieopłacalny to okolice 4,0 EURPLN). Być może jednak obniżenie konkurencyjności cenowej uruchomi inne mechanizmy poprawy konkurencyjności od strony efektywności kosztowej, czy innowacji." - piszą w dzisiejszym biuletynie analitycy mBanku.

"Nadwyżka na rachunku bieżącym sprawia, że kraj staje się eksporterem kapitału. Powinno to skutkować ograniczeniem skali finansowania zagranicznego i poprawiać salda dochodów (mniej płatności dla zagranicznego kapitału dostarczającego wspomniane finansowanie). To jednak historia na lata." - dodają.

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (37)

dodaj komentarz
ameba1
Trzymajacie mnie bo padnę. Inflacja w nas wali jak z grubej berty, a Ci się cieszą, że cyferek jest więcej. Może tak do każdej wypłaty i ceny na półce dodajmy jedno lub dwa zera. Będziemy mieli wzrost gospodarczy jakiego nikt nie widział!
kris74keh
WOW. Czyli jednak cos umiemy.
demeryt_69
Jakie usługi eksportują polskie firmy? Wie ktoś?
pluto85md
m. in. data center, hosting, call center, transport, usługi medyczne
demeryt_69 odpowiada pluto85md
Hostessy & call girls as well?
itso_media_to_kibel odpowiada pluto85md
''data center, hosting, call center,'' eksport za pomocą światłowodu powinien mieć osobna kategorię, jak się eksportuje usługę medyczną ?
itso_media_to_kibel odpowiada itso_media_to_kibel
hah właśnie mi przyszedł pierwszy pomysł do głowy to wyjazdy lekarzy na zachód za lepszą prace i płace ale pytałem serio bo nie wiem.
jas2
Na przykład eksportuje usługi transportowe. Najwięcej w Europie.
demeryt_69 odpowiada jas2
Frasyniuk zarejestrował swoją firmę w Rajchu - szalom :)
plutarch
Nasz drogi Przywódca to uczynił

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki