Polsat i TVN chętne na wspólną debatę. "Apeluję do prezydenta, by namówił też Jacka Kurskiego"

2020-07-06 10:00, akt.2020-07-06 15:32
publikacja
2020-07-06 10:00
aktualizacja
2020-07-06 15:32
fot. ASW / FORUM

Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, by namówił prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego, żeby podjął rękawicę i by zorganizować debatę wyborczą trzech redakcji telewizyjnych, być może wzbogaconą o inne redakcje - powiedział w poniedziałek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski na briefingu w Kędzierzynie Koźlu (Opolskie) przypomniał, że będzie w poniedziałek w Lesznie (Wielkopolska), gdzie zaprosił różne redakcje i zamierza odpowiadać na pytania "w formule otwartej". Wyraził nadzieję, że na to spotkanie stawi się również do debaty prezydent Andrzej Duda.

Polsat i TVN połączą siły podczas debaty

"Natomiast jeśli to nie będzie możliwe dzisiaj, to przypominam panu prezydentowi jego słowa o porozumieniu trzech telewizji i innych redakcji, ja jestem do tego absolutnie gotowy" - oświadczył. Trzaskowski podkreślił, że z tych trzech telewizji dwie: TVN i Polsat są gotowe do tej debaty, natomiast nie ma zgody ze strony telewizji publicznej. Jak zaznaczył, "to prezydent jest patronem" tej telewizji.

"Więc apeluję do pana prezydenta, by namówił prezesa (Jacka) Kurskiego, by podjął rękawicę i jeżeli nie będzie dziś pana prezydenta w Lesznie, to by zorganizować debatę trzech redakcji telewizyjnych, oczywiście być może wzbogaconą o inne redakcje tak, byśmy mogli naprawdę, na serio, porozmawiać o wszystkich problemach, o których rozmawiają Polki i Polacy" - podkreślił Trzaskowski.

Polityk wyraził też zaniepokojenie tym, że w ostatnich dniach prezydent i partia rządząca razem, jak mówił, zaczęli atakować wolne media. "Nie ma na to zgody" - podkreślił. Zapowiedział, że on sam, jeśli zostanie prezydentem, zastosuje prawo weta wobec każdej ustawy, która zagraża wolności mediów czy niezależności samorządów.

Leszno i Końskie

W poniedziałek, na niecały tydzień przed II turą wyborów, nie będzie jednej debaty prezydenckiej z udziałem obu kandydatów; prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debacie organizowanej przez TVP w Końskich, a Rafał Trzaskowski będzie debatował podczas "Areny prezydenckiej" w Lesznie.

Sztaby obu kandydatów startujących w drugiej turze wyborów 12 lipca nie porozumiały się dotąd co do formuły debaty, w której Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zgodziliby się wziąć udział. Sztabowcy prezydenta zapowiedzieli jego udział w debacie organizowanej przez TVP w Końskich, w której nie chce wziąć udziału Trzaskowski, nazywając ją "ustawką".

Z kolei Rafał Trzaskowski zaprosił prezydenta Dudę na debatę organizowaną w poniedziałek w Lesznie; sztab PiS nazwał tę propozycję "niepoważną".

Podczas ostatnich wystąpień kandydata KO obok mównicy Trzaskowskiego ustawiano pustą mównicę z nazwiskiem Andrzeja Dudy, która - jak zaznaczał Trzaskowski - ma przypominać o niechęci Dudy do otwartej debaty.

W ubiegły czwartek miała się odbyć debata współorganizowana przez telewizje: TVN i TVN24 oraz portale: Onet i Wirtualna Polska. W środę wieczorem redakcje poinformowały jednak, że debata się nie odbędzie z powodu odpowiedzi odmownej ze strony sztabu Dudy. Kilka dni temu gotowość organizacji debaty trzech stacji zgłosił Polsat (wraz z TVN i TVP); w czwartek podobną ofertę pozostałym dwóm nadawcom i sztabom kandydatów złożyły władze TVN, które proponowały, by debata odbyła się np. w Stoczni Gdańsk lub w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Także w ubiegły czwartek prezydent Duda w wywiadzie dla Polsat News ocenił, że debata wyborcza powinna zostać urządzona wspólnie przez trzy największe stacje telewizyjne tak, żeby każdy Polak mógł ją zobaczyć. Organizację debaty przez TVN i portale internetowe określił jako "atak" i "gangsterstwo polityczne". Duda podkreślił, że zawsze chętnie bierze udział w debacie, która odbywa się na uczciwych zasadach ustalonych ze wszystkimi. "A nie, proszę państwa, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Rafała Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić" - powiedział Duda. 

TVP: przewidziana prawem debata prezydencka odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Końskich

Przewidziana prawem debata prezydencka, organizowana przez TVP, odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Końskich - podkreśliło Centrum Informacji TVP. Powołując się na rozporządzenie KRRiT dodało, że "niezgłoszenie się kandydata na prezydenta w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie".

Sztaby obu kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich, zaplanowanej na 12 lipca, nie porozumiały się dotąd co do formuły debaty, w której Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zgodziliby się wziąć udział. Sztabowcy prezydenta Dudy zapowiadają jego udział w debacie organizowanej przez TVP w Końskich, w której nie chce wziąć udziału kandydat KO. Z kolei Rafał Trzaskowski zaprosił Dudę na "Arenę prezydencką", czyli debatę organizowaną w poniedziałek w Lesznie. Propozycję tę sztab PiS ocenił jako "niepoważną". W poniedziałek mają zatem odbyć się dwie debaty prezydenckie - w Końskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i w Lesznie, w której będzie uczestniczył Rafał Trzaskowski.

W związku z zaproszeniem do udziału w "Arenie prezydenckiej" Centrum Informacji TVP opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat, w którym stwierdziło, że "przewidziana prawem i oczekiwana przez miliony Polaków debata prezydencka, organizowana przez TVP, zgodnie z kodeksem wyborczym i rozporządzeniem KRRiT, odbędzie się w Końskich w dniu 6 lipca o godzinie 21.00".

Telewizja Polska dodała, że zainteresowane strony zostały o tym powiadomione "w określonym w rozporządzeniu KRRiT terminie". "Jednocześnie w związku z notorycznie manifestowaną przez pana Rafała Trzaskowskiego niestabilnością poglądów lub stanu pamięci Telewizja Polska przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie. Telewizja Polska będzie realizować swoje misyjne obowiązki przewidziane prawem" - napisano w komunikacie.

W I turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 28 czerwca Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. Frekwencja wyniosła 64,51 proc. (PAP)

wni/ mtb/ par/ dap/ dki/

Źródło:PAP
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (52)

dodaj komentarz
onurb
Nie ma co komentować. Nabzdyczony, krzyczący goguś stchórzył i tyle. Trolle PiSowskie na tym forum będą go zaciekle bronić ponieważ są zaślepieni wiarą w PiS. Mój komentarz dostanie pewnie full czerwonych zwłaszcza, że na bankier.pl ta sama osoba może oceniać dany wpis tyle razy ile chce. PiS to największe zło Nie ma co komentować. Nabzdyczony, krzyczący goguś stchórzył i tyle. Trolle PiSowskie na tym forum będą go zaciekle bronić ponieważ są zaślepieni wiarą w PiS. Mój komentarz dostanie pewnie full czerwonych zwłaszcza, że na bankier.pl ta sama osoba może oceniać dany wpis tyle razy ile chce. PiS to największe zło jakie mogło się przytrafić temu krajowi. Tak zakłamanej, lekceważącej ludzi, nastawionej na uwłaszczanie się na państwie, skłócającej naród, nieudolnie rządzące, łamiącej konstytucję, niszczącej instytucje państwowe i przekupującej wyborców partii nie było w historii Polski. Trolle PiSowskie bronią zaciekle marionetki, bo im za to płacą i wiedzą też, że jego przegrana to nieuchronny koniec rządów PiS. Szkoda tylko, że nie przeszedł do drugiej tury Hołownia.
przemek_opinia
Ile w Panu agresji i braku merytoryki. Wypowiedź oparta na pustych powierzchownych frazesach. Równie dobrze mógłbym zamiast PiS wstawić PO w Pana wypowiedź i też byłaby to prawda. Ale właśnie tak się dyskutuje jak się ma tylko za punkt odniesienia wiedzy nagłówki z Gazety Wyborczej i TVNu.
jasiek2017
Duda to tchórz i widać to od lat. Zawsze jak jest sam i mówi do swojego plebsu to drze ryj jakby miał wściekliznę. Jak ma spotkanie z przeciwnikiem to to robi w gacie ze strachu i ledwo jest w stanie coś powiedzieć.
Taką miernotę mamy od 5 lat.
przemek_opinia
Bardzo okrojona i wąska światopoglądowo ocena. Bez komentarza.
marszalek2020
Subiektywne odczucia. Niektóre telewizje stosują autotune :) Przełącz kanał.

Prezydent nie musi być piękny. Ważne żeby był pracowity i ograniczał rozkradanie wspólnego majątku. Reszta sama się ułoży.
marszalek2020
No i wyszło szydło z worka. To Budka chciał żeby debata w TVP odbyła się bez publiczności.
Czy ten Trzaskowski ma jakąś homofobię?

To że nie ma się czym chwalić z 8 lat kiedy brał pieniądze z naszych podatków to już wiem.
Ale żeby być prezydentem i bać się ludzi. Bardzo dziwne.
pstrzezek
"Nie boję się żadnych debat" mówi Andrzej po czym odrzuca zaproszenia
"Główne stacje powinny się dogadać, to chyba normalne" po czym przyjmuje zaproszenie od TVP
"Nie zgadam się na dyktat mediów ws debaty" i tego samego dnia jest gościem Polsatu

Najwiekszym wrogiem Dudy w II
"Nie boję się żadnych debat" mówi Andrzej po czym odrzuca zaproszenia
"Główne stacje powinny się dogadać, to chyba normalne" po czym przyjmuje zaproszenie od TVP
"Nie zgadam się na dyktat mediów ws debaty" i tego samego dnia jest gościem Polsatu

Najwiekszym wrogiem Dudy w II turze jest LOGIKA - bezlitosna jak zawsze.

przemek_opinia
O czym TY piszesz? Sam logiki nie reprezentujesz i ustaw nie znasz.
Tu masz odpowiedź:
"...zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach
O czym TY piszesz? Sam logiki nie reprezentujesz i ustaw nie znasz.
Tu masz odpowiedź:
"...zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie. "

ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną.

§ 7. Niezgłoszenie się przedstawiciela lub kandydata, o których mowa w § 2, w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie.

§ 2. Telewizja Polska Spółka Akcyjna, zwana dalej "Telewizją Polską", ma obowiązek przeprowadzenia w Programie I debat pomiędzy:
1) przedstawicielami komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, które zarejestrowały swoje listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych;
2) przedstawicielami komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, które zarejestrowały swoje listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych;
3) kandydatami w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 289 i 292 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.
lelo1949
Niezależne portale,śmiech na sali.....tylko TVP,POLSAT i TVN
gege01
Tak będzie ;-)
„- Każdy w życiu ma jakieś marzenie, czegoś pragnie, o czymś myśli, coś co lubi, co chciałby jeszcze raz zobaczyć, usłyszeć... Pani Walentyna Wnuk jest salową od wielu wielu lat. Co Pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę Pana Kor... Koracza "O Zdrowiu" bym chciała najbardziej
Tak będzie ;-)
„- Każdy w życiu ma jakieś marzenie, czegoś pragnie, o czymś myśli, coś co lubi, co chciałby jeszcze raz zobaczyć, usłyszeć... Pani Walentyna Wnuk jest salową od wielu wielu lat. Co Pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę Pana Kor... Koracza "O Zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy Pana Koracza na sali!”

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki