REKLAMA

Politico Europe: hakerzy zaatakowali serwery Komisji Europejskiej

2016-11-25 11:19
publikacja
2016-11-25 11:19

Atak hakerski w czwartek na stronę internetową i serwery Komisji Europejskiej sprawił, że unijna instytucja na kilka godzin została pozbawiona internetu - poinformował portal Politico Europe. Rzecznik KE zapewnił, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa.

fot. / / YAY Foto

W mailu, jaki dział IT Komisji rozesłał do pracowników tej instytucji w czwartek po południu, incydent opisano jako "atak typu rozproszona odmowa usługi (DDOS), który doprowadził do nasycenia naszego połączenia internetowego".

Rzecznik KE zapewnił w rozmowie z portalem, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa. "Atak udało się powstrzymać bez zakłócenia ciągłości obsługi (strony internetowej - PAP), chociaż przez pewien czas wpływał on na szybkość połączenia" - dodał.

Według źródła w Komisji, na które powołuje się Politico, atak na kilka godzin sparaliżował pracę w samej KE. "Dziś (w czwartek) po południu nikt nie był w stanie pracować, bo połączenie internetowe zerwało się dwa razy, na kilka godzin" - przekazał anonimowy pracownik.

Jak pisze Politico, atak DDOS (Distributed Denial of Service) rozpoczął się ok. godz. 15 lub krótko po i polegał na jednoczesnym zalaniu strony internetowej KE milionami próśb o dostęp, co doprowadziło do przeciążenia serwerów KE. Hakerzy zaatakowali też bramki sieciowe, prowadząc do przerw w dostawach internetu dla pracowników Komisji.

Informatycy KE walczyli z ponawianymi, masowymi prośbami dostępu do wieczora w czwartek, ale źródło w Dyrekcji Generalnej ds. Informatyki (DIGIT) przy KE zapewniło, że sytuacja jest pod kontrolą. Według Politico, zespół IT przygotowuje się obecnie na kolejne ataki, co często zdarza się w przypadku DDOS. Źródła w KE przyznały, że nie wiedzą, kiedy może nastąpić kolejny atak ani jak długo może potrwać.

Brytyjski portal informatyczny IT Pro zauważa, że choć sprawców ataku na razie nie ustalono, to doszło do niego w dniu 18. szczytu UE-Ukraina w Brukseli, na którym UE poinformowała, że chce do końca roku podjąć ostateczne decyzje w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców i rozwiązać problem z zakończeniem ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

KE zapewnia, że jej systemy są bezpieczne po ataku hakerskim

"Wczoraj po południu KE była celem ataku, który miał nasycić nasze połączenie internetowe. Komisja podjęła skuteczne działania zaradcze. Nie było przerwy w działaniu internetu, ale miało to wpływ na jego prędkość. Nie doszło do naruszenia danych" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas.

Jak zaznaczył, systemy informatyczne Komisji są stale monitorowane, a zajmujące się tym zespoły są przygotowane do działania w razie wystąpienia problemów. "Zapewniam, że nasi strażnicy są czujni" - powiedział rzecznik.

Przyznał, że trudno jest stwierdzić, kto stał za atakiem, ponieważ był on rozproszony. Podkreślił, że systemy teleinformatyczne Komisji są bezpieczne i nie zostały w jakikolwiek sposób uszkodzone. Nie chciał odpowiadać na inne szczegółowe pytania.

(PAP)

akl/ jbp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~erererer
internet niedługo będzie bombardowany atakami jak warszawa podczas drugiej wojny...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki