Polacy tracą miliardy na kontach

Polacy są już tak znudzeni niskimi zyskami z lokat, że coraz częściej zostawiają pieniądze na nieoprocentowanych depozytach. Tracą przez to miliardy i jednocześnie ułatwiają bankom osiąganie wyższych zysków - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Yellowj / YAY Foto)

Jak podaje "RZ", Polacy mogą stracić nawet 2,2 mld zł odsetek w skali roku, co ułatwia bankom osiągnięcie większych zysków. "Odwrót od lokat to skutek bardzo niskiego ich oprocentowania. W ujęciu realnym, po uwzględnieniu podatku i inflacji, przynoszą one teraz straty. I prędko się to nie zmieni" - czytamy.

3,5 proc. na lokacie miesięcznej. Ale trzeba się wysilić

Od niedawna zwolennicy lokowania środków na krótki termin znów mogą liczyć na stawkę w wysokości do 3,50 proc. w skali roku. Takim oprocentowaniem zachęca oferta, która premiuje wpłacenie nowych środków.

Jak dowiedział się dziennik, "na koniec lipca polskie gospodarstwa miały zgromadzone na depozytach bankowych 774 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż rok temu. Zmienia się jednak struktura tych oszczędności, przez co Polacy nie zyskują na trzymaniu pieniędzy w bankach tyle, ile by mogli".

"Ubywa depozytów terminowych, czyli lokat (przez półtora roku Polacy wycofali z nich 23 mld zł). Przybywa zaś bieżących - głównie nieoprocentowanych depozytów (zalicza się do nich też konta oszczędnościowe, mające oprocentowanie tylko nieco niższe od lokat, ale ich udział w tej masie jest stosunkowo nieduży)- informuje dziennik.

"W efekcie udział depozytów bieżących w całości jest rekordowo wysoki i wynosi 63 proc. Jeszcze dwa lata temu było to 55 proc., cztery lata temu - 50 proc., a sześć - 46 proc" - czytamy w artykule.

Jak informuje gazeta, "w efekcie coraz większa suma oszczędności bankowych byłaby taka jak cztery lata temu i na lokatach Polacy mieliby 50 proc. wszystkich pieniędzy zgromadzonych w bankach, to zyskaliby na odsetkach 1,6 mld zł więcej w skali roku niż obecnie (średnie oprocentowanie lokat gospodarstw domowych wynosi 1,6 proc.)".(PAP)

kub/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 mhm

„dziwić skoro OKRADA się społeczeństwo na każdym kroku to wola SKARPETE”
— głupolku, ten artykuł mówi o tym, że Polacy coraz więcej pieniędzy trzymają na rachunkach bieżących (a „nie w skarpecie”).

Taki z ciebie bankier, jak ze mnie arcybiskup...

! Odpowiedz
2 1 silvio_gesell

Obligacje dziesięcioletnie, a najlepiej dwunastoletnie rodzinne dla osób których stać na odkładanie 500+

! Odpowiedz
1 13 rammos

Lokaty za 2-3 % na 3 miesiące dla nowych klientów na kwotę 10 tys złotych z czym do ludzi. Wole trzymać swoje miliardy w skarpetce. Giełda jest niepewna , a jak widzę i słyszę ministra Tchórzewskiego o dywidendach , których nie ma i nie będzie to jestem przekonany , że moim pieniążkom w skarpecie jest najlepiej.

! Odpowiedz
5 8 len1

Bo może się okazać że to co miało być lokatą to lokata nie jest i po ptokach. A po co mrozić pieniądze na lokacie w razie paniki która może być w każdej chwili typu( grecja , cypr ) łatwiej wypłacić gotówkę lub przewalutować.

! Odpowiedz
5 4 mhm

Bzdury pleciesz.

1. „Może się okazać że to co miało być lokatą to lokata” — w tym masz najwięcej racji, jednak taki problem może dotyczyć tylko malutkiej części najmniej ogarniętych klientów. Większość Polaków używa bankowości internetowej (lub mobilnej), a nie ma możliwości, by wyklikując sobie lokatę wyklikać coś innego.

2. W razie paniki (bank run) lokata nie jest żadną przeszkodą, gdyż można ją zerwać w dosłownie parę sekund — przeważnie tracąc odsetki, ale tych i tak na ROR się nie dostanie (poza nielicznymi wyjątkami).

3. Jeśli zostaną wprowadzone limity wypłat, jak np. w Grecji lub na Cyprze, to przecież i tak będą one dotyczyć wszelkich wypłat gotówkowych, także z ROR, więc twierdzenie „łatwiej wypłacić gotówkę lub przewalutować” jest nieprawdziwe.

4. Jeśli bank upadnie i klienci stracą środki powyżej równowartości 100 tys. EUR, dodatkowo będą mieli środki do 100 tys. EUR zablokowane przez jakiś czas (do dnia wypłaty), to będzie to dotyczyło zarówno środków na depozytach terminowych, jak i na rachunkach bieżących.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 len1 odpowiada mhm

Ok. Dobrze Piszesz ale lepiej być krok przed cała resztą. Np. Karta wielowalutowa (tu bez naz i reklamy) w obcym banku Poza Polską)zasilana z karty płatniczej ROR . Liczy się każda chwila i szkoda czasu na zrywanie lokat , wypłaty z okienek czy bankomatów. Ja wiem że można nie zdążyć ale lepiej wiedzieć i znać takie sposoby.

! Odpowiedz
0 0 mhm odpowiada len1

„Liczy się każda chwila i szkoda czasu na zrywanie lokat”
— jak już powyżej pisałem, zrywanie lokaty trwa dosłownie parę sekund (szczególnie, jeśli ktoś ma zainstalowaną apkę danego banku), więc to naprawdę niewiele zmienia.

„Karta wielowalutowa (tu bez naz i reklamy) w obcym banku Poza Polską)zasilana z karty płatniczej ROR”
— to jest ciekawy pomysł, jak rozumiem, chodzi o to, że limity wypłat bankomatowych w Grecji czy na Cyprze były ustawiane na poziomie banków, a nie bankomatów, więc nie dotyczą np. karty wydanej w UK?
Problem w tym, że bardzo trudno założyć konto w zagranicznym banku, łatwo jedynie w fintechach typu Revolut, ale to oznacza brak gwarancji typu BFG, do tego Revolut ma limit zasileń, więc do tego celu się nie nadaje, szczególnie, że często zdarza się, że przy większych obrotach środki blokują (do odblokowania trzeba im przesłać np. PIT potwierdzający ródło dochodów). Lepsze wydaje się więc użycie do tego celu np. ViaBuy (ale to też fintech, tzn. nie ma gwarancji typu BFG)...
A ciekawe, jak sprawdziłaby się karta Curve, to coś takiego, co nie ma swojego rachunku, ale przy płatnościach lub wypłatach bankomatowych obciąża dowolną podpiętą kartę (chodzi głównie o to, żeby w portfelu mieć tę jedną kartę i w apce w telefonie przełączać miedzy swoimi kilkoma czy kilkunastoma). Ale niedawno wprowadzili chyba informowanie banku źródłowego o typie transakcji, więc wypłata bankomatowa jest już widoczna jako wypłata bankomatowa, więc na takie grecko-cypryjskie limity pewnie by to nie pomogło...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 5 adamp26

Na GPW mozna zarobić ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne