REKLAMA

Polacy redukują wydatki, ale inflacja nie zniknie

2022-04-07 06:50
publikacja
2022-04-07 06:50

W obecnej sytuacji nawet znaczące ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych nie przydusi mocno drożyny. Inflacja i tak będzie rosła m.in. na skutek wojny, ale też obniżki podatków - czytamy w czwartkowej "Rz".

Polacy redukują wydatki, ale inflacja nie zniknie
Polacy redukują wydatki, ale inflacja nie zniknie
fot. Joanna Składanek / / FORUM

Rzeczpospolita donosi, że konsumenci przerażeni cenami w sklepach coraz częściej łapią się za kieszenie i zastanawiają się, jak oszczędzić na bieżących wydatkach.

"Mogą np. kupować mniej żywności, szukać tańszych zamienników czy rezygnować z usług, które nie są uznawana za niezbędne – np. restauracji czy podróży" - czytamy na łamach gazety.

"Rz" powołuje się na badania platformy UCE Research i Grupy BLIX, z których wynika, że ponad połowa Polaków zamierzała ograniczyć wydatki na bieżące zakupy w I kwartale tego roku.

"Oszczędzać będziemy także na wydatkach związanych ze Świętami Wielkanocnymi – głównie w postaci poszukiwania produktów o jak najniższych cenach, (jakość schodzi na drugi plan) - czytamy w czwartkowym wydaniu.

Gazeta informuje również, że badania GUS pokazują, iż konsumenci powoli zaczynają powstrzymywać się przed dokonywaniem poważniejszych zakupów. Przykładowo sprzedaż samochodów w lutym spadła realnie rok do roku o 20 proc., a mebli, elektroniki i sprzętu AGD – o 4,4 proc.

"Takie strategie oszczędnościowe mają na celu utrzymanie kondycji budżetów domowych czy dostosowania ich do spadającej siły nabywczej dochodów. I zwykle, w +normalnych+ warunkach, prowadzą do zdławienia inflacji, a przynajmniej do jej dużego przyhamowania" - donosi "Rz".

Ale jak twierdzą cytowani przez dziennik eksperci, obecna sytuacja jest szczególna. Ogromne ryzyko wzrostu cen płynie z trzech głównych rynków – energii, metali i żywności. Pożywką dla inflacji mają być też rosnące pensje i świadczenia.(PAP)

lui/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (9)

dodaj komentarz
prywaciasz
Dopóki to kaczor nie zmniejszy wydatków na swoich niepełnosprawnych wyborców i nie przestanie im rozdawac pieniedzy w postaci bonów, dopłat do swiniaka, dzieciaka i swojaka, 20% podwyzek w budżetówce i Spółkach Skarbu panstwa to reszta która sie na to wszystko zrzuca, moze nawet nie dojadać, podcierac się mchem i jezdzić rowerem,Dopóki to kaczor nie zmniejszy wydatków na swoich niepełnosprawnych wyborców i nie przestanie im rozdawac pieniedzy w postaci bonów, dopłat do swiniaka, dzieciaka i swojaka, 20% podwyzek w budżetówce i Spółkach Skarbu panstwa to reszta która sie na to wszystko zrzuca, moze nawet nie dojadać, podcierac się mchem i jezdzić rowerem, a inflacja i tak nie zniknie, bo dostaną domiar w postaci rachunkach za ogrzewanie czy powietrze! ZOSTALIŚCIE ZDRADZENI O ŚWICIE HEHEHEHE! A wszystko itak zrzuci się na Putina(który tutaj nie rzadzi) i wojne (której nie toczymy)
samsza
Polacy redukują wydatki indywidualnie, z własnej kieszeni, ale jak wynika z sondaży, ciszą się gdy Mateusz zarządza wydanie ich pieniędzy na poziomie rządu.
To innowacyjne podejście do gospodarki i finansów!
prawnuk
Gdzie ty mialeś w niemilitarnej budżetówce podwyżki o 20% od początku pis? NIGDZIe.
Dziś masz dyskusję o podniesienie minimalnej dla nauczycieli z 2800 zł do 2923 zł.
Porównaj to z minimalna.
I pamiętaj że są państwa gdzie zarabia się mysleniem - prymitywne
prywaciasz odpowiada prawnuk
To sobie zobacz jakie na przyklad jakie byly podwyzki dla nauczycieli w 2020 jak inflacji jeszcze nie było a wiekszosc nauczycieli siedziala w domach a polowa NIC juz kompletnie NIC nie robila (zwlaszcza ci od WFu)... 8%

https://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/rozliczanie_wynagrodzen/4716595,Wynagrodzenie-nauczycieli-podwyzka-
To sobie zobacz jakie na przyklad jakie byly podwyzki dla nauczycieli w 2020 jak inflacji jeszcze nie było a wiekszosc nauczycieli siedziala w domach a polowa NIC juz kompletnie NIC nie robila (zwlaszcza ci od WFu)... 8%

https://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/rozliczanie_wynagrodzen/4716595,Wynagrodzenie-nauczycieli-podwyzka-od-wrzesnia-2020-r.html

Dla sędziów? 8 procentowe podwyzki CO ROKU przez 5 lat!

Dzięki działaniom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro w latach 2016-2021 udało się doprowadzić do – w sumie – 45-procentowych podwyżek

Lekarze i Górnicy to już w ogole dostali tylko w tym roku 20% podwyzki. Poczuytaj lepiej w jakim kraju żyjesz bo chyba nie wiesz nawet! Niewyksztalceni górnicy na przodku to już w ogole jak w IT zarabiają a cene węgla w tym kraju zwala sie na Putina..

https://spidersweb.pl/bizblog/gornicy-podwyzka/

Wiedziałeś ze w słuzbie zdrowia funckjonuje w ogole zupelnie inna pensja minimalna (znacznie wyzsza) niz dla reszty spoleczenstwa? (ciekawe dlaczego)

https://finanse.wp.pl/8210-zl-brutto-to-nowa-najwyzsza-pensja-minimalna-w-sluzbie-zdrowia-6754598785862144a

Sam zacznij lepiej mysleć albo wkrótce bedziesz choidził boso, no chyba ze sam jestes urzednikiem i lubisz w cudzych kapciach chodzic cale zycie...
prywaciasz odpowiada prawnuk
A co do samych nauczycieli to przypominam ze wdg ustaleń eurostatu ich sredni roczny czas pracy w ciagu tygodnia to oszałamiajace... 10 godzin w tygodniu (wolne swieta i wakacje a ustawowo 18 godzin których i tak nie przepracowauja w całosci) Wiec minimalna dla nich to i tak o polowe za duzo! 1500 zł za takie 1/4 etatu powinni dostawac A co do samych nauczycieli to przypominam ze wdg ustaleń eurostatu ich sredni roczny czas pracy w ciagu tygodnia to oszałamiajace... 10 godzin w tygodniu (wolne swieta i wakacje a ustawowo 18 godzin których i tak nie przepracowauja w całosci) Wiec minimalna dla nich to i tak o polowe za duzo! 1500 zł za takie 1/4 etatu powinni dostawac MAX! no to wracaj rzucać piłke dzieciom nauczycielski nierobie.. A pozniej dzieciaki nie potrafią odróznic srednicy od obwodu koła bo takie głąby ich uczą. o kondycji fizycznej z lekcji wf-u nawet nie wspomne
marclim
Tak naprawdę to należałoby obniżyć podaż pieniądza w gospodarce m.in. poprzez zmniejszenie zadłużania się państwa, obniżenie wydatków publicznych oraz wzrost wydajności pracy, ale na to niestety się nie zanosi wręcz przeciwnie. Samo podnoszone stóp % nic nie da czego przykładem jest Turcja gdzie stopy wynoszą 16%, a inflacja 50%.
po_co
NBP może jeszcze interwencyjnie skupić złotówkę.
Tak czy inaczej jak zawsze tak i teraz odbędzie się to kosztem najbiedniejszych.
r4k
Jedyny sposób aby oszczędzać, to kupić wszystko co będzie potrzebne w przyszłości już teraz.
Jak coś zostanie to lepiej odkupić złom od zbieraczy niż trzymać pieniądze w banku.
dziadekjarek
Jak NBP drukuje kasę to hak ma spaść

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki