REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polacy ocenili swoją wiedzę ekonomiczną. Na tróję z minusem

Wojciech Boczoń2023-03-22 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-22 07:00

Polacy oceniają swoją wiedzę ekonomiczną na 2,88 w pięciopunktowej skali. Aż 38 proc. z nas ocenia ją na bardzo małą i raczej małą, zaś jedynie 1/3 jako dużą i bardzo dużą – wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW. Również 1/3 Polaków przyznaje, że problemem jest zbyt mała wiedza o inwestowaniu.

Polacy ocenili swoją wiedzę ekonomiczną. Na tróję z minusem
Polacy ocenili swoją wiedzę ekonomiczną. Na tróję z minusem
fot. Undrey / / Shutterstock

Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW opublikowały cykliczne wyniki badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023”. Polacy biorący udział w ankietach ocenili swoją wiedzę ekonomiczną i wskazali, jakie obszary wymagają szczególnej poprawy. Z badania wynika, że wypadamy średnio na 2,88 (w pięciostopniowej skali). 38 proc. badanych uznało swoją wiedzę za bardzo i raczej małą, zaś prawie 1/3 jako dużą i bardzo dużą.

fot. WIB, Fundacja GPW / 

Wśród obszarów wymagających największej uwagi w kwestii uzupełnienia własnej wiedzy Polacy wskazali:cyberbezpieczeństwo (44 proc.) oraz inwestowanie (33 proc.). Istotny wzrost wskazań odnotowano w zakresie wiedzy nt. kredytów i pożyczek – 24 proc. (wzrost r/r o 6 pp.), a także systemu podatkowego – 23 proc. (wzrost r/r o 5 pp.) oraz oszczędzania – 19 proc. (wzrost r/r o 6 pp.).

Reklama

Obawiamy się inwestowania

Polacy mają także obawy dotyczące inwestowania na giełdzie. Ponad 2/3 respondentów przyznaje się do braku wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Badani wykazują także strach przed ryzykiem (27 proc.), obawy przed poniesieniem strat (26 proc.) oraz brak wystarczającego kapitału wyjściowego (19 proc.).

Na podobnym co przed rokiem poziomie utrzymuje się znajomość instrumentów notowanych na warszawskiej giełdzie. Najbardziej rozpoznawalne są akcje – 91 proc. oraz obligacje – 66 proc. Jednak 9 na 10 ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie możliwości samodzielnego inwestowania.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nadal palącym problemem dla respondentów pozostaje inflacja. Aż 98 proc. ankietowanych przyznaje, że odczuwa wzrost cen. Spadek wartości pieniądza w swoich portfelach Polacy starają się niwelować poprzez ograniczanie wydatków (85 proc.) i rezygnację lub zmianę dotychczasowego stylu życia (67 proc.). Większość badanych deklaruje również brak możliwości oszczędzania i inwestowania (82 proc.), w tym aż 91 proc. to osoby w wieku 35-44 lata. Prawie połowa 30- i 40-latków ma również problem ze spłatą swoich zobowiązań, a 16 proc. ogółu badanych deklaruje konieczność znalezienia dodatkowego źródła dochodu.

Wiedzę czerpiemy z internetu

Dla Polaków głównymi źródłami wiedzy o finansach i ekonomii pozostają: internet (spadek o 13 pp. do 61 proc.) i media (spadek o 1 pp. do 43 proc.). W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem o 8 pp. wzrósł odsetek osób, które w tej kwestii polegają na instytucjach publicznych (do 32 proc.). Na bankach polega w tej kwestii 39 proc. respondentów. W porównaniu do roku 2022 aż o 10 pp. spadł za to odsetek badanych, którzy za źródło wiedzy ekonomicznej wskazali uczelnie lub szkoły.

Opracowano na podstawie badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023” Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
luckyrich
W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Co najwyżej je wypić. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować przy niewielkim ryzyku. Jak uniknąć pułapek kredytowych i oszustów naciagaczy na pseudoinwestycje. Jak te inwestycje ocenić. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
grzegorzkubik
Ja w skali do 5 oceniam też na 3 bo jestem pokorny. Pokora i umiar. Przede mną dalsza edukacja ekonomiczno - giełdowa.
innowierca
dajcie spokoj. Caly system polityczno finansowy robi co moze, zeby " oszczednoscia i praca" ludzie sie nie bogacili. Dalej, Bankier sam kiedys przedstawil wyniki badan, z ktorych wynikalo, ze wiekszosc rodzin zadnych oszczednosci nie ma, a ci "lepsi" 5 czy 10 tysiecy PLN. Niech oni inwestuja na zapas w paste do dajcie spokoj. Caly system polityczno finansowy robi co moze, zeby " oszczednoscia i praca" ludzie sie nie bogacili. Dalej, Bankier sam kiedys przedstawil wyniki badan, z ktorych wynikalo, ze wiekszosc rodzin zadnych oszczednosci nie ma, a ci "lepsi" 5 czy 10 tysiecy PLN. Niech oni inwestuja na zapas w paste do zebow, i wszystkie artykuly dlugiej przydatnosci kupujac hurtowo.
innowierca
bo inflacja nie jest tutaj przypadkowo. Lepiej niech sobie ludzie na wycieczke pojada, bo na gieldowej ruletce wakacje tez przepadna, czy inne poliso-lokaty odpoczynek odbiora. Chyba wiekszosc posiadajacych wiedza finansowa uczestnikow tego portalu, rozumie dzisiaj, ze okolo 70% pracujacych na dole piramidy ma sie nigdy NIE "dorobic",bo inflacja nie jest tutaj przypadkowo. Lepiej niech sobie ludzie na wycieczke pojada, bo na gieldowej ruletce wakacje tez przepadna, czy inne poliso-lokaty odpoczynek odbiora. Chyba wiekszosc posiadajacych wiedza finansowa uczestnikow tego portalu, rozumie dzisiaj, ze okolo 70% pracujacych na dole piramidy ma sie nigdy NIE "dorobic", bo na tym opiera sie system finansowy. Dlatego dla nich nawet iphony czy konsole wypozycza sie na abonament. Bo z pracy na pelen etat zakup jednorazowy jest prawie niemozliwy:), i o to chodzi :). A najgorsze dzis dla systemu finansowego (jeden przyklad z wielu) to by bylo, gdyby przecietniak pracujacy kupil sobie 5 letnie auto za gotowke, czy tam placa jednorazowo, a po 2,3 latach odsprzedal drugiemu, bez udzialu kredytu (banku). Dlatego jak widzimy auta maja kosztowac tyle, zeby tylko w formie abonamentu czy leasingu byly dostepne. A rynek wtorny przestaje wlasciwie istniec od 2035 :)
kasa1979
jaka tam wiedza finansowa, kto przeczytał ze zworumienie ogólne warunki ubezpieczenia albo regulamin zakupu gazu albo prądu.... stado małp a nie świadome społeczeństwo.... pozniej błazny w sukienkach z immunitetami tworza alternatywną rzeczywistość swoimi orzeczeniami
dawid_gmyrek
Rola Bankiera jest tu nie do przecenienia!

"Darmowe konta" - mówili. Ale dali karty i pojawiły się koszty. Wyrzuciłem plastik, oszczędzam ponad 400 zł rocznie!

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Darmowe-konta-mowili-Ale-dali-karty-i-pojawily-sie-koszty-Wyrzucilem-plastik-oszczedzam-ponad-400-zl-rocznie-8375713.html
wizytator
"Na bankach polega w tej kwestii 39 proc. respondentów. W porównaniu do roku 2022 aż o 10 pp. spadł za to odsetek badanych, którzy za źródło wiedzy ekonomicznej wskazali uczelnie lub szkoły."

Ten kierunek pokazuje też brak rozumku.
dawid_gmyrek
To nieprawda, że na ekonomię idą tylko tępe kujony :)
dawid_gmyrek
Co komu pomoże nawet świetna znajomość zagadnień ekonomicznych czy zasad inwestowania gdy wałki takie jak Petrolinvest, Polnord czy InPost uchodzą bezkarnie - wielu ludziom GPW słusznie kojarzy się z benklem czyli grą w trzy kubki :)
dawid_gmyrek
Prawdziwą tragedią jest jednak tak groteskowa ilość historyków i socjologów u koryt - cyrk to mało powiedziane!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki