REKLAMA

Polacy negatywnie oceniają walkę rządu z korupcją

Barbara Sielicka2010-08-18 09:38
publikacja
2010-08-18 09:38
Już ponad 87 proc. Polaków uważa, że korupcja w Polsce jest dużym problemem – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. Zdaniem ankietowanych korupcja występuje najczęściej w polityce (60 proc. wskazań) oraz w służbie zdrowia (58 proc.).

Jednocześnie większość Polaków negatywnie odbiera działania rządu, które mają zwalczyć problem korupcji w kraju – uważa tak 46 proc. badanych, pozytywnie natomiast ocenia 38 proc. osób. Wśród najbardziej skorumpowanych dziedzin życia Polacy wymieniają politykę (60% wskazań), służbę zdrowia (58%). Ich zdaniem korupcja występuje także w urzędach gminnych, powiatowych, wojewódzkich (31%), sądach i prokuraturze (29%) oraz urzędach centralnych i ministerstwach (26%).


Źródło: CBOS

Polityka jest wskazywana jako dziedzina życia, w której problem korupcji jest największy. Obywatele wystawiają bardzo negatywną ocenę klasie politycznej. Zarzucają im przede wszystkim nepotyzm. Ponad cztery piąte badanych (84%) uważa, że praktykowany przez nich proceder obsadzania stanowisk w urzędach, spółkach, bankach i innych tego typu instytucjach krewnymi i znajomymi jest częsty. Tylko 7% respondentów sądzi, że skala tego zjawiska wśród polskich elit władzy jest niewielka.

Politykom zarzuca się załatwianie kontraktów dla rodziny i znajomych prowadzących działalność gospodarczą. Takie zachowania jako bardzo rozpowszechnione wśród polityków i wysokich urzędników państwowych - wskazuje na to prawie trzy czwarte badanych (73%).  Taki sam odsetek badanych sądzi, że większość polityków i urzędników często bierze łapówki za załatwienie sprawy, natomiast mniej więcej co ósmy (12%) uważa, że zjawisko to jest rzadkie.

56 proc. Polaków uważa, że w Polsce istnieje polityczna wola zwalczania korupcji, jednak rząd robi to nieudolnie.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl
 
Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~DarekD
Nie ma co szukać daleko na przykład nepotyzmu w łonie rządu. Parę dni temu ( a fakt miał miejsce 2 mies. temu ) szef MSZ Sikorski przyjmuje do swojego gabinetu politycznego ( pomijając fakt, że takowe twory są w ogóle potrzebne ) zupełnie bez jakiegokolwiek doświadczenia i świeżo po studiach córunię ministra Rostowskiego ( Nie ma co szukać daleko na przykład nepotyzmu w łonie rządu. Parę dni temu ( a fakt miał miejsce 2 mies. temu ) szef MSZ Sikorski przyjmuje do swojego gabinetu politycznego ( pomijając fakt, że takowe twory są w ogóle potrzebne ) zupełnie bez jakiegokolwiek doświadczenia i świeżo po studiach córunię ministra Rostowskiego ( swoją drogą o dźwięcznym imieniu Maya ). Takich przykładów w podobno brzydzącej się nepotyzmem Platformą jest bez liku.Słowem : PO to partia "wzajemnej adoracji" .
~własnie
hahah pitera która miała walczyc z orupcja samma ja tworzy!!!Ministersprawieliwosci powiazany z firmami które wpedzaja szpitale w zadłuzenia apotem podatnik je spłaca!!Mozna tak wymieniac latami!!
~kapucha
W nagrodę za wysokie sondaże PO zlikwidowało CBA.
~LI
Polityczne łgarstwo kwitnie na naszych oczach. Białe jest czarne i na odwrót. Znacznie gorzej niż za poprzedxnich rządów, bo PO jest "partią władzy", kompletnie bezideową.
~myślący
Zeby nie bylo korupcji trzeba obnizki poatkow i izolacji gospodarki od politykow i urzednikow. Tak dlugo jak urzednikk bedzie decydowal o czyms a nie wolny rynek zawsze bedzie pole do korupcji
~protek
Autor: ~eloo   2010-08-18 11:45UFOludki? Sami ich wybralismy to teraz mordy w kubel i nie narzekaćja na nich głosu nie zmarnowałem bo tak mi kazała tv i sondaze - glosowałem na Korwina Mikke wiec sumienie mam czyste

~Goły i wesoły
Bez sensu jest ten artykuł. Bo czy jest coś w tym kraju co można ocenić pozytywnie. Niech Polacy najpierw dobrze ocenią samych siebie. Zewsząd hipokryzja.
~eloo
UFOludki? Sami ich wybralismy to teraz mordy w kubel i nie narzekać
~predatorian
tam wszyscy mają czas na wszystko itd. darmoz.........je.....
~hrabia komuruski
nie rozumiesz korupcja w III RP obejmuje prywaciarzy i nierzondz. Taki Kluczyk np. dawno przyznal ze najlepszy interes robi sie na styku prywaciarz - PO papraniec

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki