Jednocześnie większość Polaków negatywnie odbiera działania rządu, które mają zwalczyć problem korupcji w kraju – uważa tak 46 proc. badanych, pozytywnie natomiast ocenia 38 proc. osób. Wśród najbardziej skorumpowanych dziedzin życia Polacy wymieniają politykę (60% wskazań), służbę zdrowia (58%). Ich zdaniem korupcja występuje także w urzędach gminnych, powiatowych, wojewódzkich (31%), sądach i prokuraturze (29%) oraz urzędach centralnych i ministerstwach (26%).

Źródło: CBOS
Polityka jest wskazywana jako dziedzina życia, w której problem korupcji jest największy. Obywatele wystawiają bardzo negatywną ocenę klasie politycznej. Zarzucają im przede wszystkim nepotyzm. Ponad cztery piąte badanych (84%) uważa, że praktykowany przez nich proceder obsadzania stanowisk w urzędach, spółkach, bankach i innych tego typu instytucjach krewnymi i znajomymi jest częsty. Tylko 7% respondentów sądzi, że skala tego zjawiska wśród polskich elit władzy jest niewielka.
Politykom zarzuca się załatwianie kontraktów dla rodziny i znajomych prowadzących działalność gospodarczą. Takie zachowania jako bardzo rozpowszechnione wśród polityków i wysokich urzędników państwowych - wskazuje na to prawie trzy czwarte badanych (73%). Taki sam odsetek badanych sądzi, że większość polityków i urzędników często bierze łapówki za załatwienie sprawy, natomiast mniej więcej co ósmy (12%) uważa, że zjawisko to jest rzadkie.
56 proc. Polaków uważa, że w Polsce istnieje polityczna wola zwalczania korupcji, jednak rząd robi to nieudolnie.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl