Korupcja w skarbówce - kto winien?

Korupcja nie jest polską specjalnością. Od zarania dziejów ze zjawiskiem tym spotykamy się na całym świecie. Za sprawą głośnych aresztowań CBA, ta jedna z patologii zachowań społecznych nabrała nowego, medialnego charakteru. Mówi się, że tylko ryby w Polsce nie biorą. Korupcję widać w polityce, w sporcie, w służbie zdrowia, ale również w wymiarze sprawiedliwości czy skarbówce.

"...Korupcja zagraża praworządności, demokracji, prawom człowieka, narusza zasady uczciwości społecznej, spowalnia rozwój gospodarczy oraz zagraża stabilności instytucji demokratycznych i moralnym podstawom społeczeństwa..."(Preambuła prawno-karna konwencji o korupcji podpisana przez Polskę w Strasburgu 27.01.1998 r.).

Jak wskazuje barometr korupcji, Polacy najczęściej przyznają się do dawania łapówek w służbie zdrowia – 15 proc. Z kolei zapytani o to, kto jest najbardziej skorumpowany w Polsce, na pierwszym miejscu wymieniamy polityków (61 proc.), następnie służbę zdrowia (54 proc.) i sądownictwo (37 proc.), a także lokalnych urzędników (21 proc.). Należy dodać, że barometr korupcji odzwierciedla myślenie Polaków, które nie zawsze wynika z ich doświadczenia. Zazwyczaj podyktowane jest ono doniesieniami mediów, a te w ostatnich latach przedstawiały m.in. następujące przypadki:Rok 2004
Toczy się proces skorumpowanych pracowników zakopiańskiej skarbówki. Na ławie oskarżonych zasiada czworo byłych pracowników kontroli urzędu skarbowego, do winy przyznaje się tylko jedna osoba. Prokurator domaga się wobec głównej oskarżonej czterech lat i sześciu miesięcy więzienia, ok. 90 tys. zł grzywny oraz wydania na 6 lat zakazu sprawowania funkcji kierowniczych. Zarzuca jej m.in. zastraszanie przedsiębiorców nałożeniem niewspółmiernie wysokich kar. Ofiarami byli podatnicy, najczęściej z małych zakładów, drobni wytwórcy, sklepikarze.

Rok 2006
Policja zatrzymuje Inspektora z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Zatrzymanie poprzedziła wielomiesięczna współpraca świętokrzyskich policjantów i wywiadu skarbowego Ministerstwa Finansów. Prokuratura uznaje, że przyjął on lub domagał się przynajmniej sześciu łapówek. Urzędnik kontrolował zarówno małe, jak i średnie przedsiębiorstwa. Według ustaleń śledztwa, dostawał od 3 do 40 tys. zł. W zamian miał nierzetelnie przeprowadzać kontrole finansów spółki. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rok 2007
Media opisują sprawę Tadeusza Byrdaka – opolskiego przedsiębiorcy. Uważa on, że został niesprawiedliwie skontrolowany i zmuszony do zapłaty państwu 150 tys. zł zaległości podatkowych i odsetek karnych. Wszystko dlatego, że nie zgodził się na ofertę inspektora kontroli skarbowej, który zaproponował dobry wynik kontroli w zamian za „gratyfikację finansową”. Przedsiębiorca złożył w prokuratorze doniesienie o popełnieniu przestępstwa w sprawie próby wyłudzenia przez inspektora łapówki.

Rok 2008
Zostaje aresztowany dyrektor szczecińskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. Prokuratura podejrzewa go o branie łapówek od firm paliwowych. Miał na tym zarobić ok. 50 tys. zł. Oprócz brania łapówek jest on również podejrzany o pomoc w przestępstwach podatkowych.

Rok 2009
Toczy się proces w sprawie korupcji w kieleckiej skarbówce. Na ławie oskarżonych zasiada były inspektor kontroli skarbowej. Zdaniem prokuratury przyjął on ponad 85 tys. zł łapówek od szefów kontrolowanych przez siebie firm. W kwietniu 2008 roku kielecki sąd rejonowy uznał mężczyznę za winnego pięciu z sześciu stawianych mu zarzutów i skazał na 4,5 roku więzienia. Oskarżony odwołuje się. Chce uniewinnienia, natomiast prokuratura żąda podwyższenia kary do 6 lat więzienia.


Niestety takich przypadków jest więcej. Wiele z tych spraw jeszcze się toczy. Można próbować odpowiedzieć na pytanie, co za tym stoi? Dlaczego to zjawisko rośnie na sile? Czy wynika to z faktu, że urzędnicy często nie widzą różnicy między korupcją a nieetycznym zachowaniem? Niektórzy eksperci zarzucają urzędnikom, że na korupcję patrzą, jak na typowe zachowanie nieetycznie. Nie widzą w tym nic złego, że za gratyfikację pieniężną np. przyspieszą rozpoznanie wniosku. Są też i tacy specjaliści, którzy twierdzą, że okazję do wręczenia/przyjęcia łapówki stwarza niejasne, dziurawe prawo. W takich przypadkach czynnikiem interpretacyjnym staje się pieniądz.Podsumowanie

Korupcja w skarbówce to zjawisko, które z pewnością nie powinno mieć miejsca. Ani tu, ani w żadnej innej dziedzinie życia społecznego. Jednak, jak to w życiu bywa, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Inaczej postrzegamy korupcję, gdy wręczamy, a inaczej gdy przyjmujemy łapówkę. Zupełnie inny pogląd na tę patologię mamy także w zależności od tego, czy korupcja nas bezpośrednio dotyczy, czy też nie.

W każdym stadzie znajdzie się czarna owca przynosząca wstyd reszcie. Nie jest to jednak powód do oskarżania całego środowiska. Zastanówmy się, czy dając łapówkę, nie dajemy jednocześnie przyzwolenia na ten proceder? Osoba, która wręcza łapówki, tłumaczy się zazwyczaj tym, że bez tego nic by nie załatwiła, a urzędnicy i tak są skorumpowani. To jednak nikogo nie usprawiedliwia. Pamiętajmy, że korupcja to działanie dwóch stron. Zawsze ktoś daje i zawsze ktoś bierze.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pirek

Zbyt często jest tworzone korupcjogenne prawo. Głupole, którzy dorwali sie do "wadzy" chcąc się szybko nachapać i różni "lobbiści" wpływają na tworzenie korzystnego dla siebie prawa. Przecież za czasów SLD mówiło się o taryfie za ustanowienie odpowiedniego prawa. A afera hazardowa, czy ten cyrk z komisją, to co?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MA

Owoc Twojego żywota zjeZUS.

! Odpowiedz
0 0 ~Grubasek

A o celnikach to nawet już nikt nie wspomniał.
Mogą poczuć się obrażeni !
Wschodnie przejścia graniczne - alkohol, fajeczki, i stempelki na fakturach (zwrot VAT).

! Odpowiedz
0 0 ~ala3

Korupcja w Polsce dotyczy wszystkich sfer życia, ale szczególnie dotyczy to służby zdrowia, lekarze biorą praktycznie za wszystko, a państwo - przynajmniej do niedawna - praktycznie uznawało ją, jako zjawisko normalne.
Drugą grupą jest wymiar sprawiedliwości a szczególnie policja drogowa, chociaż wydaje mi się, że to zjawisko maleje.
Najlepszą profilaktyką jest decyzja ludzi, że nie dają. Sam podjąłem decyzję wiele lat temu, że nie daję policjantom i przez ostatnie 10 lat nie dostali ode mnie nawet 1 zeta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Jack Mac Lase

Ja nie biore lapowek, ale nie dlatego, ze mam taki kregoslup moralny, tylko nikt mi nie chce dac lapowki

! Odpowiedz
0 0 infinum

Wszyscy tak psioczą, że korupcja, że to moralnie naganne itp. itd. Zgoda, tak jest.

A zastanowił się ktoś DLACZEGO istnieje korupcja?

Otóż korupcja występuje TYLKO w dwóch przypadkach:
- gdy władzę do podejmowania decyzji ma urzędnik (w samorządzie / sądzie / policji etc.), a nie obywatel, oraz
- gdy obywatel chce coś załatwić w państwowej instytucji, gdzie pracuje marnie opłacana karda (np. służba zdrowia).

Nie ma INNYCH okoliczności, w których występuje korupcja - tylko te 2.

Na urzędników jest jeden sposób - uprościć prawo. Prawa stanowionego w państwie powinno być mało, bardzo mało. Za to musi być mądre.

Z kolei na państwowe instytucje jedynym lekiem jest prywatyzacja, też najlepiej mądra, ale już lepsza jakakolwiek niż żadna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pirek

Przyjmij wyrazy współczucia...

! Odpowiedz
0 0 ~JKW

Korupcja jest wszedzie, ale u nas zjawisko to - moim zdaniem - jest powszechne i dotyczy
calego szeregu ludzi i instutucji.
Brak dobrej organizacji sprzyja korupcyjnym dzialaniam, a byc moze jest takze
przyczyna niedowladu w tej materii.
Ostatnio znajoma z kraju, opowiadala mi historie, ze nigdzie nie mogla w ramach
tzw darmowej sluzby zdrowia znalezc miejsce dla corki, ktora byla po operacji kolana i wymagala rehabilitacji. W szpitalu powiedziano jej, ze ma na wlasna reke szukac, ktora przychodnia ja przyjmie.
Po prostyu beznadzieja i pole do korupcji na calego.....


JKW

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne