Polacy mogą wyremontować irańskie statki

Irańskie statki mogą trafić do polskich stoczni. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zabiega o kontrakty na remont tamtejszych jednostek w trójmiejskich zakładach.

Polacy mogą wyremontować irańskie statki
Polacy mogą wyremontować irańskie statki (fot. Lukasz Glowala / FORUM)

Wiceminister gospodarki morskiej, Grzegorz Witkowski wyjaśnia, że Lotos prowadzi rozmowy ze stroną irańską na temat zakupów ropy. Jak dodaje przedstawiciel administracji, rozmowy są już zaawansowane. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce zawrzeć umowę offsetową. Według niej w zamian za zakup surowca strona irańska wyremontowałaby lub przebudowałaby swoje jednostki w polskich stoczniach. Chodzi zarówno o prywatne, jak i publiczne podmioty z trójmiasta. Im większa będzie skala zakupów ropy przez Polaków, tym więcej statków Irańczycy mają wyremontować nad Bałtykiem.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodał, że irańska żegluga to ponad 100 statków. Wiele z nich, jak twierdzi Grzegorz Witkowski ma powyżej 15, a nawet 25 lat i potrzebuje remontu lub przebudowy. Polska, jak dodaje wiceminister, ma wykwalifikowaną kadrę oraz infrastrukturę przygotowaną do takich remontów.

Minister nie powiedział kiedy zakończą się rozmowy z Irańczykami w tej sprawie, ani kiedy pierwsze statki z tego kraju zawiną na remont do trójmiejskich portów.

Z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie ustawa aktywizująca przemysł okrętowy. Zakłada ona zwolnienie stoczni z podatku VAT już na etapie rozpoczęcia budowy lub dużej przebudowy statku. Właściciel zakładu będzie mógł też wybrać sposób płacenia podatku między CIT, a 1-procentowym podatkiem przychodowym. Grunt, na którym działa stocznia będzie mogła być objęta przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PL

hahaha

! Odpowiedz
5 7 ~Gonzo

Dlaczego kopalnie, stocznie i LOT mają być traktowane specjalnie? Dlaczego wszyscy mamy się do nich dokładać? Małe, prywatne stocznie w Polsce radzą sobie dobrze same, LOT nie jest żadną strategiczną spółką, węgla za granicę nie ma sensu sprzedawać poniżej kosztów - trzeba ograniczyć produkcję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 ~Aaa

Brawo. W koncu PL rosnie w sile. Opatrznosc czuwa nad Bastionem Europy

! Odpowiedz
7 3 ~lewak

To moga być takie rozmowy jak ministra MOrawieckiego o gospodarce wynik znany

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
LOTOS -2,55% 83,22
2019-12-06 13:44:27
ROPA 0,14% 63,37
2019-12-06 13:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil