Polacy mogą wyremontować irańskie statki

Irańskie statki mogą trafić do polskich stoczni. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zabiega o kontrakty na remont tamtejszych jednostek w trójmiejskich zakładach.

Polacy mogą wyremontować irańskie statki
Polacy mogą wyremontować irańskie statki (fot. Lukasz Glowala / FORUM)

Wiceminister gospodarki morskiej, Grzegorz Witkowski wyjaśnia, że Lotos prowadzi rozmowy ze stroną irańską na temat zakupów ropy. Jak dodaje przedstawiciel administracji, rozmowy są już zaawansowane. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce zawrzeć umowę offsetową. Według niej w zamian za zakup surowca strona irańska wyremontowałaby lub przebudowałaby swoje jednostki w polskich stoczniach. Chodzi zarówno o prywatne, jak i publiczne podmioty z trójmiasta. Im większa będzie skala zakupów ropy przez Polaków, tym więcej statków Irańczycy mają wyremontować nad Bałtykiem.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodał, że irańska żegluga to ponad 100 statków. Wiele z nich, jak twierdzi Grzegorz Witkowski ma powyżej 15, a nawet 25 lat i potrzebuje remontu lub przebudowy. Polska, jak dodaje wiceminister, ma wykwalifikowaną kadrę oraz infrastrukturę przygotowaną do takich remontów.

Minister nie powiedział kiedy zakończą się rozmowy z Irańczykami w tej sprawie, ani kiedy pierwsze statki z tego kraju zawiną na remont do trójmiejskich portów.

Z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie ustawa aktywizująca przemysł okrętowy. Zakłada ona zwolnienie stoczni z podatku VAT już na etapie rozpoczęcia budowy lub dużej przebudowy statku. Właściciel zakładu będzie mógł też wybrać sposób płacenia podatku między CIT, a 1-procentowym podatkiem przychodowym. Grunt, na którym działa stocznia będzie mogła być objęta przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PL

hahaha

! Odpowiedz
5 7 ~Gonzo

Dlaczego kopalnie, stocznie i LOT mają być traktowane specjalnie? Dlaczego wszyscy mamy się do nich dokładać? Małe, prywatne stocznie w Polsce radzą sobie dobrze same, LOT nie jest żadną strategiczną spółką, węgla za granicę nie ma sensu sprzedawać poniżej kosztów - trzeba ograniczyć produkcję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 ~Aaa

Brawo. W koncu PL rosnie w sile. Opatrznosc czuwa nad Bastionem Europy

! Odpowiedz
7 3 ~lewak

To moga być takie rozmowy jak ministra MOrawieckiego o gospodarce wynik znany

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

LOTOS -2,27% 56,00
2018-03-22 12:24:43
ROPA -0,59% 69,41
2018-03-22 12:41:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl