Liczba prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych wzrosła o 9,2 proc. w ciągu roku. Blisko 4,23 mln Polaków posiadało wykupione dodatkowe polisy na koniec 2022 r. – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.


Z roku na rok rośnie popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Polacy coraz częściej decydują się na zakup polisy poza publicznym systemem świadczeń opieki zdrowotnej. W ubiegłym roku blisko 4,23 mln z nas posiadało dodatkowe ubezpieczenie w prywatnych placówkach medycznych.
– Na łatwiejszym dostępie do dobrej profilaktyki, opieki medycznej oraz lekarzy specjalistów, które oferują ubezpieczyciele, zyskują nie tylko ubezpieczeni, ale też państwo i pracodawcy. To zatrudniający są dominującym płatnikiem prywatnych składek zdrowotnych. Zależy im na zdrowiu pracowników, ponieważ absencja lub prezenteizm, czyli nieefektywność w pracy związana ze złym samopoczuciem, generują dodatkowe koszty i przekładają się na niższą wydajność pracy – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU.
ReklamaPodstawowymi przyczynami absenteizmu i prezenteizmu są choroby przewlekłe (np. układu kostno-stawowego, oddechowego i krążenia), a także rosnące w zastraszającym tempie choroby psychiczne. Wiele z nich ma związek z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nieprawidłowymi nawykami zdrowotnymi i zaniedbywaniem leczenia, wskazuje PIU, powołując się na raport Medicover „Jak kompleksowo zadbać o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne pracowników?” oraz dane biura prasowego ZUS. "Okazuje się, że koszty tych chorób są zdecydowanie wyższe w części populacji, która nie posiada prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego".
Co 10. Polak jest objęty dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które zapewnia głównie opiekę ambulatoryjną - zaznaczono. Jak zauważono, dzięki temu ubezpieczona część społeczeństwa, korzystająca z dodatkowej opieki, ma mniejszą szansę trafić do szpitala, a koszty ich leczenia przenoszone są na opiekę ambulatoryjną finansowaną przez ubezpieczycieli, składka odprowadzana do NFZ może natomiast być przeznaczona na potrzeby innych osób.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl