REKLAMA

Polacy chętnie zakładają firmy w Wielkiej Brytanii. Co po Brexicie?

Grzegorz Marynowicz2016-06-20 12:45analityk Bankier.pl
publikacja
2016-06-20 12:45

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już 40 tys. firm. Pod tym względem jesteśmy w czołówce nacji, które prowadzą działalność na Wyspach. Co skłania naszych rodaków do tego, by swoje przedsiębiorcze talenty rozwijali właśnie tam i jaka jest ich opinia o Brexicie?

W ubiegłorocznym rankingu Doing Business Wielka Brytania zajęła szóste miejsce, ustępując tylko takim krajom jak Singapur czy Nowa Zelandia, a wyprzedzając m.in. Stany Zjednoczone. Na tak wysoką pozycję w zestawieniu Banku Światowego „Wyspiarze” zapracowali przede wszystkim niskimi obciążeniami podatkowymi dla biznesu oraz przyjazną administracją. Czy perspektywa Brexitu może zmienić ten obraz?

fot. / / YAY Foto

Atrakcyjne podatki

Jednym z kluczowych czynników zachęcających imigrantów z Polski do zakładania firmy w Wielkiej Brytanii są niskie obciążenia podatkowe. Na przestrzeni ostatnich 15 lat kwotę wolną podwyższano tam 13 razy. W Polsce pozostaje ona bez zmian od 6 lat i wynosi obecnie 3091 zł. Dla porównania na Wyspach w roku 2016 kwota wolna została ustalona na poziomie 11 tys. funtów, a w następnym roku obywateli czeka podwyżka do poziomu 11,5 tys. funtów (ok. 64,7 tys. zł). Kwota wolna będzie więc 20-krotnie wyższa niż w Polsce. Ponadto zmienią się progi podatkowe – drugi (stawka 40%) zaczynać się będzie od 43 tys. funtów dochodu rocznie w 2016-17 i 45 tys. funtów w latach 2017-18 (obecnie 42 385 funtów). Trzeci próg (45% powyżej 150 tys. funtów) pozostaje bez zmian. Tak skonstruowany system podatkowy spowoduje, że 600 tys. małych firm działających w Wielkiej Brytanii nie zapłaci żadnych podatków dochodowych. To najlepsze wytłumaczenie rosnącej liczby przedsiębiorców z Polski wybierających Wielką Brytanię jako miejsce prowadzenia własnej firmy.

Przelew do ZUS, gdy jest dochód

Sytuacja, w której startujący przedsiębiorca płaci składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dopiero, gdy jego firma generuje dochody to w Polsce wciąż wymarzony, ale nierealny scenariusz. Jednak to, co niemożliwe u nas, od dawna obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Właściciel firmy nie wykonuje przelewu do ZUS, gdy jego działalność nie przynosi dochodów. Dla porównania w Polsce właściciel jednoosobowej firmy płaci od pierwszego składki, których suma wynosi blisko 500 zł. Środki znikają z firmowego konta niezależnie od tego, czy firma jest dochodowa. To samo przedsiębiorstwo na Wyspach miesięcznie odprowadza 11 funtów, a więc około 63 zł. W przypadku gdy dochód tej firmy przekracza kwotę 4 745 funtów, wówczas przedsiębiorca płaci składkę tzw. National Insurance Contributions Class 4 w wysokości 8 proc. dochodu przekraczającego tą kwotę. Jeśli dochód przekracza 31 tys. funtów, wówczas od kwoty powyżej tej sumy firma płaci dodatkowo 1 proc. składki. Dopiero wraz z wzrostem dochodów rosną obciążenia firm wobec ZUS oraz fiskusa.

Przyjazne urzędy

Proces rejestracji firmy w UK odbywa się przez internet i wszystkie inne formalności też nie przysparzają problemów. Większość spraw załatwia się online lub przez telefon. Młody przedsiębiorca może także skorzystać z możliwości założenia firmy na próbę. W tym okresie początkujący biznesmen może podjąć ostateczną decyzję, czy kontynuuje działalność, czy ona wygasa.

– Nastawienie brytyjskich urzędników jest bardzo pozytywne i pomocne – wiedzą, że są od tego, aby pomóc przedsiębiorcy rozwijać jego biznes. We wszystkich gospodarkach świata większość wpływów do budżetu pochodzi z sektora małych i średnich przedsiębiorstw i mam wrażenie, że brytyjscy urzędnicy mają tego pełną świadomość – mówi dla portalu MamBiznes.pl Jacek Ostrowski. Polak, który od 10 lat prowadzi biznes na Wyspach dodaje, że urzędnicy działają w Wielkiej Brytanii według zasady: ty jako przedsiębiorca rozwijaj się, płać większe podatki i zwiększaj zatrudnienie – a my jesteśmy tu, żeby ci pomóc.

Najważniejsze, co powinieneś wiedzieć o Brexicie

Najważniejsze, co powinieneś wiedzieć o Brexicie

Czy Wielka Brytania zadecyduje 23 czerwca o wyjściu z Unii Europejskiej? Najważniejsze informacje i analizy przed referendum - przeczytaj na Bankier.pl.

Biznes w UK a Brexit

– Moja działalność to agencja reklamowa dla polskich firm. Gdyby UK wyszła z Unii jest spore prawdopodobieństwo, że ten sektor mógłby stanąć w miejscu – mówi Dawid Czerniak, który prowadzi biznes w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorca z Polski przyznaje, że brakuje mu w mediach informacji na temat tego, co stanie się z jego firmą, jeśli w referendum Brytyjczycy zadecydują o opuszczeniu Unii Europejskiej. – Prywatnie dostajemy dużo ulotek na temat możliwych wyników referendum, ale jako firma nie otrzymaliśmy żadnych materiałów, co by to mogło znaczyć dla biznesu. Mimo iż ten aspekt martwi go najbardziej, to nie przeszkodziło w podjęciu działań wyprzedzających. – Myśląc rozwojowo, otworzyliśmy niedawno angielską wersję, by móc rozszerzyć swoją bazę klientów. To powinno pomóc przy ewentualnym zmniejszonym rynku Polonii na Wyspach – dodaje Czerniak. Okres niepewności polskich firm na Wyspach zakończy się w czwartek.

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (32)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ula
chcialabym sie dowiedziec ze gdy na przyklad dzisiaj zarejestrowalam firme w uk czy musze na cos czekac czy juz od jutra moge zaczynac jest to produkcja i sprzedaz zywnosci mam juz odbiorce ale chcemy aby to bylo legalne i nie wiem jak sie dowiedziec
~SaiNet
Witam
sama zasada dzialania placenia podatkow jest dobrze wyjasniona, ale kwoty wziete sa z sufitu. Chyba na zasadzie wpisz cokolwiek i tak nikt tego nie sprawdzi. Jakie 4745?? Jest ponad 8K itd itp
pozdrawiam
~biednaemerytka
Mam 74 lata i miesiąc temu byłam w urzędzie miasta /Łódź/ aby zamienić mieszkanie, ponieważ jestem bez rodziny i nie radzę już sobie fizycznie. Urzęda potraktowała mnie jak burą sukę, która jej wyżera z michy! Wyszłam upokorzona i bezradna i nie wiem czy odważę się nadstawić drugi policzek. NIENAWIDZĘ POLSKI!
~kinga2504
Bardzo Pani współczuję . Jak działają urzędy, to wiem z własnej autopsji. Smutna prawda o polskich urzędnikach, ale wyjątki się zdarzają . Nie poddaje się Pani!!
~optymalista
Myślicie, że ktoś przestraszy się waszego straszenia Brexitem???
~tomi1231234
Mieszkam w UK od 8 lat a firmę prowadzę od 4 lat. Szczerze mówiąc nawet nie wiem gdzie jest najbliższy urząd skarbowy: wszystko załatwiałem przez internet, pocztą, telefon.
Plusem jest to że zamiast dwóch firm ZUS i US jest w UK jedna: HMRC i zbiera zarówno PIT jak i składki na ub. społeczne. Dla mnie łatwiej i dla nich też. Minusem
Mieszkam w UK od 8 lat a firmę prowadzę od 4 lat. Szczerze mówiąc nawet nie wiem gdzie jest najbliższy urząd skarbowy: wszystko załatwiałem przez internet, pocztą, telefon.
Plusem jest to że zamiast dwóch firm ZUS i US jest w UK jedna: HMRC i zbiera zarówno PIT jak i składki na ub. społeczne. Dla mnie łatwiej i dla nich też. Minusem to, że chociaż przy małych dochodach podatki są niskie, to jak się zaczynają pojawiać większe obroty to podatki idą ostro w górę. W Polsce podatki są mniej więcej takie same dla tych co ledwo zipią i dla tych co łoją większe sumy.
~wiktor
otoz to! to sie nazywa podejscie do biznesu
~TakiePytanie
Czy ruch bezwizowy jest blokowany przez USA na życzenie polskich urzędników?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Najważniejsze co powinieneś wiedzieć o brexicie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki