REKLAMA

Pokochaliśmy płatności zbliżeniowe. Padły kolejne rekordy

Wojciech Boczoń2022-01-26 09:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-26 09:30
Pokochaliśmy płatności zbliżeniowe. Padły kolejne rekordy
Pokochaliśmy płatności zbliżeniowe. Padły kolejne rekordy
/ Shutterstock

Na koniec III kwartału 2021 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartami wynosił już 97 proc. – podał Narodowy Bank Polski. Na koniec września ubiegłego roku mieliśmy już ponad 44 mln instrumentów, które pozwalają płacić zbliżeniowo (karty, stickery czy karty w telefonie).

Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport o kartach płatniczych. Opracowanie omawia stan rynku na koniec III kwartału 2021 r. Część zawartych tam danych omawialiśmy już na łamach Bankier.pl w artykule "Polakom ubyło 1,5 mln kart płatniczych, ale dokonaliśmy rekordowej liczby transakcji bezgotówkowych". Przypomnijmy jedynie, że na koniec września ubiegłego roku mieliśmy w portfelach 42,7 mln kart płatniczych. W trzecim kwartale dokonaliśmy za ich pomocą rekordowej liczby 2 mld transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości 134 mld zł.

Ale nie jest to jedyny rekord. Jak się okazuje, kolejne z nich padły w sekcji kart zbliżeniowych. W Polsce na koniec września 2021 r. było wydanych 39,5 mln kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. Udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych wyniósł 92,4 proc. i była to wartość najwyższa z dotychczas notowanych (w poprzednim kwartale stanowił on 88,5 proc.).

fot. NBP / NBP

09:30

W III kwartale 2021 r. kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej w Polsce przeprowadzono blisko 1,8 mld transakcji. W porównaniu do poprzedniego kwartału (1,6 mld) liczba transakcji zwiększyła się o 203 mln, co stanowi wzrost o 13 proc. W III kwartale 2021 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił 97 proc. (w poprzednim okresie wynosił 96,2 proc.) – podaje NBP.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei łączna wartość przeprowadzonych bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych wyniosła 94,1 mld zł. W porównaniu do kwartału poprzedniego wartość tych transakcji zwiększyła się o 10,5 mld zł, co stanowiło wzrost o 11 proc.

Na koniec września 2021 r. wszystkich zbliżeniowych instrumentów płatniczych, bazujących na kartach płatniczych - wliczając w to także: gadżety, stickery czy karty zainstalowane w telefonie - było łącznie 44,1 mln.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Długo byłem przeciwnikiem kart, ale obecnie technologia płatności zbliżeniowych została naprawdę dopracowana.
Dla mnie najlepszą (najwygodniejszą) formą płatności zbliżeniowych jest zegarek, na drugim miejscu telefon, na trzecim karta.
demeryt_69
Na której ręce nosisz ten zegarek?

wizytator
Niby kolejne rekordy, a ja przed sobą w kolejce do kasy widzę 8 na 10 klientów dłubiących w portfelu szukających gotówki. Potem wieczność zbierają te drobniaki z lady. I zanim to to odejdzie od kasy to pięciu z kartą byłoby obsłużonych.
demeryt_69
Za Oceanem klient nie odpowiada za tzw. 'nieautoryzowane' użycie karty tak jak w Europie, gdzie klient pokrywa €150 w przypadku np. zagubienia lub nawet skopiowania karty.

Funkcja zbliżeniowa dla kart w takich warunkach to pomyłka!demeryt_69
Wiele banków działających w Polsce wciąż używa tzw. trybu off-line w przypadku płatności zbliżeniowych.

Zgubiona lub skradziona karta użyta przez nieuczciwego znalazcę lub złodzieja w ten sposób może dość łatwo 'wejść w debet' co w wielu bankach oznacza opłatę - funkcja zbliżeniowa to pułapka!

chudy_january odpowiada demeryt_69
nie histeryzuj, możesz sobie ustawić limit transakcji na karcie np. na 2 000 zł i co najwyżej tyle ryzykujesz.
demeryt_69 odpowiada chudy_january
Poważnie? Kamień z serca :)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki