Podział w RPP. 3 głosy za podwyżkami, 1 za cięciem stóp

Na styczniowym posiedzeniu RPP złożono wnioski o podwyżkę i obniżkę stóp procentowych. Żaden nie uzyskał większości. Na posiedzeniu RPP w lutym nie złożono wniosku o podwyżkę stóp proc., ale część Rady nie wyklucza takich wniosków w najbliższym czasie. Złożono natomiast wniosek o obniżkę stóp, który nie został przyjęty.

(FORUM)

Za wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych o 15 pb w styczniu 2020 r. głosowało 3 członków RPP: Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt, Kamil Zubelewicz - podał NBP w komunikacie. Na posiedzeniu RPP wniosek o podwyżkę stóp o 15 pb nie uzyskał większości głosów.

Przeciw podwyżce w styczniu byli członkowie RPP - Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Rafał Sura, Jerzy Żyżyński, Jerzy Kropiwnicki, Cezary Kochalski i Eryk Łon.

Za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb w styczniu 2019 r. głosował Eryk Łon - podał NBP w komunikacie. Wniosek Łona o obniżkę stóp o 25 pb. nie uzyskał większości głosów. Łon złożył taki wniosek piąty raz z rzędu.

Przeciw obniżce w styczniu byli członkowie RPP - Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar, Kamil Zubelewicz, Jerzy Osiatyński, Rafał Sura, Jerzy Żyżyński i Jerzy Kropiwnicki.

Na posiedzeniu RPP w lutym zgłoszono natomiast wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc., który nie został przyjęty.

RPP: Wzrost inflacji przejściowy

W ocenie większości RPP wzrost dynamiki cen powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego będzie miał przejściowy charakter, a wraz z wygaśnięciem wpływu wskazanych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem wzrostu gospodarczego inflacja obniży się, powracając w pobliże celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej - wynika z dokumentu Minutes z posiedzenia RPP w lutym 2020 r.

Niektórzy członkowie Rady oceniali natomiast, że inflacja w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej może być wyższa niż wskazują aktualne prognozy.

"Zaznaczali oni, że takie ryzyko jest związane z możliwą uporczywością części czynników podwyższających obecnie dynamikę cen. W opinii tych członków Rady, jeśli napływające dane oraz projekcja będą wskazywały na wzrost tego ryzyka, wówczas w najbliższym czasie uzasadnione może być podwyższenie stóp procentowych" - napisano.

Większość członków Rady wyraziła opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

"Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na utrzymywanie się inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej przy prawdopodobnie silniejszym niż wcześniej prognozowano osłabieniu się tempa wzrostu gospodarczego. Zdaniem tych członków Rady, uwzględniając opóźnienia w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej, ewentualne podniesienie stóp procentowych w obecnych uwarunkowaniach nie zapobiegłoby przejściowemu wzrostowi inflacji w 2020 r., a jednocześnie mogłoby dodatkowo pogłębić spowolnienie wzrostu gospodarczego i przyczynić się do obniżenia inflacji poniżej celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej" - napisano.

"Rada oceniła, że utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Rada zaznaczyła, że według bieżących prognoz inflacja w najbliższych miesiącach może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego. Jednocześnie czynniki, które prawdopodobnie podwyższą wskaźnik CPI w nadchodzących miesiącach, mają głównie charakter podażowy i regulacyjny, przez co będą one tylko przejściowo wpływać na inflację, a jednocześnie będą negatywnie oddziaływać na aktywność gospodarczą. W efekcie, wraz z oczekiwanym obniżeniem dynamiki wzrostu gospodarczego, inflacja będzie się obniżać i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej powróci w pobliże celu inflacyjnego" - dodano.

W ocenie większości członków Rady obecny poziom stóp procentowych będzie więc sprzyjał utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz zachowaniu równowagi makroekonomicznej, a jednocześnie umożliwi realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

W załączniku dokument Minutes RPP luty 2020 r. (PAP Biznes)

map/ tus/ ana/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 34 trooper

4% inflacja i wniosek o obniżkę stóp procentowych? :) Koń by się uśmiał gdyby to była komedia, niestety nie jest to komedia i skutki pozostaną po wyłączeniu telewizora

! Odpowiedz
6 11 masekrut555

Po kryzysie 2008-2009 zmieniono politykę, teraz się stopy tnie a nie podnosi pod kryzys i inflację. Jest to wygodniejsze dla rządu, banków, instytucji finansowych.. złe rzecz jasna dla gospodarki w dłuższym okresie, ale właśnie o to chodzi żeby elektorat PiS nie widział że źle się dzieje z dnia na dzień.

Ameryka na pewno będzie stopy obniżała, to samo Unia, a więc i Polska jako że teraz się tak z Ameryką kumplujemy. Niesubordynacja skutkuje brakiem kontroli nad inflacją - przykład sprzed 2 lat Turcja, która wystarczyło, że zakupiła broń od Rusków, i przeprowadzono na niej zamach gospodarczy.

Proszę przyglądać się innym graczom na świecie, jestem pewien że idziemy w strone obniżki stóp procentowych - ew. utrzymywaniu stóp na obecnych poziomach z powodu koronawirusa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 33 shadow_xx

A jaki RPP ma interes w podniesieniu stóp procentowych? Jakby podnieśli to nagle kredyty przestały by się sprzedawać, ludzie zaczęliby lokować pieniądze - nie byłoby obrotu, nie byłoby wpływów z podatków, nie byłoby kasy na socjal i kupowanie głosów. Poza tym banki mają tyle uwiązanych kredytobiorców, że nie potrzeba im dodatkowej kasy dlatego lokaty są tak nisko oprocentowane. Wystarczy im odsetek od spłacanych rat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 masekrut555

Dokładnie.

Z tym, że socjal to sytuacja pożądana - w rządowym interesie jest obecnie napędzanie inflacji; ktoś te obligacje długoterminowe musi kupić tak żeby mu się nie zwróciło. A że Polacy nie umią liczyć bo ich nikt nie nauczył, to chętnych na jakieś 10-latki z 3-5% nie braknie szczególnie gdy będą zmuszeni do wyciągania pieniędzy z skarpet i lokat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 27 jsunday

Za podwyżką stóp były 3 osoby, wniosek o obniżkę odrzucony.

Czekamy w takim razie na dalsze osłabienie PLN i za chwilę podwyżka będzie przegłosowana w mig ;-) I nie o 15 pkt, bo to jest nic.

! Odpowiedz
37 7 jasiek2017

To sobie czekaj ekspercie za 5 groszy.

! Odpowiedz
14 7 jsunday

Za podwyżką stóp były 3 osoby, wniosek o obniżkę odrzucony.

Czekamy w takim razie na dalsze osłabienie PLN i za chwilę podwyżka będzie przegłosowana w mig ;-) I nie o 15 pkt, bo to jest nic.

! Odpowiedz
80 62 xxpp

Jest już za późno. Gospodarka tonie. PIS namnożył wydatków socjalnych i tylko inflacja jest ratunkiem.
Polska ma najwyższe wydatki socjalne na świecie (w stosunku do PKB). Wiedzieliście o tym?

! Odpowiedz
58 41 forresty

Wiedzieliśmy. dodatkowo po Turkach i Węgrach mamy największy dług w twardej walucie w tej części świata. Niech sobie teraz grają z inflcją. Ja pisałem - Glapa opowiadał bajki. Że CPI nieważne bo bazowa wazna, a to ze inflacji w ogóle nie będzie wysokiej, al to ze nie przekroczy 3.5. Potem jak dobiła do 3.4 to że nie przekroczy celu a jak wybila 4,4 i bazowa pewnie pod sufitem to nie wiem co usłyszymy? Piszcie ludzie na Berdyczów i dajcie nam spokój z jakąś inflacją bo my tu front robót budżetowych robimy a poza tym jak urosło to zaraz spadnie i co wy się pieklicie.
Dom bym zastawił ze taka będzie taktyka przeczekania inflacji bazowej na poziomie 4%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 57 anty12

Glapa jak zwykle, trzyma sie linii partii, apozniej przyzna sobie premie i jego "damom" takze. Damom sie nalezy, ze siedzialy cicho i przytakiwaly. Ot taki odpowiednik posla PiS. Siedzi, przytakuje i kasa leci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,80% 4,2364
2020-04-03 22:59:00
EUR/PLN 0,21% 4,5764
2020-04-03 22:59:00
EUR/USD -0,55% 1,0792
2020-04-03 22:59:00
CHF/PLN 0,23% 4,3301
2020-04-03 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil