REKLAMA

Podwyżki na rynku paliw wyhamowały. ON będzie droższy od benzyny?

2020-12-04 13:02
publikacja
2020-12-04 13:02
fot. Piotr Waniorek /

Początek grudnia przyniósł wyhamowanie podwyżek cen paliw obserwowanych w poprzednim miesiącu. Warto odnotować, że ceny oleju napędowego w polskich rafineriach są już wyższe niż ceny benzyny.

Po dwóch tygodniach wzrostów średnia cena detaliczna benzyny Pb95 ustabilizowała się na poziomie 4,49 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Bez zmian na poziomie 2,17 zł/l pozostała też przeciętna cena autogazu. O trzy grosze na litrze podniosła się za to średnia cena detaliczna oleju napędowego, który w skali kraju tankowano przeciętnie po 4,43 zł/l.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Bez większych zmian względem poprzedniego tygodnia pozostały też ceny w rafineriach. 4 grudnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 3 395 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u (akcyza zawarta jest już w cenie hurtowej) daje nieco ponad 4,18 zł/l. Olej napędowy oferowany był po 3 466 zł/m3, a  więc po ok. 4,26 zł/l brutto.

- Wyższe od cen benzyny bezołowiowej 95 ceny oleju napędowego w hurcie przekładają się na rynek detaliczny. Pojawiają się pierwsze stacje, gdzie olej napędowy jest już droższy od bezołowiowej Pb95, choć jeszcze nie widzimy tego w porównaniu średnich poziomów cen obu paliw. Średnia cena Pb95 w kraju pozostaje wyższa niż średnia cena diesla, ale z tygodnia na tydzień różnica jest coraz mniejsza – zauważają eksperci BM Reflex.

- W kolejnym tygodniu ceny na większości stacji prawdopodobnie pozostaną bez zmian, a szanse na obniżki są póki co niewielkie. Bardziej musimy się liczyć z dalszymi podwyżkami cen zwłaszcza oleju napędowego – dodają analitycy BM Reflex.

Odmiennego zdania są specjaliści e-petrol.pl, którzy przewidują ok. 5-groszowe podwyżki detalicznych cen benzyny i oleju napędowego.

- Ceny benzyny i olejów na stajach paliw mogą w najbliższych dniach zacząć wzrastać, o ok. 5 groszy na litrze. Na większości stacji w najbliższym tygodniu ceny benzyny 95 powinny mieścić się w przedziale 4,42-4,51 zł/l, w przypadku diesla można się spodziewać cen z przedziału 4,36-4,47 zł/l. Nie powinien drożeć natomiast autogaz - ceny LPG powinny mieścić się w przedziale 2,10-2,17 zł/l. To jednak, w jakim stopniu zmiany w cennikach hurtowych przełożą się na wysokość rachunków kierowców, zależy przede wszystkim od właścicieli stacji paliw, którzy kształtują swoją politykę cenową uwzględniając zarówno najbliższą konkurencję, jak również swoje marże – czytamy w cotygodniowym komentarzu firmy e-petrol.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki