Podwyżka stóp procentowych – czas na sale & leaseback

2021-11-02 00:15
publikacja
2021-11-02 00:15

W październiku 2021 r., pierwszy raz od 10 lat, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych. Istotny wzrost stopy tłumaczy wysoka inflacja, sięgająca poziomów nienotowanych od blisko 20 lat. Dalsze wzrosty stóp procentowych mogą ograniczyć atrakcyjność finansowania kredytem. Tani bankowy pieniądz nie będzie już tak łatwo dostępny na rynku, a koszty odsetek będą musiały wzrosnąć.

Październikowa podwyżka była według wielu ekonomistów konieczna, a dla niektórych wręcz spóźniona. Jednocześnie niskie stopy procentowe zdecydowanie ożywiły rynek nieruchomości. Od kilku lat w całej Polsce notujemy wzrosty średnich cen nieruchomości – nawet okres pandemii nie zatrzymał tego imponującego skoku. Wyższe stopy procentowe zapewne schłodzą wskaźniki cen na rynku nieruchomości. Widzimy sytuację, w której koszty kredytu będą rosły, a ceny nieruchomości stabilizowały się i wcale niewykluczone, że nawet spadną.

Posiadanie gotówki przed okresem znacznego wzrostu kosztu pieniądza, gdy również zdolność kredytowa spada, jest jedną z właściwych metod na dalszy rozwój i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej – mówi Mariusz Stępień, dyrektor finansowy w spółce INWI, biegły rewident.

Firmy w rzeczywistości, w której koszt pieniądza jest wyższy, powinny szukać innych rozwiązań niż kredyt. Jednym z nich jest sale & leaseback. Przedsiębiorstwa przemysłowe lokują swój majątek m.in. w nieruchomości typu hale magazynowe czy produkcyjne, dostosowane do swoich potrzeb i specyfiki działalności. Środki pieniężne niezbędne do wybudowania lub zakupu tych aktywów zostają zamrożone na lata, często obciążone również kredytem i dalszymi odsetkami. Odzyskanie tak znaczących nakładów nierzadko ma miejsce dopiero przy likwidacji jednostek. Właściciele nie muszą tak długo czekać na odzyskanie kapitału ulokowanego w nieruchomościach – od wielu lat istnieje na rynku transakcja sale & leaseback – w tłumaczeniu najem zwrotny.

Sprzedaż nieruchomości w ramach modelu sale & leaseback to przede wszystkim odzyskanie całości kapitału wydanego na budowę czy zakup nieruchomości i dalsza niczym nieograniczona działalność w tych obiektach w formie najmu. Sprzedając nieruchomość, spółki zyskują ogromne środki na reinwestycje czy wypłatę w formie dywidendy, a co ważne w dobie rosnących stóp procentowych, zmniejszenie obciążenia kredytem przekłada się na realne oszczędności.

– Ceny nieruchomości osiągnęły już bardzo wysokie poziomy, nie wiemy, czy jest jeszcze przestrzeń na dalsze wzrosty, sprzedaż nieruchomości w tym momencie może zapewnić największe stopy zwrotu. Posiadanie gotówki przed okresem znacznego wzrostu kosztu pieniądza, gdy również zdolność kredytowa spada, jest jedną z właściwych metod na dalszy rozwój i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej – mówi Mariusz Stępień, dyrektor finansowy w spółce INWI, biegły rewident.

INWI reprezentuje fundusze inwestycyjne, które na polskim rynku w ramach sale & leaseback dokonują zakupu nieruchomości produkcyjnych, magazynowych i biurowych.

Źródło:Materiał partnera
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki