REKLAMA

Podwyżka o 677 zł dla mundurowych. MSWiA ma nową ofertę dla funkcjonariuszy

2021-09-20 16:06
publikacja
2021-09-20 16:06
Podwyżka o 677 zł dla mundurowych. MSWiA ma nową ofertę dla funkcjonariuszy
Podwyżka o 677 zł dla mundurowych. MSWiA ma nową ofertę dla funkcjonariuszy
fot. Krystian Maj / / FORUM

Podwyżka o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym i 2,7 proc. w kolejnym roku - to nowa oferta MSWiA dla funkcjonariuszy. Zdaniem związkowców propozycje idą w dobrym kierunku.

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA z wiceszefem tego resortu Maciejem Wąsikiem.

Nowa propozycja strony rządowej zakłada, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną. Jak zaznacza MSWiA, daje to kwotę 500 zł netto.

Resort poinformował również, że wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił w imieniu strony rządowej, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. MSWiA przypomniało, że w przyszłym roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc.

Kolejna propozycja dotyczyła awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Resort zaproponował, że funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat - co roku 25 proc. funkcjonariuszy" - podało MSWiA. Awans w policji - jak zaznaczył resort - otrzyma ok. 64 tys. funkcjonariuszy, w PSP – prawie 11 tys. funkcjonariuszy, a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

"Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego" - zaznaczyło MSWiA. Jak dodano, wcześniej ze stroną związkową wynegocjowano odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

"Te propozycje są dużo dalej idące niż wcześniejsze. To dobrze" - ocenił w rozmowie z PAP szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dodał, że uwzględniają one m.in. podwyżkę taką, jaką chciały związki.

"We wtorek zbierze się zarząd główny, który oceni te propozycję. Generalnie MSWiA poszło z propozycjami w dobrym kierunku" - ocenił Jankowski.

Z informacji, jakie przekazało MSWiA wynika ponadto, że zarówno strona rządowa, jak i społeczna zgodziły się, że istnieje potrzeba powołania zespołu, składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych.

Zespół miałby się zająć m.in. analizą systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego.

Resort zaznaczył, że na spotkaniu wiceszef resortu Maciej Wąsik poinformował, że najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (18)

dodaj komentarz
marxs
to jak to jest? czy te osobniki sa do reszty PISniete? przecież jest zamrożenia płac w budżetówce to jaka podwyżka i to jeszcze o prawie 1/3 pensji minimalnej dla PISowskich siepaczy?
anty12
Ochrona Jarka musi duzo kosztowac.A lekarz i nauczyciel to, co ? Gorszy sort ?
3456
W takich krajach jak Białoruś ,Ukraina Polska ,jest ich więcej policja zarabia dużo więcej od nauczyciela , bo to nie same pensje , różnego rodzaju dodatki , o tym się nie mówi , i możliwa emerytura po 15 latach pracy a pełna po 25 lat . to trzeba te pensje pomnożyć razy dwa bo dzieci przechodzą na emeryturę w wieku 43 lat . i na W takich krajach jak Białoruś ,Ukraina Polska ,jest ich więcej policja zarabia dużo więcej od nauczyciela , bo to nie same pensje , różnego rodzaju dodatki , o tym się nie mówi , i możliwa emerytura po 15 latach pracy a pełna po 25 lat . to trzeba te pensje pomnożyć razy dwa bo dzieci przechodzą na emeryturę w wieku 43 lat . i na emeryturze co niektórzy rozpoczynają nowe życie . Co innego jakby taki policjant wpłacał składkę prywatnie do funduszu emerytalnego / nie wpłaca nic/ ale nawet choćby wpłacał to jaki fundusz ze składek uzbieranych przez okres 25 lat nie wypłacał by mu emerytury do śmierci tylko do wyczerpania środków,przecież to są dość duże emerytury dwa razy taka jak pracownika w fabryce za okres 43 lata pracy- macie teraz jakie wypłaty ma policja i co to jest państwo Polskie . takich przykładów można mnożyć . dalej jest komuna ,tylko rozkradli cały majątek narodowy doszczętnie ,łącznie z ziemią i lasami .i jeszcze dobrali pożyczek za granicą 40 tyś na głowę każdego polaka jakie to generuje odsetki .tylko , kto to spłaca , na pewno nie ci co brali i co nic nie robią tylko dyskutują .
tomkooo
co wiecej oni maja emerytury procentowe od poborow. podczas gdy tobie wylicza za 20 lat 30% twoich poborow, oni beda w najlepsze sobie 80% albo wiecej ciagnac. to jest 2-3 razy wiecej od ciebie. fajnie co ?
antek10
Idą protesty , trzeba funkcjonariuszy lejących polskie kobiety przekupić.
300_pala
Wyrównać szkody moralne
enthe
Czy to, że polskie ma jakieś znaczenie?
3456
a dla emerytów 100 zł rewaloryzacji fi fi fi , policja dostała podwyżkę 650 zł ,tuż przed wirusem ,teraz znowu . to medycy powinni dostać podwyżki przynajmniej po 1500 zł . tak minimalnie.
jarunia
667 zł jest OK jako pensja dla nich nie podwyżka
bha
Dla jednych kasa jest dla innych..... niestety?????.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki