REKLAMA

Podróże z województwa śląskiego do Czech tylko z testem na koronawirusa

2020-06-12 22:02
publikacja
2020-06-12 22:02

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że województwo śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmie go przywrócenie 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Czeskie urzędy będą wymagać testów na Covid-19.

fot. Grzegorz Klatka / / FORUM

Czeskie ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zostaną zniesione w poniedziałek, gdy zacznie działać system nazwany "światła drogowe". Kraje europejskie oznaczono w zależności od stanu zagrożenia epidemicznego kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym.

Polska, z wyjątkiem Śląska, znalazła się w grupie "państw zielonych", do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą wymagane testy ani kwarantanna. Województwo śląskie uznano za obszar o najwyższym stopniu ryzyka i na interaktywnej mapie publikowanej przez resorty zdrowia oraz spraw zagranicznych oznaczono je kolorem czerwonym.

Konsul RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz powiedziała PAP, że została oficjalnie poinformowana przez stronę czeską o zasadach panujących wzdłuż całego odcinka granicy obejmującej kraj (województwo) morawsko-śląski. „Poinformowano mnie, że utrzymany zostaje obowiązujący dotąd reżim graniczny, pozostają kontrole graniczne, a pracownicy transgraniczni muszą przedkładać zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na Covid-19” - wyjaśniła.

Tym samym granica nie zostanie otwarta dla ruchu turystycznego oraz tranzytu obywateli polskich, którzy ze Śląska jechaliby np. do Austrii. Będą musieli przekroczyć czesko-polską granicę w innym miejscu.

Przedstawicielka wydziału prasowego ministerstwa zdrowia Renata Povolna powiedziała, że decyzję uzasadniał skokowy wzrost zachorowań w województwie śląskim.

Mapa z podziałem państw z wykorzystaniem kolorów ma być aktualizowana raz w tygodniu i uwzględniać dane o rozwoju epidemii. Zgodnie z informacjami resortu zdrowia cała reszta Polski oznaczona jest kolorem zielonym i 15 czerwca br. na pozostałej części granicy z Polską zostanie przywrócony normalny ruch, także turystyczny.

O utrzymanie dotychczas obowiązującego systemu na części polsko–czeskiej granicy zwracał się do władz centralnych w Pradze hetman (marszałek) kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondrak. Z tym postulatem zgodził się premier Andrej Babisz, który portalowi Lidovky.cz potwierdził, że pozostała część Polski pozostanie w strefie „zielonej”.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
and-owc
Ostanio byłem w C.S.R.R. ok 50 lat w stecz. Na górze "Sniezka" w karpaczu (kolonie letnie). Mieli wyciąg liniowy (bogacze). Za PRL-u "stali lepej jak Polska w rozwoju. Nic ciekawego nie maja dla mnie (bo drogo). Sknerusy sprzedawali szklankę wody za 1zł(stara walatu) Wolę Słowację (lepsze drogi) dobrze się się "oddzielili.Ostanio byłem w C.S.R.R. ok 50 lat w stecz. Na górze "Sniezka" w karpaczu (kolonie letnie). Mieli wyciąg liniowy (bogacze). Za PRL-u "stali lepej jak Polska w rozwoju. Nic ciekawego nie maja dla mnie (bo drogo). Sknerusy sprzedawali szklankę wody za 1zł(stara walatu) Wolę Słowację (lepsze drogi) dobrze się się "oddzielili. Póżniej jeżdziłem po piwo (bo taśze-lepsze). Dzisiaj smak i cena inna (nie ta sama). Jadą na reklamach i cenach. Dawniej Ślask należał do Czechów, jak Ukraina do Polski. Muszą sie pogodzić (każdy sobie w dupę dmucha,aby nie siadła na nim mucha). Co kraj to obyczaj.
margin50
Trzeba Czechom to wyjasnic , ze caly swiat i Europa nas nasladuje w walce z wirusem. Moze oni tego nie wiedza . NIech Morawiecki wykona telefon, jemu wszyscy ufaja i moze przy okazji kupi kawalek ziemi po okazyjnej cenie od czeskiego episkopatu.
ciemny_lud
Nie podobała wam się zielona wyspa, to macie czerwoną
karbinadel
No i wieczorny atak trolli, jak zwykle...
biniu
Brawo rząd i te ich masowe testy gdzie zdrowych, bezobjaowywych ludzi oznaczają jako chorzy by mieć pretekst do zamknięcia kopalń. Widać Czesi nie wiedzą że to lipa.
karbinadel
Już widzę te korki na A1, bo przecież do większości ludzi jadących z całej Polski ta informacja nie dotrze...
potiomkin
Zatem wymagajmy od Czechów również testów, zaświadczeń, zezwoleń, pieczątek itd. Chyba czas skończyć z czasami, kiedy Polak był traktowany gorzej w Europie niż imigrant z np. Bangladeszu. Polska jest w dużej mierze samowystarczalna i Czesi do niczego nie są nam potrzebni
czerwony_wiewior
Czyli według ciebie zachorowań na Śląsku nie ma?
karbinadel
No to będzie niezły bałagan, bo akurat tylko tam jest autostrada - którą przecież idzie tranzyt z całej Polski, nie tylko ze Śląska

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki