REKLAMA
PILNE

Podkarpacki Bank Spółdzielczy koryguje raport roczny – strata i program naprawczy

Michał Kisiel2016-07-04 18:40analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-04 18:40

Jeden z największych banków spółdzielczych odnotował w 2015 r. stratę. 4 lipca bank opublikował korektę raportu rocznego. W wyniku zmiany sposobu ujęcia aportu praw autorskich wniesionych do zewnętrznej spółki w zamian za akcje oraz po utworzeniu dodatkowych rezerw celowych i odpisów bank wykazał stratę bilansową na poziomie 48 mln zł.

Na początku 2016 r. PBS Sanok przyciągnął uwagę mediów po tym, jak jego obligacje będące w obrocie na rynku Catalyst odnotowały znaczne wzrosty rentowności. „Zarząd Podkarpackiego Banku Spółdzielczego ocenia jako dobrą, aktualną sytuację finansową Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, która jest stabilna i nie rodzi jakiegokolwiek ryzyka nie wywiązywania się przez Bank ze zobowiązań wobec obligatariuszy lub depozytariuszy. Bank spełnia wszelkie normy ostrożnościowe” – takie zapewnienia znalazły się w oświadczeniu opublikowanym w lutym 2016 r., przed zaprezentowaniem raportu rocznego, zatytułowanym „Wyjaśnienia do notowań obligacji emitowanych przez PBS Sanok”.

fot. Mariusz Szacho / / FORUM

Na koniec 2015 r. bank odnotował niższy niż rok wcześniej wynik z działalności  bankowej – 96 mln zł wobec 118 mln zł w 2014 r. Koszty działania instytucji wzrosły z 68 mln zł do 76 mln zł. PBS Sanok zamknął jednak rok na plusie, raportując 30 mln zł zysku. Było to możliwe dzięki nietypowej operacji przeprowadzonej w listopadzie 2015 r. Wówczas bank przeniósł aportem znak towarowy i prawa do korzystania z niego na spółkę zależną, a następnie przyjął go do używania dzięki umowie leasingu operacyjnego.

„Nie zgłaszając zastrzeżeń do prawidłowości i rzetelności zbadanego sprawozdania finansowego zwracamy uwagę, że jednostka dokonała wyceny znaków towarowych o wartości 47 385 529 zł, na które uzyskała prawo ochronne na znak towarowy oraz autorskie prawa majątkowe do utworów w postaci znaków słowno-graficznych, zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP wniosła aportem do spółki w zamian za akcje a następnie przejęła do użytkowania na podstawie umowy leasingu i zakwalifikowała jako leasing operacyjny. Przeprowadzone operacje miały istotny wpływ na wynik, sumę bilansową i zobowiązania” – czytamy w opinii biegłego rewidenta do sprawozdania finansowego banku za 2015 r.

Badanie Bankier.pl: Czy zapłaciłeś kiedyś niespodziewaną opłatę za konto? Oceń przejrzystość cenników opłat i prowizji bankowych

4 lipca 2016 r. bank opublikował korektę do raportu rocznego, która znacząco zmienia obraz sytuacji finansowej. „Bank zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dokonał korekty sposobu ujęcia aportu praw autorskich i praw do znaków towarowych Banku, wniesionych w zamian za akcje w Carmine Investments Sp. z o.o. SKA” – czytamy w dokumencie. „Jednocześnie Bank w wyniku ustaleń inspekcji UKNF (…) utworzył dodatkowe rezerwy celowe na zaangażowania kredytowe oraz odpisy z tytułu aktualizacji wartości posiadanych finansowych aktywów trwałych. W konsekwencji wpłynęło to na zwiększenie różnicy wartości rezerw i aktualizacji. Wskutek zmiany sposobu ujęcia ww. transakcji, a także zmian poziomu rezerw celowych oraz odpisu aktualizującego wartość finansowych aktywów trwałych, Bank za rok 2015 wykazał stratę bilansową w wysokości 48.339.213,23 zł” – wskazano w informacji dodatkowej do raportu rocznego.

W związku z wykazaniem straty zarząd banku przygotował program postępowania naprawczego, który złożono w UKNF pod koniec maja 2016 r. „Program postępowania naprawczego zawiera między innymi szczegółową diagnozę przyczyn obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej Banku, planowane działania zmierzające do poprawy efektywności (…) planowane zmiany w modelu biznesowym Banku oraz plan restrukturyzacji sieci i zatrudnienia” – wskazano w dokumencie. Jednocześnie dodano, że zarząd instytucji nie stwierdza istnienia faktów, które wskazywałyby na zagrożenie dla możliwości kontynuacji działalności.

Suma depozytów złożonych w PBS Sanok na koniec 2015 r. wyniosła 2,3 mld zł. Bank jest aktywny jako emitent na rynku Catalyst, gdzie notowanych jest obecnie 6 emisji jego obligacji.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Sanoczanka
A czy ktoś się orientuje jak nowy zarząd działa w PBSie? Z tego co w Sanoku mówią to nepotyzm straszliwy się szerzy. Nowe władze zwalniają ludzi, którzy walczą o bank i chcą coś poprawić i awansują swoją rodzinę byleby na koniec trochę kasy zarobić. Zarząd komisaryczny byłby najlepszym rozwiązaniem dla PBS.
~tere
Trzymać , i liczyć na radę nadzorczą, to pewność że da się z tego kłopotu wyjść
~takie_małe_pytanie
jak myślicie, trzymać tam jeszcze kasę, czy już uciekać od nich ?
~Paweł
Zwiewaj. Ja wybrałem wszystko, co tam miałem. Koleżanka ma znajomą Iwonę w skarbówce i z tego co mówiła ponoć jest bardzo źle. Znajomi też kasę powybierali.
~rer
Za dużo sponsoringu odbija się czkawką na działalności bieżącej. Aby rozdawać trzeba zarabiać.
~Grzechu_comeback
a czy KTOŚ pytał gdzie te wszystkie sryty audyty, super hiper fachowcy biegli, itp itd, czy ONI też nie wiedzą "jak się robi rezerwy"???? Pytanie.... nie czy, ale KIEDY znajdzie się równie duży i zatrudniający takich samych "magików".......
~Grzechu_comeback
no i jeszcze prezesi po "szkołach" i eMBiejAch....Normalnie śmietanka "instytucji ZAUFANIA publicznego" :) A niby taki Amber Gold był straszny....
~Marcin_z_rady
A bali się IPSu a teraz każdy chce tam być. A ja mówiłem u nas na radzie ze trzeba wejść i nie wpuszczać niesprawdzonych. Teraz w okolicach Grójca większość banków w IPS i my prezesa w tym popieramy. Kasa musi być bezpieczna a nie przy tych stopach niewiadomo jak oprocentowana
~Grzechu_comeback
przeca to nie kwestia CHCENIA tylko braku innej możliwości. KNF nie daje wyboru. Lufa przy skroni a decyzja zależy od banku......
~edek
"Każdy" w Twoim poście to zbyt duży kwantyfikant, a może i nadużycie. Sprawdź warunki przystąpienia do IPS, a zobaczysz, że sprawdzając i tak dopuszczono wszystkich do tego kołchozu. Nadzorca krajowy nie miał już cierpliwości do opieszałego działania Zrzeszeń i uznał warunki wejścia do systemu (choć śmieszne) "Każdy" w Twoim poście to zbyt duży kwantyfikant, a może i nadużycie. Sprawdź warunki przystąpienia do IPS, a zobaczysz, że sprawdzając i tak dopuszczono wszystkich do tego kołchozu. Nadzorca krajowy nie miał już cierpliwości do opieszałego działania Zrzeszeń i uznał warunki wejścia do systemu (choć śmieszne) za wystarczające, pozostawiając sobie możliwość ich zmiany już po powstaniu systemów. Założono dodatkowy kaganiec, który ma się teraz wykazać (a jak wiesz nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu), a KNF nie straciła zębów, a tylko codzienną robotę przerzuciła na organy zarządzające systemami. Dzisiaj odpowiadasz całym majątkiem Banku za błędy u innych uczestników systemu. Miłego dnia.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki