Podatek sklepowy za sklepy internetowe mogą zapłacić przewoźnicy

Sklepy internetowe uiszczą podatek od sprzedaży detalicznej, nawet jeśli przeniosą się za granicę. Jeśli sklep internetowy nie ureguluje daniny, będą ją musiały zapłacić firmy przewozowe, np. kurierzy.

Podatek sklepowy za sklepy internetowe mogą zapłacić przewoźnicy
Podatek sklepowy za sklepy internetowe mogą zapłacić przewoźnicy (theta)

Wysokość zryczałtowanej stawki dla firm przewozowych (kurierów) wyniesie 50 zł - czytamy w artykule, w "Dzienniku Gazecie Prawnej", który przedstawia główne założenia projektu ustawy o podatku od handlu.

Zgodnie z art. 12 projektu ustawy, do którego dotarł dziennik, sklep internetowy przeniesiony za granicę i stamtąd prowadzący sprzedaż do Polski, będzie musiał przy każdej takiej transakcji dostarczyć przewoźnikowi oświadczenie o tym, że podatek od handlu został opłacony, sklep korzysta ze zwolnienia albo że przesyłka nie jest związana ze sprzedażą detaliczną. Jeśli tego nie uczyni, do opłaty podatku zostanie zobowiązany przewoźnik.

Gazeta zaznacza, że projekt ustawy jest krytykowany przez handlowców, którzy "wskazują, że wymaga on zmian w niemal wszystkich aspektach". Cytuje wypowiedź dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Mariana Falińskiego, który zapowiedział wzmożenie wysiłków na rzecz modyfikacji projektu w ramach parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

W ocenie Falińskiego projekt zaprzecza idei, która stała za kompromisem rządu z handlowcami, jaki miał być wynegocjowany podczas konsultacji z 8 stycznia b.r. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Darek

Już widzę jak polski US będzie "cisnął" zagranicznych kurierów:] Buahaha...DHL czy UPSy mają takie działy prawne, że dosłownie legislacyjne rozjadą projekty PiSu, który miota się aby znaleźć pieniądze dla patoli - dzieciorobów.

! Odpowiedz
3 3 ~antyPiSlamista

trza samemu spier..alać za granicę bo szykują nam średniowiecze

! Odpowiedz
1 8 ~jacek

Niewydolność pastwa w pełnej krasie.
Skorumpowani funkcjonariusze oslaniają dużych bandziorów i złodziei.
Aparatcycy z urzedów skarnowcyh okradają niewinnych, którzy im krzywdy nie zrobią.
Funkjonariusz państwowy w kosciele ma byc obity i opluty. Jego potomstwo w szkole wyzywane. Porzadny człowiek nie pracuje dla rządzących bandytów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 ~gość

Warto przenieść sklep za granicę. Nasz US wtedy nie ma nic do gadania i można powiedzieć urzędnikom paszli won. A i kontrola z zagranicy nie jest zainteresowana kontrolą podatnika mieszkającego w Polsce. To jest uciążliwe. Jak ktoś płaci jakieś tam podatki do zagranicznego US to w ogóle nie będzie miał kontroli.

! Odpowiedz
0 12 ~Dżejms

Idea jak z odwróconym VAT-em. Teraz strach być sprzedawcą bo można zapłacić VAT za nieuczciwego kontrahenta. A to przecież skarbówka zwracała wcześniej więcdlaczego całe ryzko na sprzedawcę? To dopiero patologia.

! Odpowiedz
0 13 ~Marysia

Właśnie kupiłam sobie na aliekspress naklejki na paznokcie za 2 dolce. Czy muszę zapłacić dodatkowo 50 zł??? Chciałam jeszcze wkładki do stanika ale zabraknie mi pieniędzy.

! Odpowiedz
32 8 ~aaa

Czy wszyscy piszacy to trole od PO i co mają od góry przykazane to brednie piszą. Pocytajcie sobie tak dla siebie jaki jest limit czyli ile mln zł trzeba miesięcznie mieć obrotu by sie załapać nap odatek, policzyć na palcach jednej ręki ile jest takich sklepów i przestać pisać brednie

! Odpowiedz
4 27 ~Marek678

To może ty najpierw spróbuj zrozumieć, jakie idiotyzmy produkuje PiS. Niby jaka jest definicja sklepu przeniesionego zagranicę? Żadna i każdy sklep zagraniczny będzie traktowany jak przeniesiony i wtedy, zgodnie z tym zapisem każdy sprzedawca w Chinach, który np przez Aliexpress wysyła coś do Polski powinien płacić u nas podatek. A jak nie to zapłaci kurier. Który kurier? Ten co odbiera paczkę w Chinach? Armator, który to potem statkiem wiezie? Linia lotnicza (jak leci)? Ten, który dostarcza to w Polsce? A niby skąd ma wiedzieć czy jakiś chiński przedsiębiorca odprowadził w Polsce podatek obrotowy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~bartek odpowiada ~Marek678

Przedmówca powyżej ma racje. W łańcuchu dostaw może być kilka podmiotów np. duża ilość zamówienia dociera z Niemiec do Polski tirem z kontenerem (pierwsza firma) do sortowni centralnej jakiejś firmy kurierskiej (druga firma), która dopiero zajmie się rozesłaniem przesyłek na odbiorców detalicznych. Pierwsza firma co wiozła do sortowni centralnej nie musi być u nas wo gule zarejestrowana. Teraz moje pytanie która z firm ma egzekwować czy podatek został zapłacony? Dodam, że takiego przepisu nie ma chyba nigdzie na świecie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.