REKLAMA

Podatek od napiwku musi zapłacić kelner, a nie restauracja

2022-06-29 12:18
publikacja
2022-06-29 12:18
Podatek od napiwku musi zapłacić kelner, a nie restauracja
Podatek od napiwku musi zapłacić kelner, a nie restauracja
fot. Thinkstock / / Bankier.pl

Podatek od napiwków będzie musiał zapłacić kelner, a nie restauracja. I to nawet w sytuacji, kiedy klient zapłaci kartą i pieniądze trafią na firmowe konto – informuje „Rzeczpospolita”. Dylemat, który dręczył branżę od długiego czasu, ma rozwiązać najnowsza interpretacja skarbówki.

Napiwki za dobrze wykonaną pracę są niekiedy drugim źródłem dochodów dla kelnerów, lecz mogą być problemem dla samych restauracji. Do tej pory sytuację komplikowała sytuacja, w której klient chciał przekazać "tipa" kelnerowi, lecz płacił za obiad kartą. Wówczas środki trafiały na konto przedsiębiorstwa i teoretycznie mogły zostać uznane za jego przychód, ale nimi nie były.

Najnowsza interpretacja skarbówki (nr 0111-KDIB2-1.4010.119.2022.6.BJ), cytowana przez dziennik „Rzeczpospolita”, wyjaśnia sytuację. Zdaniem urzędu pracodawca w takim przypadku jest jedynie pośrednikiem. Nie może płacić podatku od środków, które nie są „trwałe, bezzwrotne i definitywne”, a więc nie są przychodem. Jednak to po stronie restauracji istnieje obowiązek dobrego udokumentowania przyjęcia i przekazania tej nadwyżki, jaką jest napiwek, np. wskazując różnicę pomiędzy paragonem a wydrukiem z terminalu.

Obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na pracodawcy (płatniku). W przypadku kiedy jest on pośrednikiem transakcji, powinien odprowadzić podatek za pracownika, analogiczne jak przy wypłacie innego rodzaju wynagrodzenia. Wysokość podatku odprowadzonego od napiwków będzie ujęta w corocznym rozliczeniu w PIT-11.

AB

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (42)

dodaj komentarz
bha
A podatek od wyzysku i żerowania latami na pracy innych kto ?????.
arzab
Banda rządzących nieudaczników przynosi codziennie 1 milion euro strat ( kary za sądy ) i jakoś cisza a kelnerom będą opodatkowywać napiwki !
Właśnie przez takie m.in. sytuacje stajemy się najbardziej parszywym miejscem ! do życia w UE
specjalnie_zarejstrowany1
Ciesze sie ze to sie w koncu wyjasnilo i oczekuje że przyniesie to odpowiednie dochody do budżetu. Zbudujemy sobie w końcu atom albo dwa. Jeszcze trzeba se dobrac do tych panów z wózkami makulatury i tych co zbieraja butelki bo tam też się kręcą oblrzymie pieniądze.
slawekqs
To ile tych danin i podatków jest w pomrocznej rozumiem ,że jest z 100 tzw. Informatyków aby jakos to wykryć pracuje za 13 tys netto a kto z ten cyrk płaci? hehe ale to będzie trudne wy dobrodzieje za 5pln na mafiach vat się skupcie ladnie wam idzie od 7 lat jak tak patrze w około
and00
Czemu ludzie płacą dodatkowe pieniądze kelnerom, a nie dają zarobić np kasjerkom w Biedronce albo pracownikom Mcdonalda?
bha odpowiada bha
Po drugie jest tam znacznie mniej kameralnie.
nostsherlock
Kelner musi księgować każdy paragon z nabitym napiwkiem, a potem składać osobną deklarację PIT obok podstawowego formularza wystawianego przez pracodawcę? Spoko, brzmi jak więcej bzdurnej papierologii
itso_zasob_ostateczny
to dla tych lizusów co dostają 5 i 6 w szkole im to nie przeszkadza, ba tak trzeba :D
jasiek2017
A po co w ogóle dawać napiwki ?
To oni pracują za darmo.
Nigdy nie dałem i nie zamierzam dawać napiwków.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki