Podatek dochodowy w rolnictwie będzie później, niż zakładano

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke przyznał, że podatek dochodowy w rolnictwie może zostać wprowadzony później niż zakładano. Pierwotnie miał on obowiązywać od 2014 roku.

Projekt ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie przygotowuje ministerstwo finansów, które jest gospodarzem projektu. Tymczasem czas ucieka, a nie wiadomo nawet kiedy miałaby zostać wprowadzona rachunkowość w gospodarstwach rolnych.

W rozmowie z IAR wiceminister przyznał także, że nie ma jeszcze nawet projektu założeń ustawy.

Kazimierz Plocke dodał, że nie należy sztywno trzymać się przyjętych dat. Powiedział też, że wątpi w to, że w styczniu 2014 roku rolnicy zapłacą podatek. Jego zdaniem termin ten może się przesunąć w związku z koniecznymi konsultacjami i długim procesem legislacyjnym. Opóźnienia w pracach nad ustawą wiceminister tłumaczy między innymi zmianami na stanowisku ministra rolnictwa.

Wiceminister twierdzi, że podatek dochodowy w rolnictwie na pewno zostanie wprowadzony. Ministerstwo rolnictwa chciałoby, aby rolnicy zapłacili 19 procentowy podatek.

Opozycja wytyka ministerstwu rolnictwa opieszałość w pracach nad projektem. Poseł Romuald Ajchler z SLD mówi, że ani posłowie z Komisji Rolnictwa, ani sami zainteresowani nie znają żadnych założeń. Poseł Romuald Ajchler obawia się przy tym, że ministerstwo finansów będzie chciało opodatkować także unijne dopłaty dla rolników.

W jego opinii obecnie ministerstwo rolnictwa jedynie uspokaja posłów, że trwają prace, ale nikt nie mówi o szczegółach. Romualda Ajchlera szczególnie interesuje to, jak zostaną wyliczone dochody gospodarstw rolnych. Według posła nie można wliczyć do dochodów dopłat powierzchniowych. Przypomina, że traktat akcesyjna zabrania ich opodatkowania wprost.

Rolnicą nie protestują przeciwko wprowadzeniu podatku dochodowego. Boją się jednak, że będą płacić kilka podatków. Przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona Lech Kuropatwiński, po dzisiejszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa, powiedział, że związki i organizacje rolnicze nie otrzymały dotąd żadnych konkretnych informacji o projekcie ustawy.

Przewodniczący powiedział, że nieprawdą jest, jakoby 6 września na spotkaniu z ministrem Stanisławem Kalembą związki zawodowe rolników otrzymały dokładne informacje o projekcie ustawy o podatku dochodowym.

Wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie zapowiedział premier Donald Tusk w swoim expose.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Tomasz Dziedzic/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~azor

PSL skutecznie udaremnia ucywilizowanie Polski gdyż wie, że tracąc 5% poparcia pseudorolników straci miejsce w parlamencie, a tym samym stołki w rządzie, KRUSiE i agencjach rolnych, radach nadzorczych itp. :) Oto faktyczna przyczyna odkładania W NIESKOŃCZONOŚĆ niezbędnych reform !!!

! Odpowiedz
0 0 ~magnum

to bede rozwazal powrot do kraju pozniej niz to zakladalem

! Odpowiedz
0 0 ~Jurekp

dobrze żyją ci wszyscy, którzy maja przywileje - to wcześniejsza emerytura (mundurówka), to zwolnienie od podatku (duchowni), to niemalże zwolnienie od składek zdrowotnych i emerytalnych (rolnicy), to podwyżki za 20 godzin pracy tygodniowo i 3 miesiące urlopu (nauczyciele). Problem polega na tym, że wszyscy ci którzy uczciwie pracują SĄ POKRZYWDZENI, gdyż muszą utrzymywać armię pasożytów!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polak

Skoro rolnikom nie chce przywalic sie opodatkowania to moze zlikwidowac CIT. Dla kazdego skladka zdrowotna 1 zł za hektar czyli 10000 m2 zajmowanej powierzchni dodatkowo KRUS 115 dla wszystkich bo czemu jedni 1000 inni 115 ? Doplaty do paliwa doplaty do hektara dla wszystkich. Juz dzis przedsiebiorcy placa CIT VAT podatek od nieruchomosci i ZUS czy to nie jest kilkukrotne opodatkowanie ?

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil