REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Podano możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej

2023-02-07 06:50
publikacja
2023-02-07 06:50

Nie ma odwrotu od inwestycji w atom w naszym kraju - mówi pełnomocnik rządu ds. energetyki Mateusz Berger. I podaje możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej.

Podano możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej
Podano możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej
fot. Lubos Chlubny / / Shutterstock

"W mojej ocenie, jako urzędnika odpowiedzialnego za nadzór właścicielski nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi i uczestnika rozmów w licznych gronach polskich i między narodowych, w tym momencie już nie ma odwrotu od inwestycji w atom w naszym kraju” - mówi DGP Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki.

Nie ma odwrotu od atomu

W jego przekonaniu rozumie to każdy, kto uwzględnia sytuację geopolityczną, w jakiej znaleźliśmy się po wybuchu wojny w Ukrainie.

"Gdybyśmy tego wątku nie mieli, to pewnie ta dyskusja by trwała i można byłoby sobie, odpowiednio przedłużając funkcjonowanie mechanizmów gazowych albo obserwując rozwój technologii wodorowych, różne założenia robić. Obecnie wydaje mi się, że od tych rozwiązań nie ma odwrotu. Mamy wokół budowy atomu konsensus społeczny i przede wszystkim zredukowane obawy społeczne co do energetyki nuklearnej jako takiej. Należycie czytający te nastroje politycy powinni z tego wyciągać właściwe wnioski" - tłumaczy Berger.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki deklaruje, że przed wyborami zostanie określona lokalizacja drugiej elektrowni atomowej w Polsce.

"Bełchatów wydaje się najbardziej logicznym wyborem, z uwagi na uwarunkowania społeczne i dostosowanie sieci elektroenergetycznych. Jednak, ze względu na uwarunkowania geologiczne, które w przypadku inwestycji jądrowych są newralgiczne, może się okazać, że elektrownię jądrową trzeba będzie zlokalizować w odległości 20–30 km od Bełchatowa. Tu bardzo ważny jest aspekt społeczny – elektrownia jądrowa zapewniłaby zatrudnienie w miejsce elektrowni Bełchatów, której zamknięcie planowane jest na 2036 r." - mówi DGP Berger.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dodaje też, że toczą się konsultacje środowiskowe z krajami ościennymi. Na razie - jak twierdzi - idzie bardzo dobrze.

"Chcemy wykorzystać falę poparcia społecznego dla atomu, które przekracza w tej chwili 80 proc." - podkreśla.(PAP)

lui/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
arzab
Wojna trwa już rok a ci niczego się nie nauczyli ! Teraz powinno się budować i wspierać budowę dużej ilości małych źródeł energii, których agresor nie będzie w stanie wyłączyć jedną rakietą albo nawet groźbą jej użycia (tak jak na Ukrainie ). Tam EJ nie zniszczono tylko dlatego, że tereny Ukrainy Putin uważa za swoje, w Polsce nie Wojna trwa już rok a ci niczego się nie nauczyli ! Teraz powinno się budować i wspierać budowę dużej ilości małych źródeł energii, których agresor nie będzie w stanie wyłączyć jedną rakietą albo nawet groźbą jej użycia (tak jak na Ukrainie ). Tam EJ nie zniszczono tylko dlatego, że tereny Ukrainy Putin uważa za swoje, w Polsce nie miałby takiego dylematu i całe radioaktywne szambo zostało by tutaj.
zoomek
"że toczą się konsultacje środowiskowe z krajami ościennymi."
A które to kraje sąsiadują z Bełchatowem???
Luuuudzie!
Ktoś Was pytał czy zgadzacie się na budowę jakieś elektrowni w Czechach na przykład?
zoomek
To ile pozatrudniają w tej atomówce? Jakie wymagania?
wizytator odpowiada pozhoga
Tak, tylko że zdanie o możliwej lokalizacji nie oznacza kompletnie nic.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki