REKLAMA

Poczta sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w aucie. Szczególnie w służbowym

2022-10-04 08:53, akt.2022-10-04 12:32
publikacja
2022-10-04 08:53
aktualizacja
2022-10-04 12:32

Kontrolerzy Poczty Polskiej robią zdjęcia zaparkowanym na ulicy samochodom, które mają zamontowane radio, i sprawdzają, czy właściciel opłaca abonament RTV. "Wszystko odbywa się zgodnie z prawem" - argumentuje Poczta.

Poczta sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w aucie. Szczególnie w służbowym
Poczta sprawdzi, czy płacisz abonament za radio w aucie. Szczególnie w służbowym
fot. Billion Photos / / Shutterstock

W lipcu serwis dostawczakiem.pl opisał sprawę z Rudy Śląskiej, gdzie pracownik Poczty miał sfotografować zaparkowane auto należące do firmy pana Adama. Auto było obrandowane i nietrudno było ustalić jego właściciela. Niedługo potem mężczyzna otrzymał pismo z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, który poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego dotyczącego abonamentu RTV.

Abonament RTV za firmowe auta

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych mówi, że wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych. Właściciel firmy powinien zarejestrować w placówce Poczty Polskiej każdy pojedynczy odbiornik wykorzystywany w firmie, także te w samochodach służbowych.

Dowodem potwierdzającym zarejestrowanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego jest "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika", wydane przez pracownika placówki pocztowej.

Co z niedziałającym radiem?

Serwis dostawczakiem.pl postanowił więc dopytać rzecznika Poczty Polskiej o to, czy należy opłacać abonament za zepsute lub niepodłączone radio w pojeździe firmowym lub radio z odłączoną anteną (używane np. tylko do odsłuchu muzyki ze smartfona).

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ustawa zawiera domniemanie, że każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, korzysta z tego odbiornika, a co za tym idzie jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych. Należy wskazać, że nie jest to interpretacja Poczty Polskiej, lecz ustawodawcy. Kontrolerzy Spółki są zobowiązani do działania w granicach obowiązującego prawa. Regulacje te były przedmiotem kilkukrotnego badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak nie uznał ich za niezgodne z Konstytucją RP - odpowiada rzecznik.

Zwraca też uwagę na to, że istnieje możliwość nieopłacania abonamentu za odbiorniki nieużywane. "W takiej sytuacji należy jednoznacznie udowodnić, że nie używa się posiadanego odbiornika do odbierania radia. Do czasu przeprowadzenia stosownego dowodu obowiązuje domniemanie wynikające z art. 2 ust. 2 (ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych)" - argumentuje.

KaWa

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
elfoot
W takim razie wystarczy przykryć radio np szmatą. Dowodem będzie zdjęcie szmaty??
ewadent
Kto ma rejestrować i płacić za abonament w samochodach leasingowych?
itso_czowiek_zlasu
ja bym wolał żeby mnie zamknęli niż miałbym zapłacić na te antynarodowe media choć 1 grosz.
langdon25
Pokrowiec na deskę rozdzielczą i panel centralny do kupienia na shopee za 4,99
pivonia
Po co robić zdjęcia, weźcie spis floty korporacji działających w Polsce, od razu wystawcie zbiorowy mandat zamiast ganiać biednych pracowników po ulicach. Niedługo zima.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
baibina
Rób tak dalej jesli myslisz ze to cie ocali przed kapusiami z Poczty Wolskiej. A on ci sie odwdziecza... AVIZO.. a już wkrótce DONOSEM!
1as
Ale ja tylko Roxette słucham na moim kaseciaku!
karbinadel
A listów nie ma komu nosić

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki