REKLAMA

Abonament RTV w 2023 roku wzrośnie. Będziemy płacić więcej

2022-05-31 07:34
publikacja
2022-05-31 07:34
Abonament RTV w 2023 roku wzrośnie. Będziemy płacić więcej
Abonament RTV w 2023 roku wzrośnie. Będziemy płacić więcej
fot. Ellyy / / Shutterstock

KRRiTV podwyższa od 2023 roku stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego - podano w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Abonament RTV – stawki w 2023 roku

Podstawowe, miesięczne stawki abonamentu rtv na 2023 r. wyniosą: za używanie odbiornika radiofonicznego 8,70 zł wobec 7,50 zł w 2022 roku oraz za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego 27,30 zł wobec 24,50 zł w 2022 roku.

Abonament RTV – zniżki i zwolnienia z opłaty

Użytkownik odbiorników może skorzystać z 10-proc. zniżki, o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem, czyli w terminie do dnia 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oprócz zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc ustawodawca przewidział jeszcze kilka wyjątków, w których użytkownicy zwolnieni są z płacenia abonamentu RTV. Są to:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by je uzyskać, zobowiązane są do przedstawienia w placówce pocztowej dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie, którego wzór można pobrać na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Brak płatności za abonament RTV obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dopełniono formalności.

Abonament RTV – kary, umorzenie, rozkładanie na raty

Kontrolami obowiązku rejestracji odbiorników zajmuje się Poczta Polska. Jeśli okaże się, że użytkownik tego nie zrobił, nakładana jest kara w wysokości trzydziestokrotność miesięcznej opłaty (681 zł). Jeśli natomiast sprzęt jest zarejestrowany, jednak zaprzestano uiszać opłatę, trzeba liczyć się z otrzmaniem wezwania do zapłaty za niezapłacone składki od momentu zarejestrowania odbiornika wraz z odsetkami.

KRRiT dopuszcza możliwość umorzenia lub rozłożenia zaległości w płatnościach na raty, jeśli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek taki można złożyć drogą elektroniczną, osobiście lub drogą pocztową.

PAP/BPL

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
pandpio
Odbiornik bez dvbt2 to wg tej ich definicji nadal odbiornik?
powiemwamcomysle
Kto bedzie placil ten bedzie. Krzywa laffera sie klania.

A tak w ogole to powinni to zlikwidowac bo takie nieetyczne :)
wizytator
A niech żyją z reklam jak inne stacje prywatne.
humanres
nowe zęby Kurskiego i jego ósmy rozwód muszą być stosownie sfinansowane
moshe_klotz
Jakosc kosztuje,
99% to FAKES,
takich nawet w SanEscobar nie zrobia
powiemwamcomysle
Abonament jest za odbiornik a nie za to co ogladasz. Z dupy ten twoj koment.
adrian76
Od ponad 10 lat nie oglądam TV i jestem przez to szczęśliwszy. Nigdy też nie wpadłem na pomysł rejestracji odbiornika, więc mam z tym spokój.
ehud
Przecież Tusk już w 2008 r. obiecał podczas kampanii wyborczej, że zniesie ten (cytuję) "anachroniczny podatek" :)
ozz198
Co ma do tego Tusk, który nie rządzi w tym kraju od 7 lat? PiS miał 7 lat na zniesienie tego podatku, tak samo jak miał 7 lat na obniżenie tymczasowego VAT z 23 na 22%. Jakoś się nie udało, ale uderzać w opozycję to potrafią co wieczór w TVP.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki