REKLAMA

Abonament RTV w 2023 roku wzrósł. Zapłacimy więcej

2022-05-31 07:34, akt.2023-01-04 13:52
publikacja
2022-05-31 07:34
aktualizacja
2023-01-04 13:52

KRRiTV podwyższyła od 2023 roku stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego - podano w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Abonament RTV w 2023 roku wzrósł. Zapłacimy więcej
Abonament RTV w 2023 roku wzrósł. Zapłacimy więcej
fot. Ellyy / / Shutterstock

Abonament RTV – stawki w 2023 roku

Podstawowe, miesięczne stawki abonamentu rtv na 2023 r. wynoszą: za używanie odbiornika radiofonicznego 8,70 zł wobec 7,50 zł w 2022 roku oraz za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego 27,30 zł wobec 24,50 zł w 2022 roku.

Abonament RTV – zniżki i zwolnienia z opłaty

Użytkownik odbiorników może skorzystać z 10-proc. zniżki, o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem, czyli w terminie do dnia 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oprócz zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc ustawodawca przewidział jeszcze kilka wyjątków, w których użytkownicy zwolnieni są z płacenia abonamentu RTV. Są to:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by je uzyskać, zobowiązane są do przedstawienia w placówce pocztowej dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie, którego wzór można pobrać na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Brak płatności za abonament RTV obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dopełniono formalności.

Abonament RTV – kary, umorzenie, rozkładanie na raty

Kontrolami obowiązku rejestracji odbiorników zajmuje się Poczta Polska. Jeśli okaże się, że użytkownik tego nie zrobił, nakładana jest kara w wysokości trzydziestokrotność miesięcznej opłaty (681 zł). Jeśli natomiast sprzęt jest zarejestrowany, jednak zaprzestano uiszać opłatę, trzeba liczyć się z otrzymaniem wezwania do zapłaty za niezapłacone składki od momentu zarejestrowania odbiornika wraz z odsetkami.

KRRiT dopuszcza możliwość umorzenia lub rozłożenia zaległości w płatnościach na raty, jeśli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek taki można złożyć drogą elektroniczną, osobiście lub drogą pocztową.

PAP/BPL

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Za likwidację 3ki !
Qurła NIGDY ! ! !
kacz-jong-un
Naprawdę ci wszyscy ludzi za słuchanie propagandy mają jeszcze płacić?
kacz-jong-un
To tak, jakby wyznawcom Jehowy zapłacić za książeczkę nawracającą na inną wiarę, którą ci siłą wcisnęli. Albo sprzedać komputer afrykańskiej rodzinie, mieszkającej w szopie bez prądu.
zenonn odpowiada kacz-jong-un
przedsiębiorca zajmujący się wynajmem samochodów (z radiami w środku) i mający w klasyfikacji PKD oprócz wynajmu pojazdów także wynajem sprzętu radiowego, został uznany za zobowiązanego rejestracji urządzeń i – w konsekwencji – do uiszczenia abonamentu RTV.https://bezprawnik.pl/abonament-rtv-a-posiadanie-
przedsiębiorca zajmujący się wynajmem samochodów (z radiami w środku) i mający w klasyfikacji PKD oprócz wynajmu pojazdów także wynajem sprzętu radiowego, został uznany za zobowiązanego rejestracji urządzeń i – w konsekwencji – do uiszczenia abonamentu RTV.https://bezprawnik.pl/abonament-rtv-a-posiadanie-urzadzenia/
tomitomi
..alimenty na Kurskiego - nie płace ! i nie radzę płacić !
blesso
Też nie płacę ale weszli mi na wypłatę.
tomitomi odpowiada blesso
też ,mi siedli , prawie 2300 zwinęli mi w tamtym roku ,ale płacić nie będę !!!!!!
pandpio
Odbiornik bez dvbt2 to wg tej ich definicji nadal odbiornik?
zenonn
Zgodnie z ustawą, aby nie narazić się na ściganie za niepłacenie abonamentu trzeba wyrejestrować odbiornik na poczcie i wówczas ustaje obowiązek opłacania abonamentu. Jeżeli natomiast zakupimy nowy odbiornik, musimy go ponownie zarejestrować i rozpocząć płacenie abonamentu

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/84077/co-
Zgodnie z ustawą, aby nie narazić się na ściganie za niepłacenie abonamentu trzeba wyrejestrować odbiornik na poczcie i wówczas ustaje obowiązek opłacania abonamentu. Jeżeli natomiast zakupimy nowy odbiornik, musimy go ponownie zarejestrować i rozpocząć płacenie abonamentu

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/84077/co-z-abonamentem-rtv-po-wylaczeniu-analogu.html
powiemwamcomysle
Kto bedzie placil ten bedzie. Krzywa laffera sie klania.

A tak w ogole to powinni to zlikwidowac bo takie nieetyczne :)

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki