REKLAMA

Początek procesu Zbigniewa S. ponownie odroczony. Jest oskarżony o popełnienie 186 przestępstw

2021-10-17 10:41
publikacja
2021-10-17 10:41
Początek procesu Zbigniewa S. ponownie odroczony. Jest oskarżony o popełnienie 186 przestępstw
Początek procesu Zbigniewa S. ponownie odroczony. Jest oskarżony o popełnienie 186 przestępstw
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Wyznaczony na poniedziałek początek procesu w Sądzie Okręgowym w Łodzi wielokrotnie skazywanego za liczne przestępstwa Zbigniewa S. został ponownie odroczony. Oskarżony jest on o popełnienie łącznie 186 przestępstw, w tym zniesławienia i znieważenia prezydenta RP.

Sprawa Zbigniewa S. przed łódzkim Sądem Okręgowym miał ruszyć w sierpniu, lecz podczas pierwszego wyznaczonego terminu nie doszło do otwarcia przewodu sądowego. Rozprawa została odroczona z uwagi na konieczność umożliwienia oskarżonemu kontaktu z obrońcą. Zbigniew S. przebywa bowiem w areszcie śledczym w Warszawie-Białołęce.

Nową datę rozpoczęcia procesu wyznaczono na poniedziałek 18 października, ale jak poinformowała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Łodzi ds. karnych Iwona Konopka rozprawy ws. Zbigniewa S. wyznaczone na 18, 19 i 21 października br. zostały odwołane.

"Odwołanie nastąpiło z uwagi na brak wydania zgody na doprowadzenie oskarżonego na te terminy przez jeden z organów, do których dyspozycji Zbigniew S. pozostaje – Sąd Okręgowy w Krakowie" – wyjaśniła.

Nowe terminy rozpraw sąd w Łodzi wyznaczył na 8, 9 i 16 listopada.

Wcześniej sąd zdecydował, że z uwagi na charakter stawianych oskarżonemu Zbigniewowi S. zarzutów sprawa będzie toczyć się z wyłączeniem jawności.

Akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S. skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Znalazły się w nim zarzuty dokonania 186 różnego rodzaju przestępstw.

Dotyczą one m.in. wymuszenia czynności urzędowych, znieważenia funkcjonariusza publicznego, stosowania gróźb karalnych oraz zniesławienia i znieważenia prezydenta.

Z przestępstw zarzucanych Zbigniewowi S. najsurowszą karą zagrożony jest czyn z art. 135 par. 2 Kodeksu karnego i art. 226 par. 1 k.k., czyli publicznego znieważa prezydenta RP i znieważenia funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Za te przestępstwa S. grozi do 5 lat więzienia. W przypadku skazania za więcej niż jedno przestępstwo oskarżonemu zostanie wymierzona kara łączna, która nie może być wyższa niż 20 lat pozbawienia wolności.

To kolejny proces przeciwko 46-letniemu Zbigniewowi S. W latach 2000-2020 w jego sprawie zapadło 28 wyroków skazujących. Przestępca był skazywany m.in. o oszustwa, znieważenia (w tym prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy. Obecnie przeciwko S. toczy się kilkanaście postępowań sądowych.

Na początku czerwca Zbigniew S. został sprowadzony z Holandii do Polski na podstawie 7 listów gończych, które wystawiły za nim prokuratury i sądy w kilku regionach w kraju. Trafił do warszawskiego aresztu na Białołęce. W ubiegłym tygodniu postawiono mu zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym wyłudzenia nieruchomości wartych ok. 5,5 mln zł. Przedstawiono mu także zarzut wyłudzenia 2 mln zł podatku VAT. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
a kręt NOWAK ile dostanie za Tuska i kolegów ?
Jemu też min z 15 lat się należy.
Powinien też Sikorski beknąć za namawianie do przestēpstwa na taśmach z Sowy.
Jemu też 10cha się należy tak samo jsk rudzielcowi z Gdańska.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
daniel21usa
Wszytko to sa oskarzenia wiec jaki niby przestepca ?
wic
Stonoga to niewątpliwie oszust i złodziej i jego miejsce jest w więzieniu, ale jak widać WSI dalej trzymają mafię sędziowsko-prokuratorską mocno za jaja więc jest jak jest
300_pala
Lojalkę wsi to Jarozbaw podpisywał
nonnn
dla mnie Pan Zbigniew S jest bohaterem, a dzialania prokuratury/sadow sa nikczemne, nalezalo by sprawdzic czy nie sa sterowane politycznie, gdyz wiadomym jest ze zniewazal politykow ale raczej w ramach wolnosci slowa.
demeryt_69
Ataki na 100-noga to czysty antysemityzm!

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki