REKLAMA

Pociągi II linii metra ruszyły nowym odcinkiem na Pradze-Północ i Targówku

2019-09-15 13:22, akt.2019-09-15 14:34
publikacja
2019-09-15 13:22
aktualizacja
2019-09-15 14:34

W niedzielę pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. W tym dniu przejazdy linią M2 są bezpłatne. Pierwsze składy nowego odcinka podziemnej kolei pojawiły się przed popołudniem na stacjach Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

Stacja Trocka przygotowana na przyjęcie pasażerów. / fot. Andrzej Hulimka / FORUM

W wydarzeniu poprzedzającym uruchomienie nowego odcinka linii metra M2 wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Witold Naturski.

Prezydent Warszawy powiedział z tej okazji, że "metro dojechało na Targówek". "Dzisiaj otwieramy trzy kolejne stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy, Trocka. Dzisiaj będziemy mogli przejechać tą linią metra. Od dzisiaj metro będzie już normalnie funkcjonować" – poinformował prezydent stolicy i dodał, że metro będzie dalej rozbudowywane. "Mam nadzieję, że na początku przyszłego roku będziemy mieć kolejne dobre informacje dotyczące tym razem stacji na Woli" – dodał.

"Tych stacji metra i po tej stronie Wisły, i po drugiej stronie Wisły będzie coraz więcej. Mam nadzieję, że to będzie zmieniało życie warszawianek i warszawiaków" – ocenił.

Trzaskowski podkreślił przy tym, że "jest to jedna z największych inwestycji w Warszawie". "To ponad miliard złotych, z czego trzy czwarte to są pieniądze z Unii Europejskiej" – przypomniał. Poinformował ponadto, że trwają prace koncepcyjne nad trzecią linią metra.

Minister Jerzy Kwieciński z okazji otwarcia nowych stacji, powiedział, że "to ważna chwila, bo oddajemy kolejny odcinek metra".

"Jest to jeden z największych projektów, jakie realizujemy w tej perspektywie finansowej. A jeśli połączymy dwa projekty metra, bo w tej chwili oddajemy odcinek w kierunku wschodnio-północnym, ale jeszcze jest realizowany odcinek metra w kierunku zachodnim, to razem jest to projekt na prawie 8 mld złotych z dofinansowaniem UE" – wskazał.

Zwrócił przy tym uwagę, że "metro warszawskie jest jednym z największych beneficjentów wsparcia unijnego w Polsce". "Nie ma drugiego takiego beneficjenta na poziomie samorządów w Polsce jak metro warszawskie" – ocenił.

Biorący także udział w konferencji zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Witold Naturski mówił o tym, że "metro warszawskie w stu procentach wpisuje się w politykę miejską UE".

"Właśnie dlatego metro warszawskie jest dofinasowane w takiej wysokości" – podkreślił i przypomniał, że w zeszłym roku z metra w stolicy skorzystało blisko 235 milionów pasażerów.

"Dotacje te, dotacje bezzwrotne, to jest wyraz solidarności zamożniejszych społeczeństw unijnych z tymi społeczeństwami, które swój dobrobyt i zamożność dopiero budują. Warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy otwieramy coś dofinansowanego z UE" – zauważył.

Uruchomieniu nowych stacji metra towarzyszyły także atrakcje przygotowane na parkingu przy wejściu na stację Targówek Mieszkaniowy. Na warszawiaków i warszawianki czekały tam stoiska m.in. Zarządu Transportu Miejskiego i miejskich przewoźników, a także iluzjoniści i animatorzy. Nowe stacje metra spowodują także małą rewolucję komunikacyjną - uruchomienie nowej linii autobusowej oraz zmiany w rozkładach innych linii MZK.

Nowe stacje udało otworzyć się w niedzielę dzięki temu, że w tym tygodniu wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że pozytywnie zakończyły się kontrole na wszystkich stacjach II linii metra na Targówku. W piątek podczas konferencji prasowej przekazał, że pozwolenie na ich użytkowanie zostało wydane.

Cała druga linia metra ma być gotowa przed 2023 r. Wszystkie odcinki rozbudowywanej linii M2 są albo w budowie, albo trwa postępowanie poprzedzające podpisanie umów z wykonawcami.

Centralny odcinek linii M2 uruchomiono 8 marca 2015 r. Składa się z siedmiu stacji i prawie 6 km tuneli. Dla wschodniego odcinka, realizowanego przez firmę Astaldi, to około 3,12 km trasy, a dla zachodniego, drążonego przez Gulermak, około 3,4 km. Obie budowy mają się zakończyć w 2019 r.

Metro Warszawskie wybrało także wykonawcę projektu i budowy ostatniego odcinka drugiej linii metra na Bemowie – od stacji Techniczno-Postojowej Mory do stacji C3 Lazurowa. To około 4 km trasy, które w 48 miesięcy od dnia podpisania umowy wykona konsorcjum firm Gulermak i Astaldi. Firmy te zostały także zwycięzcami w przetargu na budowę metra na Targówku. Tam w 36 miesięcy mają powstać 4 km tuneli oraz stacje Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

Dziennie z centralnego odcinka linii M2 korzysta około 150 tys. pasażerów.(PAP)

nmk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
tomek323
To miało być w 2012, cała II linia...
mocnybohun
Widac, ze wybory sie zblizaja. Wyjatkowo duzo oplacanych troli wszelkiej masci. Nawet nie ma sensu czytac tych komentarzy i plusowac/minusowac
grzegorzkubik
Święto z powodu zrobienie czegoś co jest oczywiste w takim mieście? Święto to będzie jak mieszkańcy stolicy przejrzą na oczy i pogonią takich ludzi jak Trzaskowski raz na zawsze.
krokus12
nie przeszkadzało panu jak wojewoda pomorski otwierał zejście na plaże w Jantarze funkcjonujące od tygodnia ,czy politycy Pis przecinali wstęgi dróg których nie budowali ?
pakamera
Ale tytuł "Warszawa świętuje".To może trzeba było ogłosić poniedziałek dniem wolnym od pracy - byłoby więcej świętowania.Zupełnie jak w komediach Bareji.
jkl777
Moze u was w Srakowie tez kiedys bedzie POwod do swietowania? Chyba tylko jak Wawel uprzatna...
cowabunga
@Grzegorzkubik. Chłopie odpuść dzisiaj. Jest niepracująca niedziela. Za posty nie płacą...
U was na wygwizdowie PKS albo rower wystarczy , metro wam niepotrzebne. Do PGRu dojedziesz...
grzegorzkubik
Czemu tak poniżasz małe miejscowości? To jest program PO? No to brawo. Sukcesu z tego nie będzie ani 13 października ani w przyszłości.
grzegorzkubik
Niebawem tak się wleje woda z Wisły i będzie brzydko pachniało. Pan Trzaskowski jest beznadziejny i to totalnie.
search
W Polsce Banany nie rosna jeszcze, a ja wciaz zachodze w glowie skad ty sie urwales. Masz naprawde zryty beret, ale cieszy mnie fakt ze i ciebie reformy dopadna jak i OFE, zdrowotna i podatkowa. Wiec dla przykaldu oddalbys pansje lub dwie na konto dobroczynne pis lub tadziea

Powiązane: Budowa drugiej linii metra w Warszawie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki