REKLAMA

TSUEnami jednak nie było. Wahania kursów akcji banków ustały

2019-10-03 10:14, akt.2019-10-03 17:57
publikacja
2019-10-03 10:14
aktualizacja
2019-10-03 17:57
TSUEnami jednak nie było. Wahania kursów akcji banków ustały
TSUEnami jednak nie było. Wahania kursów akcji banków ustały
fot. Krystian Maj / / FORUM

Inwestorzy zareagowali na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów frankowych. Sytuacja na akcjach banków notowanych na GPW zmienia się jednak bardzo dynamicznie.

Jeszcze zanim TSUE ogłosił wyrok, na GPW obserwowaliśmy zwyżki cen akcji banków. W pewnym momencie mBank drożał o ponad 7 proc., a Millennium nawet o 10 proc. WIG-Banki notował zwyżkę o ponad 2,5 proc. i był najmocniej zyskującym indeksem sektorowym na polskiej giełdzie.

Po zakończeniu odczytywania kolor zielony nadal towarzyszył notowaniom banków z GPW, lecz w kolejnych minutach szala przechyliła się zdecydowanie na korzyść spadków.

Po 10.15 akcje mBanku taniały o 4,5 proc., Santander Bank Polska traci 5 proc., zaś walory Millennium o ponad 10 proc. Notowania Getin Noble Banku nie ruszyły, teoretyczny kurs otwarcia wskazuje otwarcie pod kreską.

Pod presją pozostają także akcje innych banków. ING traci 2,8 proc., Pekao 0,5 proc., a PKO BP 2,38 proc. W efekcie cały indeks WIG-Banki traci 2,27 proc., choć przed odczytywaniem wyroku rósł nawet o 2,5 proc. Spadek cen akcji banków wpływa także na główne indeksy – WIG20 traci 1 proc., a WIG 0,9 proc.

[Aktualizacja 10:40] Sytuacja ponownie się zmieniła. Po 10.40 akcje Millennium zyskują już 0,5 proc., mBank drożeje o 1,1 proc. najmocniejszej przeceny doświadczają PKO BP (-1 proc.) i Santander (-0,8 proc.).

[Aktualizacja 11:35] Wydaje się, że sytuacja się ustabilizowała. Rosną akcje większości banków, z mBankiem (1,8 proc.) na czele. Na Millennium kurs bez zmian względem poziomu otwarcia (0,0 proc.), tanieją wyraźnie jedynie PKO BP (-1,9 proc.), ING (-1,22 proc.) i Santander (-3,6 proc.).

Chociaż w opiniach komentatorów przeważa interpretacja, według której dzisiejsze postanowienie TSUE jest negatywne dla banków, to brak mocnych spadków kursów tłumaczyć można tym, że taki scenariusz częściowo "był już w cenach". Należy bowiem przypomnieć, że silne spadki cen akcji frankowych banków zaczęły się już trzy miesiące temu.

[Aktualizacja 13:00] Sytuacja nie ulega zmianie. Pod kreską nadal PKO BP (-1,4 proc.), ING (-1,2 proc.) i Santander (-3,4 proc.), reszta banków lekko w górę, w tym mBank (2,11 proc.) i Millennium (2,61 proc.). Wyjątkiem jest idea Bank, który zyskuje ponad 20 proc.

[Aktualizacja 18:00] WIG Banki kończy sesję 1,1 proc. pod kreską. Straty zanotowało m.in. PKO BP (-0,6 proc.), ING (-0,9 proc.), Santander (-4,8 proc.), czy Millennium (-7,8 proc.). Getin Noble (+13,1 proc.) oraz mBank (+2,1 proc.) zamknęły dzień na plusie. Liderami wzrostów w indeksie były Idea oraz Getin Holding (po +25 proc.).

Największy udział kredytów mieszkaniowych opartych na CHF według stanu na koniec czerwca posiadają Getin Noble (24,3 proc.), Millennium (22,2 proc.) oraz mBank (16,8 proc.). Dwa ostatnie zdążyły przyznać, że większość ich portfela to kredyty indeksowane, w przypadku Getinu nie ma prostej deklaracji, jednak eksperci wskazują, że również są to przede wszystkim kredyty indeksowane.

Obawy inwestorów dotyczące dzisiejszego wyroku TSUE związane były z rolą systemu bankowego w polskiej gospodarce oraz na samej giełdzie. Banki oraz PZU (posiadający udziały w Pekao i Aliorze) posiadają aż 42,3 proc. udziału w indeksie WIG20. W przypadku WIG-u jest to 35,2 proc.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Wahania ustały. Do pierwszego sezonu wynikowego i publikacji zawiązanych rezerw. Czy nawet pierwszych komunikatów ESPI, bo to są przecież znaczące kwoty w odniesieniu do kapitałów własnych.
kec31
Banki już mają furtkę
patrz nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
superbroker
Kolejny cios w naszą Giełdę!!! Skoro się wycwanili i brali kredyty w CHF to niech teraz spłacają w CHF! Moim zdaniem to niedopuszczalne aby polska gospodarka ponosiła koszty nieroztropnego działania obywateli. Kredyty powinno się brać w tej walucie w której się zarabia.
A teraz my WSZYSCY poniesiemy koszty nierozsądnego
Kolejny cios w naszą Giełdę!!! Skoro się wycwanili i brali kredyty w CHF to niech teraz spłacają w CHF! Moim zdaniem to niedopuszczalne aby polska gospodarka ponosiła koszty nieroztropnego działania obywateli. Kredyty powinno się brać w tej walucie w której się zarabia.
A teraz my WSZYSCY poniesiemy koszty nierozsądnego działania bogatych Polaków.
ciekawy123
Zacytuję klasyka ….a raczej klasyczkę :) "Ale jaja, ale jaja …" . Eksperci się głowią co oznacza ten wyrok i czy jest dobry czy zły. Bardziej wnikliwi tzw. eksperci od niczego próbują nawet prognozować jak to się przełoży na gospodarkę. Inwestorzy GPW z palcem w nosie śledzą notowania banków i …..Zacytuję klasyka ….a raczej klasyczkę :) "Ale jaja, ale jaja …" . Eksperci się głowią co oznacza ten wyrok i czy jest dobry czy zły. Bardziej wnikliwi tzw. eksperci od niczego próbują nawet prognozować jak to się przełoży na gospodarkę. Inwestorzy GPW z palcem w nosie śledzą notowania banków i ….. się dziwią dlaczego nie ma krachu. Tylko świstak siedzi i zawija sreberka … :)))
zenonka
Rynek nie zdaje sobie sprawy, że banki nie dokonały odpisów na ewentualne straty związane z anulowaniem umów kredytowych?
marxs
a jak miało być TSUEnami jak Pan Glapa i jego Blond Dziewczęta najprawdopodobniej znów rzucili na rynek walutowy potężną ilość franków,dolarów i euro na chwilę udało się im zagasić pożar benzyną
warszawskiburak
Z dużej chmury mrzawka. Psy szczekają, karawana jedzie dalej, a bankierzy mogą spać spokojnie.
1as
Nie rozumiem, skąd wzrosty na bankach-frankach.
Przecież wyrok jest dla nich niekorzystny.
Dziś jeszcze wodospad, a GTN to juz poniżej dna zapewne.
_emisariusz
bo wyrok był już w cenie... ten komentarz przypomina właśnie obraz frankowych frajerów "nie rozumiem czemu kurs CHF rośnie przecież obiecywali że będzie stabilny"
kuba_rzeszowiak
I teraz widzicie, że repolonizacja banków to był błąd. Taki Alior i Pekao - zapłacimy teraz z budrzetu i pogrążymy PZU na 20 lat.
Mądra zmiana do tego doprowadziła - to jest ich wkład. REPOLONIZACJA BRAWO

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki