REKLAMA

GRECJAPo raz pierwszy od ponad 10 lat wzrośnie płaca minimalna i emerytury

2022-09-11 02:20
publikacja
2022-09-11 02:20

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział w sobotę, że w przyszłym roku, po raz pierwszy od ponad 10 lat, czyli od wybuchu kryzysu finansowego w tym kraju, wzrośnie płaca minimalna i zrewaloryzowane zostaną emerytury.

Po raz pierwszy od ponad 10 lat wzrośnie płaca minimalna i emerytury
Po raz pierwszy od ponad 10 lat wzrośnie płaca minimalna i emerytury
fot. Alkis Konstantinidis / / FORUM

"Po wielu latach w przyszłym roku wzrosną emerytury dla 1,5 mln emerytów" - powiedział Mitsotakis w dorocznym przemówieniu poświęconym gospodarce wygłoszonym w Salonikach.

Konserwatysta Mitsotakis, którego partię czekają w 2023 roku wybory do parlamentu, zapowiedział, że emerytury będą rewaloryzowane w powiązaniu ze wzrostem PKB i wskaźnikiem inflacji.

Płaca minimalna, którą rząd zwiększył niedawno do 713 euro miesięcznie, ma być ponownie zwiększona w maju przyszłego roku. Premier nie podał jednak do jakiej kwoty. Zniesiony ma być też tzw. podatek solidarnościowy płacony przez pracowników sektora publicznego i prywatnego, który wprowadzono w czasie kryzysu zadłużeniowego kraju.

Mitsotakis obiecał, że rząd podejmie kroki w celu złagodzenia dotkliwych skutków dla gospodarstw domowych wzrastających cen energii i wysokiej inflacji. Od ub. roku wysokość rządowej pomocy na te cele wyniosła, według oficjalnych danych, ok. 8 mld euro.

Wszystkie zapowiedziane kroki - jak powiedział premier - kosztować będą ok. 5,5 mld euro.

Grecja pozostaje najbardziej zadłużonym krajem strefy euro. W latach 2010-2015 otrzymała ponad 260 mld euro pomocy międzynarodowej w zamian za bardzo dotkliwe posunięcia oszczędnościowe, w tym cięcia płac i emerytur. Po roku 2018 r. sytuacja kraju nieco się poprawiła i kredytodawcy zgodzili się na ich złagodzenie. (PAP)

jm/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
podatnik-
Nic tylko brać przykład! Na początku żyli na koszt Unii a potem na koszt pomocy! Żyć nie umierać!
bha
Najpierw zadłużano przez wiele lat nieodpowiedzialne, krótkowzrocznie i bezmyślnie po uszy kraj i społeczeństwo na wieki wieków, a teraz przy wielkiej drożyżnie i inflacji szczególnie wysokiej w detalu gdzie wielu osobą coraz trudniej związać koniec z końcem mamy wielką niby poprawę w kraju?????. System światowy maczając palce wszędzie Najpierw zadłużano przez wiele lat nieodpowiedzialne, krótkowzrocznie i bezmyślnie po uszy kraj i społeczeństwo na wieki wieków, a teraz przy wielkiej drożyżnie i inflacji szczególnie wysokiej w detalu gdzie wielu osobą coraz trudniej związać koniec z końcem mamy wielką niby poprawę w kraju?????. System światowy maczając palce wszędzie gdzie chodzi o dużą Mamonę i zyski bez względu na systemy polityczne w wielu krajach udaje jarząbka, że jest tam niby coraz to lepiej??? , wyrażając zgody wielkodusznie tu i tam na podnoszenie płac, emerytur i tak od dawna niskich u większości % osób płac. Zadłużenie publiczne w Grecji sięga nadal ponad 200 % do PKB.Bezrobocie ponad 13%, a do 25 lat jest ono około 2 razy wyższe. Ten chory sprytny ,obłudny ,cwany system mamonowo-rynkowy nadal drenuje kraje na potęgę jednocześnie udając jarząbka, że niby w krajach jest coraz to lepiej ,bo cóż... minimalna i niskie w większości % emerytury ludziom wzrostają. Ten coraz mocniej chory,nienormalny ciągle nienasycony, zachłanny coraz mocniej bez umiaru system rynkowo mamonowy na świecie w wielu krajach robi ludziom z mózgu sieczkę nie bez celu.
tomitomi
''' Grecja pozostaje najbardziej zadłużonym krajem strefy euro. W latach 2010-2015 otrzymała ponad 260 mld euro pomocy międzynarodowej w zamian za bardzo dotkliwe posunięcia oszczędnościowe, '''' - cytat .

nie Gracja , a banki działające w Gracji !!! - one otrzymały pomoc ! - obywatele greccy otrzymali
''' Grecja pozostaje najbardziej zadłużonym krajem strefy euro. W latach 2010-2015 otrzymała ponad 260 mld euro pomocy międzynarodowej w zamian za bardzo dotkliwe posunięcia oszczędnościowe, '''' - cytat .

nie Gracja , a banki działające w Gracji !!! - one otrzymały pomoc ! - obywatele greccy otrzymali cięcia w poziomie życia ( w tym socjalne ) . !

================================
PS.
Czy Bankier.pl musi manipulować informacjami !!????
po co wam się w to bawić ? nie możecie być uczciwi i rzetelni w przekazie ??
bha
Cóż... obłuda sytemowo-rynkowo-mamonowa i jej zachłanność nienasycona bez umiaru na świecie nie zna już granic!!!! . Niestety wszelcy jej naganiacze systemowi od niej zależni udają jarząbka dopóki się da i uda nie bez celu!!. Niestety

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki