REKLAMA

Płyn do dezynfekcji od Orlenu trafił do sprzedaży. Klienci zaskoczeni ceną

2020-03-14 22:45
publikacja
2020-03-14 22:45

Na stacje trafiła pierwsza partia płynu do dezynfekcji od Orlenu. Start produkcji zapowiadał na początku minionego tygodnia sam prezes spółki w reakcji na ogromne braki tego typu produktów w sklepach w ostatnim czasie. Jednak klienci, którzy trafili w ten weekend na ów płyn na stacjach, są zaskoczeni jego ceną.

fot. / / Orlen

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział kilka dni temu, że »PKN Orlen będzie starał się zaproponować cenę produktu w dystrybucji poprzez sieć własną koncernu na takim poziomie, że „będzie to tak naprawdę cena bardzo, bardzo przyzwoita”«. Jak się okazuje, 5 litrów płynu koncern wycenił na 95 zł. Wielu internautów swoje oburzenie okazywało w mediach społecznościowych.

Spółka stara się odeprzeć zarzuty dotyczące wygórowanej ceny. Rzeczniczka koncernu Joanna Zakrzewska zauważa, że taka cena produktu za 5-litrowe opakowanie jest poniżej średniej rynkowej.

Ten argument ze zrozumieniem przyjęli niektórzy internauci. Zwracają oni uwagę, że w przeliczeniu na litr płyn kosztuje 19 zł. Czy to nadal dużo?

Pierwsze partie płynu trafiły do Agencji Rezerw Materiałowych i na stacje (a Orlen ma ok. 1800 placówek w całym kraju), mają w niego być też zaopatrzone instytucje publiczne. Jest on produkowany przez spółkę Orlen Oil w zakładzie w Jedliczu.

Obajtek wyjaśnił, że płocki koncern to podmiot, który wraz ze swymi spółkami zależnymi wytwarza, oprócz paliw, także wiele innych produktów, w tym również w segmencie petrochemicznym, które są stosowane w życiu codziennym. Zaznaczył, iż w związku z obecnym zapotrzebowaniem rynku na środki dezynfekujące, podjęto decyzję o przemodelowaniu produkcji w Orlen Oil.

Jak informował prezes, środek jest wytwarzany na liniach produkcyjnych spryskiwaczy do wycieraczek, do których także, jak w przypadku płynu dezynfekującego, dodawany jest alkohol. "To jest niesamowity wysiłek, tytaniczna praca z racji tego, że takie zakłady, takie linie, niejednokrotnie buduje się miesiącami. Myśmy to zrobili w ciągu 10 dni" - dodał.

Prezes zaznaczył, że koncern dysponuje możliwościami produkcyjnymi, pozwalającymi wytworzyć nawet do 1,5 mln litrów płynu do dezynfekcji, bez konieczności zmniejszania poziomu produkcji płynu do spryskiwaczy szyb, który także powstaje w Orlen Oil. „A jeżeli trzeba będzie, to nawet kosztem płynu do spryskiwaczy będziemy robić to, co jest ważniejsze dla naszego społeczeństwa” – podkreślił.

Ocenił, że uruchomienie w Orlen Oil produkcji płynu do dezynfekcji było możliwe także dzięki pomocy rządu, np. w kwestii akcyzy na spirytus.

KWS

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (133)

dodaj komentarz
dyktator_kaczka
To zwyczajne złodziejstwo tak jak cały PIS. Taki płyn nie powinien kosztować więcej niż 4 złote za litr a i to w czasie epidemii to bardzo dużo.
avers
Coś takiego:

https://www.ceneo.pl/38040555
marcin2424
Przed tym szalenstwem kupilem plyn stosowany w szpitalach (o std chirurgicznym) w litrowym opakowaniu z rozpylajaca pompka Sterilhand za 16PLN/l

takze sprzedawane w hurtowej bani bez dozownika 5l w tej cenie nie jest zadna okazja, oczywiscie ze popyt na surowiec wzrosl ale sie nie postarali imho
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
auland
-Zachlej się nim Obajtek i cała Bando Oprawców !!!...Złodzieje !!!...Już chcą Nas obrobić ŁAJDAKI !!!...
avers
Zanim sie porówna ceny płynu do dezynfekcji z płynem do spryskiwacza szyb warto porównać karty charakterystyki tych dwóch środków oraz wymogi ''sanitarne'' jakie muszą spełniać. Dziwię sie że ludzie zajmujący głos publicznie mają takie infantylne podejście do tematów.
Swoją drogą 20 zł za
Zanim sie porówna ceny płynu do dezynfekcji z płynem do spryskiwacza szyb warto porównać karty charakterystyki tych dwóch środków oraz wymogi ''sanitarne'' jakie muszą spełniać. Dziwię sie że ludzie zajmujący głos publicznie mają takie infantylne podejście do tematów.
Swoją drogą 20 zł za pół litra wódki 40% nikogo nie dziwi a 20 zł za litr środka do dezynfekcji zawierającego ok 70% spirytusu burzy krytykantów. Żenada.
andregru
Myślisz że produkcja spirytusu jest droga ? Państwo obniżyło daniny nałożone na spirytus do produkcji środków sanitarnych .
polak2
W Rosmanie 60 g 6 zł jak za drogo ........w Orlen .
devu
Polacy to patologiczni socjaliści i chcieliby wszystko za darmo. Cena 19zł za litr jest REWELACYJNA. Inne zagraniczne koncerny chcą ponad 12zł za 50ml. Świetnie, że Orlen zdecydował się na taki krok i mamy alternatywę. A niektórzy tylko jęczeć potrafią.
staryznajomy
LOT tez sciaga obywateli, bilety drozsze niz na zwykle loty haha

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki