REKLAMA

Płatności w internecie – jakie mamy możliwości?

Wojciech Boczoń2016-09-29 09:28analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-29 09:28

Zakupy w internecie są coraz bardziej popularne, ale nadal wielu Polaków woli opłacić je gotówką przy odbiorze. Jak wynika z badania "Wizerunek polskiego sektora bankowego" przeprowadzonego przez TNS Polska we współpracy z KIR, zakupy w sieci robi co drugi ankietowany klient banków (50 proc.). Jednocześnie aż 16 proc. kupujących opłaca internetowy zakup gotówką. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze sposoby opłacania zakupów przez internet.

Przelewy pay-by-link

Jest to jedna z najpopularniejszych metod płatności. Po dokonaniu zakupów musimy wybrać opcję płatność szybkim przelewem. Zostaniemy przekierowani na stronę operatora płatności internetowych (np. eCard), na której wyświetlą się nam ikonki z nazwami banków. Wybieramy ten bank, w którym mamy konto i trafiamy na stronę logowania do systemu transakcyjnego naszego banku. Po wpisaniu loginu i hasła naszym oczom ukaże się uzupełniona formatka przelewu. Wystarczy jedynie wpisać kod autoryzacyjny z SMS-a, który zatwierdzi transakcję. Informacja o tym, że wysłaliśmy przelew od razu trafi do sprzedawcy, dzięki czemu będzie mógł niezwłocznie nadać paczkę.

fot. Gajus / / YAY Foto

Płatność Blikiem lub PeoPay

Po dokonaniu zakupów trafiamy na stronę agregatora płatności internetowych. Obok szybkich przelewów pay-by-link, możemy tam znaleźć także płatność za pomocą systemu Blik lub PeoPay. Jeśli posiadamy konto w PKO Banku Polskim (w tym w Inteligo), Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, mBanku (w tym Orange Finanse), Alior Banku, Banku Millennium lub Getin Banku, możemy wybrać płatność Blikiem. System PeoPay to rozwiązanie przygotowane dla klientów Banku Pekao.

Po wybraniu płatności Blikiem jesteśmy proszeni o wpisanie sześciocyfrowego kodu, który wyświetli się nam w aplikacji mobilnej banku. Następnie zatwierdzamy płatność w naszym telefonie. W przypadku PeoPay należy zeskanować kod QR, który wyświetli się na monitorze i zaakceptować płatność w aplikacji. Także i w tym przypadku sprzedawca dostanie od razu informację o tym, że przelew został zlecony.

Klienci PKO BP i Banku Pekao mogą skorzystać także z tzw. strony dzielonej. Po wybraniu płatności zwykłym pay-by-linkiem trafią na stronę, gdzie będą mieli do wyboru płatność przelewem lub odpowiednio Blikiem/PeoPay.

Zwykły przelew bankowy

W większości sklepów zakupy można opłacić także standardowym przelewem zlecanym przez system bankowości internetowej. Po dokonaniu zakupu dostaniemy informację o numerze rachunku, na który mamy wpłacić należność. Będziemy też musieli wpisać odpowiedni tytuł przelewu. Z reguły jest to numer zamówienia. W przypadku standardowego przelewu musimy jednak samemu wypełnić formatkę przelewu, a informacja o płatności trafi do sprzedawcy dopiero wtedy, gdy pieniądze wpłyną na jego konto.

Jeśli zlecimy przelew do południa, to najprawdopodobniej sprzedawca otrzyma go pod wieczór tego samego dnia. Jeśli wieczorem – następnego dnia.  Płatność zwykłym przelewem opóźnia wysyłkę, bo sprzedawca nada paczkę dopiero wtedy, gdy na jego rachunku pojawią się środki.

Karta płatnicza

Na stronie operatora płatności wybieramy płatność kartą płatniczą. Zostaniemy poproszeni o wprowadzenie numeru karty, daty jej ważności oraz trzycyfrowego kodu CVC/CVV znajdującego się na odwrocie plastiku. Znajdziemy go zazwyczaj po prawej stronie paska, na którym składamy swój autograf. Metoda ta jest równie szybka jak przelew pay-by-link, ale mniej wygodna. Musimy bowiem za każdym razem ręcznie wpisywać dane karty.

Jeszcze do niedawna do przeprowadzenia transakcji internetowej kartą płatniczą wystarczyło podanie danych, które znajdują się na awersie i rewersie plastiku. Stwarzało to ryzyko ich przechwycenia przez osobę postronną. Wystarczyło bowiem wykonać zwykłe zdjęcie telefonem, by pozyskać komplet informacji umożliwiających opłacenie internetowych zakupów.

Dlatego coraz więcej banków wdraża usługę 3D Secure. Wprowadza ona dodatkowe zabezpieczenie. Podczas realizowania transakcji klient jest proszony o wprowadzenie dodatkowego hasła przesłanego SMS-em - tak samo jak w przypadku internetowych przelewów. Usługa jest dostępna dla kart Visa i MasterCard w sklepach oznaczonych symbolami „Verified by Visa” i „MasterCard SecureCode”.

Komentarz Partnera

Osoby dokonujące płatności online za zakupy czy usługi często korzystają z podstawowych narzędzi, do których należy niewątpliwie standardowy przelew dokonywany w bankowości internetowej czy mobilnej. Popularna jest również opcja Przelew24, która dzięki połączeniu z integratorami oferuje wyjątkowo prostą i szybką płatność. Przelew dociera do odbiorcy w ciągu kilku minut, a dane przelewu są automatycznie wypełnione – wystarczy zalogować się na konto bankowe i zaakceptować przelew narzędziem autoryzacji.

Jednak możliwość płatności w Internecie jest znacznie więcej. Jedną z nich jest przelew natychmiastowy – BlueCash lub Express Elixir. Oba systemy pozwalają na przekazanie środków nawet w ciągu kilku minut, co przydaje się w sytuacjach, w których liczy się czas – opłacenie zaległego rachunku, spłata raty czy właśnie zakupy w Internecie.

Kolejną formą płatności jest usługa BLIK. Aby z niej skorzystać należy w aplikacji BZWBK24 mobile wygenerować i przepisać na stronę płatności 6-cyfrowy kod, a następnie potwierdzić płatność w aplikacji.

Ostatnią ciekawą opcją, dostępną dla klientów Banku Zachodniego WBK od 15 września br., jest cyfrowy portfel MasterPassTM. Usługa umożliwia proste oraz bezpieczne zapisanie kart płatniczych banku do realizacji płatności w Internecie. Dzięki jednorazowej rejestracji karty, klient nie musi za każdym razem podawać jej danych płacąc za zakupy w sklepie internetowym.

Bartosz Kaźmierczak, ekspert BZ WBK

Jeszcze kilka lat temu, by dokonać płatności kartą w internecie, trzeba było posiadać kartę kredytową. Dziś możemy to zrobić praktycznie   każdym innym typem plastiku. Zakupy opłacimy kartą debetową, przedpłaconą, a nawet wirtualną, która nie ma fizycznej postaci.

Cyfrowy portfel MasterPass

Wśród opcji płatności internetowych znajdziemy także cyfrowy portfel Masterpass. Jest to e-portfel, do którego możemy podpiąć karty płatnicze z logo MasterCarda. Po wybraniu tej formy płatności automatycznie obciążamy rachunek karty, bez konieczności ręcznego przepisywania danych z awersu i rewersu. Taką usługę oferują obecnie trzy banki: Raiffeisen Polbank, Bank Zachodni WBK i BGŻ BNP Paribas. Jest także dostępna w ramach portfeli uPAID i mPay.

Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość ewentualnego skorzystania z usługi chargeback, czyli zwrotnego obciążenia karty. Można z niej skorzystać w sytuacji, gdy sklep nie wywiąże się z umowy i nie prześle nam towaru. W przypadku płatności przelewem nie ma takiej możliwości.

Swój cyfrowy portfel posiada też organizacja Visa – jest to Visa Checkout. Na razie jednak to rozwiązanie nie jest dostępne na naszym rynku. Do niedawna klienci banków w Polsce mogli korzystać z poprzedniej wersji znanej pod nazwą V.me. Visa Checkout powinien pojawić się u nas jeszcze w 2016 roku.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~unikalny002
Skoro wszystko dzieje się w systemie, to czemu trzeba czekać na dokonanie przelewu? Czy to nie może być w ciągu kilku sekund?

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki