REKLAMA

Płaca minimalna wzrośnie do 2800 zł

2020-08-17 10:01, akt.2020-08-17 16:45
publikacja
2020-08-17 10:01
aktualizacja
2020-08-17 16:45
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Takie same stawki kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego.

W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2021 r.

Zgodnie z nim od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł. To takie same stawki, jakie kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł.

Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skutki zmian odczują również pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Kilka dni temu minął termin, w jakim Rada Dialogu Społecznego miała wypracować wspólne stanowisko w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ jednak stronie społecznej RDS nie udało się dojść do porozumienia, w tej sytuacji zgodnie z przepisami kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września br. (stawki nie mogły być jednak niższe od tych, które wcześniej przedstawiono Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. i do 4 tys. zł na koniec 2023 r.

Autorzy projektu przyznają, że obecnie ocena wpływu podniesienia wynagrodzenia minimalnego do 2,8 tys. zł jest utrudniona w związku z epidemią COVID-19.

"Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19" - czytamy w projekcie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Szwed: Utrzymujemy płacę minimalnej na poziomie powyżej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Utrzymujemy poziom płacy minimalnej w relacji do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na poziomie powyżej 50 proc. Stawka zaproponowana na 2021 r. to efekt kompromisu – podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Wiceminister Szwed w rozmowie z PAP podkreślił, że projekt ten został skierowany do konsultacji i będzie jeszcze przedmiotem dyskusji na Radzie Ministrów, do której należy ostateczna decyzja o wysokości płacy minimalnej. Stawki te jednak nie będą mogły być niższe od tych, które zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego, czyli 2,8 tys. zł brutto w przypadku płacy minimalnej i 18,30 zł w ramach minimalnej stawki godzinowej.

"Utrzymujemy poziom płacy minimalnej w relacji do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na poziomie powyżej 50 proc. Nasza propozycja w wysokości 2,8 tys. zł to 53,2 proc. przeciągniętego wynagrodzenia. Przez ostatnie lata bardzo mocno pracowaliśmy nad podwyższeniem płacy minimalnej i doszliśmy do pułapu powyżej 50 proc., co też ma znaczenie w kontekście dyskusji na temat europejskiej płacy minimalnej. Także związkom zawodowym bardzo zależało na tym, aby płaca minimalna nie była niższa niż 50 proc. płacy przeciętnej" – powiedział wiceminister Szwed.

Zwrócił uwagę, że NSZZ "Solidarność" poparł propozycję rządu, a Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych proponowały wyższą stawkę. Wiceminister podkreślił, że "w okresie pandemii sytuacja gospodarcza jest trudniejsza i trzeba to brać pod uwagę".

"Wskazywali na to także pracodawcy. Tylko Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poparł propozycję rządową, a pozostałe organizacje pracodawców bądź chciały utrzymać płacę minimalną na poziomie tegorocznym – co musiałoby doprowadzić do zmiany ustawy, bo ustawa jest tak skonstruowana, że wymusza podwyższenie płacy minimalnej – bądź też na ustawowym poziomie minimalnym, to byłoby wówczas 2716 zł. My zaproponowaliśmy 2800 zł jako kompromis pomiędzy jedną a drugą stroną" – powiedział wiceszef MRPiPS.

Minister pytany, czy proponowana wysokość płacy minimalnej nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla pracodawców, zwrócił uwagę, że obecnie w gospodarce zatrudnionych jest 16,6 mln osób, a wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej otrzymuje od 1,5 mln do 1,7 mln pracowników.

"Czyli w stosunku do zatrudnionych to jest ok. 10 proc. Tak że to nie jest taki element wpływania na gospodarkę, który ma kolosalne znaczenie. On ma na pewno jakiś wpływ, ale nie decydujący. Ponadto zależy nam na tym, aby nie dochodziło do sytuacji – jaka w przeszłości miała miejsce – że ktoś zarabiał, ale nie był w stanie utrzymać za to siebie i rodziny. Dlatego od 2015 r. znacznie podwyższamy płacę minimalną" – powiedział Szwed.

W 2015 r. płaca minimalna wynosiła 1750 zł, obecnie jest to 2600 zł. Od 2017 r. określana jest również minimalna stawka godzinowa. W pierwszym roku obowiązywania wynosiła ona 13 zł, a obecnie – 17 zł.

Do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i rentowej, a także dodatku za pracę w nocy.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (65)

dodaj komentarz
lampeduza
... a socjaliści czyli praktycznie wszyscy politycy krzyczą: wolny rynek nie działa, widzicie!? Tymczasem wolnego rynku nie ma od dawna, skoro wszystko jest ustalane i regulowane przez polityków. Europa na socjalu wegetuje i usycha...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lipsk
Płaca minimalna to nie jest problem i bez większego znaczenia . W systemie którym działa eu i usa (zasypywania problemów dodrukiem)jest nawet pożyteczna. Z czasem zostanie zastąpiona pewnie w kombinacjach i przelicznikach dochodem gwarantowanym. Wraz z rozwojem robotyki i sztucznej inteligencji oraz rosnącą populacją Płaca minimalna to nie jest problem i bez większego znaczenia . W systemie którym działa eu i usa (zasypywania problemów dodrukiem)jest nawet pożyteczna. Z czasem zostanie zastąpiona pewnie w kombinacjach i przelicznikach dochodem gwarantowanym. Wraz z rozwojem robotyki i sztucznej inteligencji oraz rosnącą populacją świata to nieuniknione.Dla wszystkich pracy nie ma co wyraźnie pokazał koronawirus. Tam gdzie ludzie żyli z podawania drinków i noszenia leżaków kryzys największy. I tak już będzie bo nawet jak zniknie korona to będzie następny przy tak mieszającym się tłumie ludzi w samolotach który w tempie expresowym rozniesie drobnoustroje.
wyrwin666
Pensja minimalna do likwidacji oraz likwidacja podatku dochodowego i mamy raj podatkowy. Tylko po co ja to piszę ... Mamy czerwonych, a oni ekonomii nie rozumieją . Gdyby ta czerwona swołocz rozumiała o co chcą "walczyć" (czyli np.silne związki zawodowe, pensja minimalna na poziomie najlepiej 30 000 PLN, zasiłki Pensja minimalna do likwidacji oraz likwidacja podatku dochodowego i mamy raj podatkowy. Tylko po co ja to piszę ... Mamy czerwonych, a oni ekonomii nie rozumieją . Gdyby ta czerwona swołocz rozumiała o co chcą "walczyć" (czyli np.silne związki zawodowe, pensja minimalna na poziomie najlepiej 30 000 PLN, zasiłki socjalne itp.) to momentalnie przestaliby wygadywać te swoje socjalistyczne dyrdymały.
meryt
wyrwin666 "Pensja minimalna do likwidacji oraz likwidacja podatku dochodowego i mamy raj podatkowy."

Somalia.
Rząd Somalii nie ma zdolności ściągania podatków.
masekrut555
Niech dadzą nam dobrowolny ZUS, ja nie chcę być orany coraz bardziej haraczem. Niech płacą Ci którzy chcą żeby im minimalne rosły.
onlyv8engine
bardzo słusznie napisałeś , PIT do likwidacji i minmalne wynagrodzenie równiez, a ludziom płacić całe brutto i niech się sami rozliczaja i zobaczą kto ich okrada
remo87 odpowiada masekrut555
A jaki masz pomysł na to co zrobić z obecnymi i przyszłymi emerytami?
money_maker88
Podnoszenie płacy minimalnej = podnoszenie podatków
meryt
money_maker88 "Podnoszenie płacy minimalnej = podnoszenie podatków"

Płaca Minimalna z 325.00 (w 2016 r.) do 400.00 OMR/month w 2017 r.
PIT 0%, VAT 0%.
https://pl.tradingeconomics.com/oman/sales-tax-rate

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki