Pierwszy ransomware na komputery Apple

analityk Bankier.pl

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje pliki na zainfekowanej maszynie i żąda okupu w zamian za odzyskanie dostępu do komputera. Do tej pory na tego rodzaju ataki narażeni byli użytkownicy urządzeń z systemem Windows. Teraz na celowniku znaleźli się również posiadacze komputerów Apple.

Przestępcy tworzący komputerowe wirusy i konie trojańskie zazwyczaj zarabiają na swoich ofiarach w pośredni sposób. Zakażone maszyny-zombie bywają wykorzystywane do rozsyłania spamu, atakowania wskazanych witryn (tzw. DDoS) lub rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Model biznesowy komputerowej przestępczości w ostatnich latach często opiera się na wynajmowaniu kontrolowanych maszyn każdemu, kto gotów jest zapłacić odpowiednią cenę.

Wirus wycelowany w użytkowników komputerów Apple szyfruje dyski i żąda okupu
Wirus wycelowany w użytkowników komputerów Apple szyfruje dyski i żąda okupu (apple.com)

Ransomware, od angielskiego „ransom” (okup), ma inne zadanie. Ma skłonić użytkownika zakażonej maszyny do zapłacenia określonej kwoty, w zamian za udostępnienie klucza, pozwalającego odszyfrować zawartość dysku. Dopóki ofiara nie zdecyduje się na ten krok, pliki pozostają niedostępne. Płatność zazwyczaj odbywa się za pomocą wirtualnej waluty, pieniądza elektronicznego w postaci jednorazowych kodów albo przekazu pieniężnego.

Kilka dni temu badacze Palo Alto Security Networks poinformowali o wykryciu pierwszego przypadku szkodnika typu ransomware, przygotowanego dla komputerów Apple. KeRanger, jak nazwano wirusa, szyfruje za pomocą mocnego algorytmu zawartość dysku ofiary i wyświetla żądanie zapłacenia okupu. Algorytm szyfrujący ma się uaktywnić po trzech dniach od zarażenia, a więc pierwsze przypadki skutecznego zarażenia mogą zostać odnotowane już w poniedziałek 7 marca.

Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters, Apple w trakcie weekendu podjął kroki, które mają uchronić użytkowników jego systemu operacyjnego przed infekcją. Firma unieważniła cyfrowy certyfikat, należący do jednego z deweloperów i wykorzystywany przez twórców wirusa. Powinno to uniemożliwić zainstalowanie szkodnika w systemie.

Zhakuj Pentagon. Nowa akcja władz w USA

Zhakuj Pentagon. Nowa akcja władz w USA

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wyszedł do obywateli kraju z nietypową propozycją. Żeby przetestować własne systemy bezpieczeństwa, zaproszono miejscowych do włamania się na serwery pentagonu. Akcja została nazwana „Zhakuj Pentagon”.

Nosicielem wirusa była aplikacja Transmission, klient sieci BitTorrent – popularnego narzędzia umożliwiającego pobieranie z sieci P2P plików różnego typu (w tym filmów, muzyki i oprogramowania). Producent udostępnił zestaw informacji o tym, jak można zidentyfikować niebezpieczne oprogramowanie.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 9 ~Macos

Jak zawsze wypowiadają się ci co maca widzieli u kolegi. Popracujcie trochę to nie wrócicie do swoich systemów okien.

! Odpowiedz
3 8 ~ttyu

no wiesz jabcoki są fajne ale mało konfigurowalne, i coraz większej ilości ich użytkowników zaczyna to doskwierać, to nie ty decydujesz jak coś robić na jabolach, to producent za ciebie decyduje, no i dochodzi do tego kompletna niekonfigurowalność ich sprzętu, praktycznie nic nie zmienisz a w urządzeniach zasilanych bateryjnie nie wymienisz nawet baterii, a trendy są teraz odwrotne, znając życie skończą jak microsoft, czyli prędzej czy później zaczną tracić użytkowników szybciej niż ich pozyskiwali. za jakś dekadę może dwie kupno maca nawet wsród hipsterów bedzie obciachem, będzie oznaczało że wolisz kupić gotowca niż skonfigurować sprzęt pod swoje potrzeby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~Arsen odpowiada ~ttyu

Bullshit bingo. Jak narazie Apple to jedyny producent, który notuje wzrosty sprzedaży laptopów.

! Odpowiedz
1 3 ~dekk

A jak wam sie zepsuje to kupicie nowy bo Apple nie udostępnia szczegółowej specyfikacji swoich super wolnych komputerów przez co można je serwisować jedynie w punktach Apple za połowę ceny sprzętu. Świetnie.

! Odpowiedz
0 1 ~dekk odpowiada ~Arsen

I jedyny producent komputerów, których Oculus Rift nie będzie wspierać bo są za wolne.

! Odpowiedz
1 1 ~lololololo

No miałem Maca i co? Nie działały mi niektóre apki. Jest mało apek które nie działają na windzie za to od pierona nie chce działać na Macu czy Linuxie. Dostałem na laborce programik i działa tylko na windzie. I mogę zaklinać maka.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada ~lololololo

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 0 ~s6

Najnowszy Linux Mint miał wbudowanego backdoora czy wirusa. Jak ściągali obraz Minta z nieoryginalnej strony, to ten obraz był przerobiony i miał wszczepionego wirusa.

! Odpowiedz
1 6 ~abab

Kto w ogole sciaga cokolwiek z nieoficjalnych zrodel?

! Odpowiedz
0 0 ~ed

W każdym otwartym oprogramowaniu można umieścić wszystko, nie chodzi tylko o systemy ale tez aplikacje. Dlatego trzeba myśleć skąd i co się pobiera.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.