Pierwszy przetarg na prace budowlane inwestycji "Podłęże - Piekiełko" w 2020 r.

Pierwszy przetarg na prace budowlane w największym projekcie kolejowym w Polsce od kilkudziesięciu lat, potocznie nazywanym "Podłęże - Piekiełko", zostanie ogłoszony w drugiej połowie 2020 roku - poinformował PAP prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

"Na początku stycznia podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Pierwszy etap dokumentacji zostanie przygotowany dla linii 104 łączącej Chabówkę z Nowym Sączem, tak abyśmy mogli w drugiej połowie roku 2020 ogłosić przetarg na roboty budowlane dla fragmentu od Chabówki do Mszany Dolnej" powiedział Merchel.

Szef PKP PLK podkreślił, że projekt "Podłęże - Piekiełko to niewątpliwie największa inwestycja kolejowa w Polsce od kilkudziesięciu lat.

"Szacunkowa wartość tego projektu to około 7 mld zł. Osobiście do tej kwoty bym się nie przywiązywał. Znamy z historii, że określano na początku kwotę i później próbowano do niej dostosować dokumentację projektową. My podchodzimy do tego inaczej. Chcemy uzyskać założone parametry techniczne i jak otrzymamy dokumentację projektową to poznamy ostateczną kwotę" - stwierdził Merchel.

Prezes poinformował, że w ramach projektu powstanie 58,5 km nowej dwutorowej linii kolejowej, która będzie ona dostosowana do prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich i do 120 km/ dla pociągów towarowych. Zostanie również zmodernizowana istniejąca już linia kolejowa 104 łącząca Chabówkę z Nowym Sączem.

Inwestycja "Podłęże - Piekiełko" zakłada wybudowanie nowej linii kolejowej, która zacznie się we wsi Podłęże w gm. Niepołomice na południowy wschód od Krakowa i skieruje na południe. W miejscowości Szczyrzyc linia się rozgałęzi i będzie biec na wschód do miejscowości Tymbark (linia 622) i na zachód do miejscowości Mszana Dolna (linia 623). W tych miejscowościach nowa linia połączy się z istniejącą 75-kilometrową linią Chabówka - Nowy Sącz (linia 104), która zostanie zmodernizowana.

Prezes Merchel przypomniał, że według założeń cała inwestycja ma się zakończyć do roku 2027.

"Zrealizowanie inwestycji spowoduje, że z Krakowa do Nowego Sącza najszybszy pociąg przejedzie w godzinę i będzie to odległość 117 km. Obecnie przejazd pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza zabiera od 2 godzin 45 min do 3 godzin 45 min, a trasa jest dłuższa o 75 km" - powiedział szef PKP PLK.

"Inwestycja skróci też radykalnie czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego. Wyniesie on około 1 godzinę 40 minut zamiast 3 godzin 30 min obecnie" dodał.

Merchel poinformował, że rozbudowana sieć stworzy ponadto korzystne warunki dla przewozów między południem a północą Europy na osi Bałtyk - Bałkany - Morze Czarne i odciąży mocno eksploatowane linie towarowe Górnego Śląska. Wypełni także lukę w sieci komplementarnej TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej), będzie stanowić fragment korytarza AGTC C30/1 oraz nowoprojektowanego kolejowego korytarza transportu towarowego RFC11 "Amber".

Prezes PKP PLK poinformował też, że spółka zakłada, iż inwestycja będzie współfinansowana z pieniędzy unijnych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil