REKLAMA

Pierwszy obligacyjny ETF zadebiutował w poniedziałek na GPW

2022-01-17 09:56
publikacja
2022-01-17 09:56
Pierwszy obligacyjny ETF zadebiutował w poniedziałek na GPW
Pierwszy obligacyjny ETF zadebiutował w poniedziałek na GPW
fot. Krystian Maj / / FORUM

Na głównym rynku GPW zadebiutował w poniedziałek BETA ETF TBSP Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, zarządzany przez AgioFunds TFI. Fundusz oparty jest o indeks polskich obligacji.

"To już dziewiąty fundusz z rodziny Beta, a jednocześnie pierwszy, który nie jest oparty o rynek akcji, ale obligacji" - powiedział podczas uroczystości debiutu Robert Sochacki, członek zarządu Beta Securities Poland.

Celem inwestycyjnym funduszu jest osiąganie stóp zwrotu odzwierciedlających procentowe zmiany wartości indeksu odniesienia – TBSP dla takich samych okresów, niezależnie od tego, czy w okresach tych indeks odniesienia znajduje się w trendzie wzrostowym czy w spadkowym.

Cel inwestycyjny funduszu realizowany jest poprzez zastosowanie strategii inwestycyjnej polegającej na ciągłym stosowaniu fizycznej oraz syntetycznej replikacji aktualnej struktury indeksu odniesienia, przy czym udział fizycznej replikacji portfela (opartej na bezpośrednich inwestycjach w dłużne papiery wartościowe) jest nie niższy niż 75 proc. łącznej ekspozycji portfela funduszu na indeks odniesienia.

TBSP jest indeksem dochodowym uwzględniającym zmiany kursów obligacji, wartości narosłych odsetek oraz dochody z reinwestycji kuponów odsetkowych. W skład portfela indeksu wchodzą denominowane w złotych obligacje zerokuponowe oraz obligacje o oprocentowaniu stałym. Indeks jest wyliczany na podstawie kursów ustalanych podczas sesji fixingowych przeprowadzanych na rynku Treasury BondSpot Poland.

Fundusz BETA ETF TBSP Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wyemitował dotychczas 27.429 tytułów uczestnictwa serii A po cenie emisyjnej 192,83 zł.

Przyjmowanie zapisów na certyfikaty serii B rozpocznie się z pierwszym dniem obrotu ETF na GPW. Fundusz będzie oferował w ofercie publicznej nieoznaczoną liczbę ETF-ów serii B emitowanych w sposób ciągły.

Oferującym certyfikaty i animatorem jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Organizatorem emisji ETF jest AgioFunds TFI.

W 2021 roku łączna liczba transakcji na rynku ETF na GPW wyniosła 103,5 tys., wobec 117,6 tys. w 2020 roku. W grudniu zeszłego roku liczba transakcji na rynku ETF na warszawskiej giełdzie spadła do 9.055 z 12.708 transakcji w listopadzie zeszłego roku.

Napływy do ETF-ów notowanych na warszawskiej giełdzie w grudniu 2021 roku sięgnęły 6,1 mln zł wobec 10 mln zł w listopadzie. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mj12
Po co komu BETA ETF TBSP skoro jest JNK ;-) ?
iandrew
No i fajnie, ale trzeba poczekać na szczyt stup procentowych

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki