REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Pierwsze nadleśnictwo zakazuje wstępu do lasu. Przez suszę

2020-04-24 14:28, akt.2020-04-24 15:05
publikacja
2020-04-24 14:28
aktualizacja
2020-04-24 15:05

Nadleśnictwo Świeradów (dolnośląskie) w części zarządzanego terenu wprowadziło zakaz wstępu do lasu - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że sytuacja ma związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

fot. Pixabay / / Pexels

Malinowska wyjaśniła, że zakaz dotyczy trzech leśnictw i będzie on obowiązywał do 30 kwietnia. Poinformowała, że zakaz został wprowadzony przez nadleśniczego po pożarze, jaki wybuchł w nadleśnictwie 21 kwietnia. Część terenu, jaki został objęty ogniem jeszcze się nie dogasił - przekazała.

Nadleśnictwo Świeradów na swojej stronie internetowej poinformowało, że okresowy zakaz wstępu do lasu dotyczy leśnictw: Platerówka, Przylesie i Lubań.

Rzeczniczka Lasów Państwowych zwróciła uwagę, że jeżeli sytuacja pożarowa w lasach nie będzie się poprawiała, nadleśniczowie w kolejnych dniach mogą wprowadzać kolejne zakazy wstępu do lasów.

W Polsce funkcjonuje 430 nadleśnictw i zgodnie z przepisami każdy z nadleśniczych może w wyjątkowych sytuacjach wprowadzić okresowy zakaz wstępu na jego teren.

W przypadku suszy i zagrożenia pożarowego dzieje się tak, kiedy w danej okolicy wilgotność ściółki - badana o godz. 9 przez pięć kolejnych dni - wynosi mniej niż 10 proc.

W piątek Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że w niemal całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Wyjątkiem są północne skrawki województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie.

Instytut dodał, że w ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
langdon25
Myśliwi mordercy też mają zakaz ?
plutarch
Jarosławie, co zrobiłeś przez ostatnie 5 lat, żeby zwiększyć wilgotność ściółki?!
karbinadel
Jak to co? TVP leje wodę dniami i nocami
meryt odpowiada karbinadel
Widać, że przecieka.
plutarch
ilość minusów - przypadek?

Powiązane: Susza w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki