Pieniędzy przybywa w tempie 10%, ale inflacja wciąż nieobecna

główny analityk Bankier.pl

Wzrost podaży pieniądza M3 w lutym wyniósł 0,6% mdm i 10,0% rdr – poinformował Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że w ciągu poprzednich 12 miesięcy w kraju przybyło prawie 105,5 mld zł. Tylko inflacja CPI pozostaje oficjalnie nieobecna.

Luty był drugim z rzędu miesiącem, gdy podaż pieniądza M3 rosła w dwucyfrowym tempie, osiągając wartość 1.158.239,6 mln zł (prawie 1,16 bln zł).

W styczniu odnotowano wzrost o 10,2% rdr, co było najwyższym wynikiem od lipca 2012 r.

Wzrost agregatu M3 (obejmującego gotówkę, depozyty bankowe oraz operacje repo i dłużne papiery wartościowe) przyspiesza od dwóch lat, ale inflacji na poziomie CPI cały czas nie widać.

(Bankier.pl na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego)

To dość niecodzienne zjawisko, ponieważ inflacja na dłuższą metę zawsze ma charakter monetarny i z reguły jest pochodną wzrostu podaży pieniądza.

Roczna dynamika podaży pieniądza M3 (lewa oś) i CPI (prawa oś)
Roczna dynamika podaży pieniądza M3 (lewa oś) i CPI (prawa oś) (Bankier.pl na podstawie danych GUS i NBP.)

Tymczasem od lipca 2014 roku oficjalnie mamy w Polsce do czynienia z deflacją cenową, rozumianą jako spadek indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) w ujęciu rok do roku. Trwa zatem niezwykła dywergencja, gdy równocześnie występuje monetarna inflacja (przybywa pieniądza) i cenowa deflacja (przynajmniej na poziomie CPI).

Czegoś takiego nie doświadczyliśmy ani razu przez ostatnie 25 lat. Bazując na historycznej korelacji, obecnej dynamice podaży pieniądza M3 „powinna” towarzyszyć inflacja cenowa rzędu 4%. Tymczasem w styczniu 2016 r. inflacja CPI w Polsce wyniosła -0,7% rdr i mało kto się spodziewa zobaczyć dodatnią dynamikę CPI wcześniej niż pod koniec roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kk

czyli gdzieś rośnie bańka

! Odpowiedz
4 15 ~Emeryt

Emeryci zbiednieli przez tą groszową waloryzację więc mniej kupują a na dodatek kredyty podrożały a młodzi i starsi są zadłużeni.
Większość pieniędzy idzie na spłatę kredytów i póki nie zostaną znacznie obniżone stopy procentowe deflacja będzie się pogłębiać bo na rynek nie dostanie więcej pieniędzy

! Odpowiedz
2 5 ~ja

Jak emeryci zbiednieli? Skoro waloryzacja była to dostają więcej, a ponieważ jest deflacja - wartość ich emerytur i pod tym względem wzrosła.
Stopy procentowe z kolei są i tak niskie (jak na polskie realia) - co prawda mniej więcej od roku się utrzymują, ale w porównaniu z tym co było jakieś 2-3 lata temu - różnica jest duża. A przecież wcześniej inflacja była - pomimo wyższych stóp procentowych.

Obie Twoje tezy są więc błędne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~kazek odpowiada ~ja

tak. dostali o 2 do 5 złotych więcej. Dobra zmiana piss

! Odpowiedz
1 8 ~misza

Ludzie czują, że idą gorsze czasy i robią oszczędności. Wynika z tego, że ulokowane zostało więcej niż 10%.

! Odpowiedz
5 18 ~marco

Ten dodatkowo kreowany pieniądz nie trafia do gospodarki tylko kisi się na kontach bankowych. Ale podobnie jak fekalia - ta bańka kiedyś pęknie i wypłynie. I nie będzie to nic przyjemnego. Zresztą podobnie jak w Polsce dzieje się prawie na całym świecie. Zbliża się globalny RESET.

! Odpowiedz
12 12 ~miś

To co przybyło to: operacje repo i dłużne papiery wartościowe!
Alimenciarz Kijowski, znany szKODnik, jak wypuści papiery pod swoje alimenty,
to wzbogacimy się o 70000pln!!!
A alimenciarze może zastąpią OFE na GPW, hossa nadciąga! a jej wzrostu już nic nie powstrzyma!!!

! Odpowiedz
24 10 ~bankierr

To jeszcze jeden powód do uznania dla obecnego ministra finansów oraz ministra gospodarki. Można "wykreować" znacznie więcej pieniądza, z korzyścią dla gospodarki i użyć go do pobudzenia popytu wewnętrznego.

! Odpowiedz
22 20 ~Ko

Ile płaca ci za te propisowskie bzdury? 1,5 czy 2,0 PLN za wpis?

! Odpowiedz
32 15 ~Ad

Balcerowicz był jedynym, który próbował zatrzymać to szaleństwo. Ale teraz nie ma już nadziei tylko narodowy-socjalizm i nic więcej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil