ZAPISZ SIĘ

Pieniądze wyciekają z banków. Polacy zbroją się w gotówkę

Maciej Kalwasiński2022-04-26 09:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-26 09:00

W ostatnich miesiącach Polacy wycofywali pieniądze z banków w najszybszym tempie od kilkunastu lat, a do łask wracała gotówka.

Pieniądze wyciekają z banków. Polacy zbroją się w gotówkę
Pieniądze wyciekają z banków. Polacy zbroją się w gotówkę
fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

Na koniec marca gospodarstwa domowe w Polsce miały zgromadzone w bankach 1,04 bln zł - wynika z danych NBP o podaży pieniądza. W samym poprzednim miesiącu kwota zmniejszyła się o przeszło 16 mld zł - tak dużego odpływu pieniędzy z banków jeszcze w 25-letniej historii tych danych nie zanotowano.

Jednak obecnie w bankach trzymamy dużo więcej środków niż kilkanaście lat temu, dlatego warto porównać również wysokość fali wypłat w ujęciu procentowym. Wynik rzędu niespełna -1,6 proc. jest najniższy od przeszło 17 lat. Spore jednomiesięczne odpływy pieniędzy z banków zdarzały się w ostatnich latach kilkunastokrotnie, ale żeby poznać skalę "problemu", zerknijmy jeszcze na dane w perspektywie kwartalnej. W pierwszych trzech miesiącach roku z kont i lokat Polaków wypłynęło netto (odpływy-wpływy) najwięcej środków od 15 lat.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Tak duży spadek to przede wszystkim efekt wycofywania środków z depozytów bieżących. W marcu saldo kont zostało zredukowane o niemal 19 mld zł. Na lokaty do 2 lat oszczędzający dorzucili 2,6 mld zł netto, a depozyty powyżej 2 lat zmniejszyły się o ponad 282 mln zł.

Równocześnie wartość gotówki w obiegu wzrosła w ubiegłym miesiącu o ponad 18 mld zł - najmocniej od kwietnia 2020 r., gdy Polacy w obawie przed skutkami pandemii koronawirusa masowo ruszyli do bankomatów i banków, wypłacając netto ponad 20 mld zł. Rekord padł miesiąc wcześniej - w marcu 2020 r.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Polacy zaczęli masowo wyciągać pieniądze z banków już pod koniec lutego, gdy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. "Całkowicie nieuzasadniona, głupia, niemądra fala poszła" - oceniał w marcu decyzje Polaków prezes NBP Adam Glapiński. "To już ustało, ale zeszły tydzień to było jakieś szaleństwo (...) banki nie nadążały z dowozem [gotówki do bankomatów i oddziałów - red.]" - mówił.

Fala wypłat, choć zapewne już nie tak gwałtowna, przelewała się nad Wisłą jeszcze w marcu. Obok obaw przed rozwojem sytuacji za naszą wschodnią granicą popyt na gotówkę mogły napędzać: wysoka inflacja i napływ uchodźców z Ukrainy czy wsparcie finansowe Polaków dla osób uciekających przed wojną.

Banki nie kwapią się, by podwyższyć oprocentowanie depozytów pomimo rosnących stóp procentowych. W obliczu dwucyfrowej inflacji pieniądze trzymane na nieoprocentowanych ROR-ach czy nisko oprocentowanych lokatach i kontach oszczędnościowych szybko tracą siłę nabywczą. Szybko rosnące ceny przekładają się także na rosnące wydatki. Depozyty bieżące przedsiębiorstw finansowych wzrosły o 8 mld zł po trzech miesiącach spadków wynoszących łącznie ponad 34 mld zł. Depozyty terminowe firm zwiększyły się w I kwartale o niecałe 5 mld zł.

Ekonomista Rafał Mundry zauważa, że do Polski przybyło 2 mln Ukraińców, którzy wymieniali hrywny i inne waluty obce na złotego czy wyciągali gotówkę z bankomatów. Polacy wspierają również finansowo uchodźców i walkę z rosyjskim agresorem, co również mogło przyczynić się w jakimś stopniu do spadku kwot trzymanych przez gospodarstwa domowe na depozytach w bankach.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
boris-vodka
Widać efekty rządów pana Pinokia i Glapiszona.....Spokojnie miska ryżu dla każdego proszę o spokój i porządek w kolejce. A tak na poważnie może mi ktoś wierzyć lub nie . Już parę lat temu stwierdziłem że dzięki PISowcom doczekamy się czasów gdzie będziemy siedzieli przy świeczkach w domach.
drzaraza
W tym roku zarobiłem 15% od kapitału którym obracam na GPW. W zeszłym było to 40% i tak od kilku lat.
prawdziwynierobot
"wyciekają" brzmi, jakby ktoś je wykradał szanowny Bankierze.
Nie siejmy paniki
drzaraza
Taka prawda, glupinski kradnie.
tb2
Od jutra znowu kolejki przed bankami?
rusin19
nest daje 5.5% na koncie oszczednosciowym
jan888
Polacy nie zbroją się w gotówkę, tylko pieniądze wypływają szerokim strumieniem z Polski, a do tego na skutek PIS-inflacji coraz więcej ich krąży w gospodarce. Wystarczy spojrzeć na wykres EURPLN - od momentu objęcia władzy przez PIS złotówka systematycznie się osłabia, co gwałtownie przyśpieszyło w ostatnich latach.
Źródło:
https:
Polacy nie zbroją się w gotówkę, tylko pieniądze wypływają szerokim strumieniem z Polski, a do tego na skutek PIS-inflacji coraz więcej ich krąży w gospodarce. Wystarczy spojrzeć na wykres EURPLN - od momentu objęcia władzy przez PIS złotówka systematycznie się osłabia, co gwałtownie przyśpieszyło w ostatnich latach.
Źródło:
https://stooq.pl/q/?s=eurpln&c=10y&t=l&a=lg&b=0
https://stooq.pl/q/?s=cpiypl.m&c=10y&t=l&a=lg&b=0
bankster-kreator
Jakie pieniądze wyciekają z banku? Pieniądz jest jeden: złoto. I oni nie wycieka z banku bo go dawno już nie ma w banku a jak jest to w śladowych ilościach. W banku jedynie są komputery z zapisem zer i jedynek i papier toaletowy drukowany który już niedługo przyda się jak w sklepach zabraknie normalnego papieru. Przecież od lat jest Jakie pieniądze wyciekają z banku? Pieniądz jest jeden: złoto. I oni nie wycieka z banku bo go dawno już nie ma w banku a jak jest to w śladowych ilościach. W banku jedynie są komputery z zapisem zer i jedynek i papier toaletowy drukowany który już niedługo przyda się jak w sklepach zabraknie normalnego papieru. Przecież od lat jest rozdawnictwo i dodruk papieru i od lat tak było jest i będzie tego uczy nas historia. Kto tego nie widzi to znaczy, że okulista potrzebny w trybie natychmiastowym.
bankster-kreator
a jak się przesadzi już z dodrukiem na całym świecie wtedy zaczynają się wojny i konflikty bo nikt już nie chce za ten papier pracować i ten papier przyjmować, każdy zaczyna woleć ziemię i towar. Wtedy gospodarka się sypie, powstają zgrzyty i napięcia między państwami jak napięcia płyt tektonicznych i zaczynają chulać wojny które a jak się przesadzi już z dodrukiem na całym świecie wtedy zaczynają się wojny i konflikty bo nikt już nie chce za ten papier pracować i ten papier przyjmować, każdy zaczyna woleć ziemię i towar. Wtedy gospodarka się sypie, powstają zgrzyty i napięcia między państwami jak napięcia płyt tektonicznych i zaczynają chulać wojny które z czasem przeradzają się w coraz to większe konflikty. Matkę oszukasz, ojca oszukasz ale historii pieniądza i wojen nie oszukasz.
jacek_bs
Czesc,

3dni w hotelu 3 *** -majowka z zimna plyta i obiadem dla kotow (wielkosc) 693zl od 2osb za dzien, to wychodzi na to, ze polak musi robic +- 3tyg na to, zeby 3dni se polezec na lezaku, pojesc szynke i cos tam dziabnac na obiad, nie sadzilem, ze bedzie tak tanio..warto zarabac ze soba troche wiecej gotowki.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki