Pięlęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka dostały po 300 zł brutto podwyżki

Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka wróciły do pracy; oddziały, których praca została zawieszona, już funkcjonują; pacjenci są przyjmowani - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Katarzyna Gardzińska. W środę wieczorem zakończył się 16-dniowy strajk.

Zakończył się strajk w Centrum Zdrowia Dziecka
Zakończył się strajk w Centrum Zdrowia Dziecka (fot. Simona Supino / FORUM)

"Panie pielęgniarki, wczoraj o godz. 23 wróciły do pracy na oddziały. Dzisiaj od rana oddziały, których praca została zawieszona, już funkcjonują. Pacjenci są przyjmowani, opiekunowie pacjentów będą informowani telefonicznie o terminie nowych przyjęć na wizytę" - poinformowała w czwartek dziennikarzy rzeczniczka szpitala.

Jak wyjaśniła, będą ustalane nowe terminy przyjęć na oddziały, nowe terminy operacji, nowe terminy przyjęć do poradni - wszystkie te, które zostały przesunięte. Dodała, że wszystkie oddziały funkcjonują z taką obsadą pielęgniarską jak przed strajkiem.

Pytana, co z dziećmi, które trafiły do innych szpitali, powiedziała, że te, które wymagają opieki specjalistów z CZD, będą wracały do Instytutu. Pierwsi pacjenci mają pojawić się jeszcze w czwartek.

Jak poinformowała, obecnie w szpitalu przebywa 273 pacjentów (stan z godz. 10).

Gardzińska zapewniła, że szpital będzie robić wszystko, żeby jego funkcjonowanie jak najszybciej wróciło do normy, ale - jak oceniła - może potrwać to kilka dni.

Pytana o szczegóły porozumienia z pielęgniarkami, poinformowała, że jeżeli strona związkowa będzie chciała je przedstawić, to dyrekcja Instytutu nie widzi żadnych przeszkód.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na mocy przyjętego kompromisu pielęgniarki otrzymają 300 zł brutto podwyżki od 1 sierpnia br.

W wieczornym oświadczeniu przekazanym mediom poinformowano, że przyjęte w porozumieniu postanowienia "nie są w pełni satysfakcjonujące dla stron, stanowią jednak wyraz kompromisu dla dobra małych pacjentów Instytutu".

Zadecydowano także o zawieszeniu do końca tego roku sporu zbiorowego pielęgniarek z dyrekcją CZD, który trwa od grudnia 2014 r. W okresie zawieszenia sporu zbiorowego związek zawodowy pielęgniarek i położnych w CZD będzie monitorował realizację środowego porozumienia. Spełnienie warunków porozumienia we wskazanym terminie zakończy spór zbiorowy.

Obecny w środę szpitalu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a dyrekcją jest "do udźwignięcia" przez Instytut.

Strajk pielęgniarek z CZD rozpoczął się 24 maja, kiedy część z nich odeszła od łóżek pacjentów - na oddziałach pracowały oddziałowa i jedna pielęgniarka. Protest nie był prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka.

W poniedziałek dyrekcja CZD zadecydowała o zamknięciu czterech oddziałów: immunologii, endokrynologii, diabetologii oraz urologii dziecięcej. Argumentowano, że personel będzie przeniesiony do innych oddziałów, by zapewnić bezpieczeństwo i możliwość leczenia pacjentom.

Szpital ma ponad 336 mln zł długu; zdaniem Radziwiłła każdy dzień strajku kosztował placówkę ok. pół miliona złotych.(PAP)

akw/ mkz/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~miro

piróg, "doradca" gajowej kanalii zrobił 300 mln długu i biega bezkarnie na wolności

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~fddf

szkoda bo miałem nadzieję że zamkną ten szpital. Strajk zamykamy. A panie na kasę do Tesco i do MOPS

! Odpowiedz
3 1 ~europejczyk

chamstwo z pisowego bagna , tylko byście obrażali i zwalnialii a pielęgniarki mają alternatywę albo praca w prywatnych klinikach albo wyjazd za granice za 3000 euro a ty będziesz czekał w kolejce do szpitala zarządzane przez wasze pisowskie kadry.

! Odpowiedz
1 1 ~pipa odpowiada ~europejczyk

Każdy kto ma taka alternatywę za 4x tyle, mówi szefowi podwyżka albo zwolnienie,
i w dobrej komitywie, z usmiechem na twarzy, po okresie wypowiedzenia go nie ma.
Inne opcje to opowiadanie bajek, brednie, oszustwa, kłamstwa.
Ludzie dali sie oszukać. wmówiono deklom, ze maja prawo i pierwszeństwo. Niech więc zdychaja na własne durne zyczenie. Niech żrą tabletki bez receptyy, za stówe dziennie, na wścieklizne nóg, macicy, mózgowia. Dobra zmiana 500+

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~2025 odpowiada ~europejczyk

W europie leczenie jest drogie i niewielu idzie do lekarza
U nas wszyscy są chorzy i za darmo im sie należy. Kolejka za 20 lat w grudniu po południu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil