REKLAMA

Piechociński: otworzyliśmy dla polskich jabłek nowe rynki

2015-10-21 11:31
publikacja
2015-10-21 11:31

Mimo wprowadzenia rosyjskiego embarga, nie zmarnowaliśmy ani jednej sztuki polskiego jabłka; otworzyliśmy rynki zbytu w nowych krajach, m.in. w Wietnamie - powiedział w środę szef PSL Janusz Piechociński podczas wizyty w gospodarstwie sadowniczym w Uleńcu (woj. mazowieckie).

fot. Krystian Maj / / FORUM

Wicepremier i minister gospodarki podkreślił, że Polska jest liderem światowego eksportu jabłek i wyprzedziła w tym obszarze Chiny, a polskie rolnictwo osiągnęło wielki sukces zdobywając nowe rynki.

Dodał, że przez decyzję Rosji w 2014 r. o wprowadzeniu embarga na produkty żywnościowe pod znakiem zapytania stanęły zeszłoroczne, rekordowe zbiory jabłka. Mimo to - "nie zmarnowaliśmy ani jednej sztuki jabłka" - zapewnił szef PSL.

Na wprowadzenie embarga rynek zareagował szokiem i dużym spadkiem cen - mówił szef ludowców. "Jabłko przemysłowe było w granicach 10 groszy (za kilogram); dzisiaj, mówimy to z dumą, jabłko na przemysł to ponad 50 groszy" - poinformował Piechociński.

Podkreślił, że najważniejsze dla sytuacji sadowników jest to, że Polska "otworzyła" kilkanaście nowych rynków dla jabłek. "10 października został otwarty na polskie jabłka i nie tylko dla polskiego jabłka, rynek wietnamski. Jest więc polskie jabłko w Indiach, jest w Singapurze, jest w Arabii Saudyjskiej i w Emiratach; za chwilę będzie w Iranie, jest w Kanadzie, za chwilę będzie w Stanach Zjednoczonych" - wymieniał Piechociński.

Szczególnie podziękowania złożył na ręce sadowników, w tym związkom i organizacjom sadowniczym. Podziękował także polskim ambasadom, wydziałom promocji inwestycji i współpracy zagranicznej, dzięki którym polskie jabłka znalazły nowych nabywców.

"Przedsiębiorczość sadownicza, grupy producenckie pokazały klasę. Zagospodarowaliśmy każdą tonę polskiego jabłka" - powiedział minister gospodarki.

Przypomniał, że polski pawilon na tegorocznych światowych wystawach Expo w Mediolanie ma kształt skrzynki do jabłek. "W naszym pawilonie zapraszamy cały świat, całą Europę do spaceru po polskim sadzie" - powiedział Piechociński. (PAP)

kos/ ilp/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~PartTimeJobs
Stworzyć sobie kłopot i go pokonać, kretyni
~autor
Mam nadzieję, że tej gęby nie trzeba będzie dłużej oglądać.
~gustaw
Piechocinski schudnij! boi na jabłkach przytyłes
~licznik
przy liczeniu glosow okaze sie ze 6 milionow glosow jest niewaznych a psl dostanie 25%.proste jak drut i trenowanie kilka razy
~Cicero
Rzeczywiście jest powód do dumy, szczególnie dla polityka kierującego resortem gospodarki: "jabłka hitem eksportowym Polski", "polskie stoisko na Expo w kształcie skrzynki na jabłka". A więc mamy wreszcie innowacyjną gospodarkę, zaawansowaną myśl technologiczną w naszych produktach eksportowych. Tak Rzeczywiście jest powód do dumy, szczególnie dla polityka kierującego resortem gospodarki: "jabłka hitem eksportowym Polski", "polskie stoisko na Expo w kształcie skrzynki na jabłka". A więc mamy wreszcie innowacyjną gospodarkę, zaawansowaną myśl technologiczną w naszych produktach eksportowych. Tak trzymać Piechociński, cały świat z podziwem patrzy na wasze dokonania. Sadownictwo i sektor produkcji drewnianych skrzynek filarami naszej nowoczesnej gospodarki.
~qaz
Kolego, wszystko ma swoj czas, a czas na zaawansowane technologie jest liczony w dekadach i BILIONACH dolarów na inwestycje. Cieszmy sie, ze Polska ma solidna podstawe w postaci rolnictwa i produkcji (nawet tych skrzynek). Segment odporny na fluktuacje w gospodarce.

Zawsze mozesz zaglosowac na polski duet PALIN - MCCAIN,
Kolego, wszystko ma swoj czas, a czas na zaawansowane technologie jest liczony w dekadach i BILIONACH dolarów na inwestycje. Cieszmy sie, ze Polska ma solidna podstawe w postaci rolnictwa i produkcji (nawet tych skrzynek). Segment odporny na fluktuacje w gospodarce.

Zawsze mozesz zaglosowac na polski duet PALIN - MCCAIN, czyli Szydlo - Kaczy, wtedy koscioly wprowadza te innowacje
~Monika_B
Propaganda.. Jablka do Wietnamu i Arabów.. Jak stocznie dla Kataru ... Rosjanie olewaja polska produkcje na zawsze, biora w Tucji, Armenii itd..
~Adam
a Turcja i Armenia od nas iw taki oto sposób ruskie nadal żrą polskie jabłka. To nie jest guma zeby można było rozciągnąć, zwiększyc ''produkcji jabłek'' nie da się w ciągu kilku lat w wy wierzycie, że nagle pojawiło się mnóstwo jabłek na Białorusi, Turcji Armenii. Cudów nie ma.
~Antyrus
Czas zacząć odpłacac Rosji za embarga nakładane na nas kupować tańsza ropę naftowa w Arabii Saudyjskiej i Iranie zdywersyfikować dostawy gazu na nasz rynek,rosyjska ropa ural należy do zanieczyszczonych a saudyjska do najlepszych,czas skończyc z rosyjskim dyktatem ,straszeniem.
~nemo
"kupować tańsza ropę naftowa w Arabii Saudyjskiej i Iranie" ha,ha,ha jaka tańsza tak tańsza jak gaz z Kataru 2-3 razy droższy niz rosyjski PGNiG juz szykuje nową wyższą taryfę dla odbiorców ty jesteś matoł PISiowy który na złość Rosji odmrozi sobie uszy

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki