REKLAMA

PiS wprowadzi prawo warstwowe? Tereny miejskie nad torami to żyła złota

2021-02-10 10:50
publikacja
2021-02-10 10:50
PiS wprowadzi prawo warstwowe? Tereny miejskie nad torami to żyła złota
PiS wprowadzi prawo warstwowe? Tereny miejskie nad torami to żyła złota
fot. Pawel Gegotek / / Shutterstock

Trwają prace nad wprowadzeniem tzw. własności warstwowej, dotyczącej przestrzeni nad gruntem. Dzięki temu będzie można zabudować tereny np. nad torami kolejowymi w centrum miast.

Wiele należących do kolei atrakcyjnych nieruchomości w centrach miast nie może być wykorzystane pod inwestycje z powodu braku regulacji umożliwiających prawne rozdzielenie własności gruntu od własności tego, co zostało nad nim lub pod nim zbudowane. Pomogłoby wprowadzenie tzw. prawa warstwowego.

W parlamencie odbyło się niedawno pierwsze posiedzenie zespołu odpowiedzialnego za ten temat. Od lat o takie rozwiązania zabiegają Polskie Koleje Państwowe. 

– Obecne uregulowania prawne wykluczają też możliwość sprzedaży powierzchni nad torami, co skutkuje niemożliwością wykorzystywania tych terenów do rozwoju miast i pozbawia PKP S.A. możliwości zarobku – tłumaczy w "DGP" Paweł Lisiecki, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wprowadzenia w Polsce własności warstwowej. Dotyczy to nie tylko terenów kolejowych, ale i np. projektów związanych z budową parkingów podziemnych na gruntach samorządowych.

Gdzie leży problem? PKP nie jest właścicielem terenów w miastach, po których biegną tory kolejowe. Obszar ten należy do Skarbu Państwa, a spółka kolejowa jest jedynie jego wieczystym użytkownikiem. Infrastruktura zaś należy do kolejnej spółki - PKP Polskie Linie Kolejowe. 

– Jeżeli były przypadki zabudowy nad torami, to z reguły opierały się na słabszym prawie – użytkowania, służebności czy obligacyjnym. To nie spełnia oczekiwań inwestorów, którzy oczekują trwałego, mocnego prawa rzeczowego, które gwarantowałoby później możliwość przenoszenia praw na inne podmioty – mówi Przemysław Ciszak, radca prawny PKP SA, w rozmowie z portalem Transport-publiczny.pl.

W tej chwili wykorzystywane są różnorakie narzędzia, które jednak nie są idealne. Np. do budowy tuneli wykorzystuje się prawo górnicze i geologiczne. Z takich rozwiązań korzystano w Warszawie przy budowie wcześniejszych odcinków metra. W stolicy nad linią średnicową – przy Żelaznej – udało się też wybudować pawilon handlowo-biurowy Swede Center. – To było na podstawie na podstawie prawa obligacyjnego i 30-letniej umowy. W zeszłym roku budynek wrócił do PKP SA – dodaje Ciszak.

Obecnie Kodeks cywilny wskazuje, że nieruchomościami są "części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności."

Jak tłumaczy adwokat Monika Sitowicz w rozmowie z portalem terenyinwestycyjne.info, "własność gruntu rozciąga się zatem na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Taka formuła wyklucza własność „warstwową”, tzn. taką, która pozwalałaby na odrębną własność poszczególnych „warstw” czy przedmiotu zabudowy (np. podziemnego parkingu, platformy wybudowanej nad torami czy też tunelami albo budynku posadowionego na takiej platformie)."

Polskie Koleje Państwowe należą do największych w Polsce właścicieli gruntów i nieruchomości. Duża część tych terenów to grunty pod 19 tys. kilometrów linii kolejowych.

Prawo zabudowy warstwowej w różnych formułach występuje w regulacjach prawnych innych państw europejskich (np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoszech). 

KWS

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (20)

dodaj komentarz
qwertas
PKP w takiej Warszawie, gdzie jest właścicielem gruntów nad linią średnicową powinno być deweloperem a nie sprzedawać tereny pod budowę. Koleje austriackie czy szwajcarskie od lat są deweloperami na swoich działkach i budują biurowce, mieszkania na wynajem czy mini centra handlowe na stacjach kolejowych.
antybolszewik
Słuszne prawo. W końcu uprzywilejowana grupa - nieboszczycy zacznie płacić podatki.
pn300
Prawo warstwowe, to bardzo dobre prawo. Warstwa ziemi, warstwa pisiórów, warstwa ziemi... itd.
qwertas
Ty jesteś tak spaczony polityką. Wróć na Wyborczą chory człowieku i nie zatruwaj życia zwykłym użytkownikom internetu.
marxs
w sytuacji nie wymierania ale wymarcia gatunku polaczkuf takie grunty są bez wartości
pn300
Ale ty głupi jesteś, to jak wymrą to nikt inny się nie osiedli? Bo co? bo toruński katabas zabroni, albo stary dziad z Żoliborza?
nostsherlock odpowiada pn300
Wystarczy, że Vateusz wymyśli jakiś absurdalny podatek umożliwiający wywłaszczenie
marcinkrakow
Ta wiadomość tylko utrwala mnie w przekonaniu jak beznadziejna jest cała nasza klasa polityczna. Wydawało mi się, tak prosta sprawa jak uregulowanie praw związanych z warstwową własnością gruntu w sytuacji gdy ludzkość już minimum 150 lat buduje skomplikowane systemy infrastruktury podziemnej i nadziemnej jest dawno załatwiona (osobiście Ta wiadomość tylko utrwala mnie w przekonaniu jak beznadziejna jest cała nasza klasa polityczna. Wydawało mi się, tak prosta sprawa jak uregulowanie praw związanych z warstwową własnością gruntu w sytuacji gdy ludzkość już minimum 150 lat buduje skomplikowane systemy infrastruktury podziemnej i nadziemnej jest dawno załatwiona (osobiście nigdy się tym nie zajmowałem więc nie wiedziałem). Tymczasem zonk!!! Jakieś prowizorki, naciąganie prawa .... i nikt od lat 90 tego nie uregulował! PIS, PO, SLD, PSL - wszyscy warci siebie .....
jasiek2017
Jak ceny mieszkań w Krakowie ? Spadły o 30-40% ?
luxferre odpowiada jasiek2017
Chłopcze odpocznij, bo już artykuły Ci się mylą. Ten nie jest o cenach mieszkań.
A najlepiej sprzedaj, nawet ze stratą nieruchomość - będziesz spokojniejszy.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki