REKLAMA
PIT 2023

Pfizer kontra Polska. W brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa

2023-12-05 18:42
publikacja
2023-12-05 18:42

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy i żąda zapłaty 6 mld zł za 60 mln dawek preparatu na COVID-19. Obie strony zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia - podał portal informacyjny Politico.

Pfizer kontra Polska. W brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa
Pfizer kontra Polska. W brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa
fot. MikeDotta / / Shutterstock

Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii COVID-19.

Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Według "Dziennika Gazety Prawnej" farmaceutyczny gigant żąda od naszego kraju zapłaty 6 mld zł, a sprawa dotyczy 60 mln szczepionek przeciw COVID-19, których Polska nie odebrała.

Proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską - został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego.

Coraz więcej sporów prawnych związanych z zakupem przez UE szczepionek przeciwko COVID-19. Pfizer pozywa Węgry

Rośnie liczba sporów prawnych związanych z zakupem przez Unię Europejską szczepionek przeciwko COVID-19 - pisze we wtorek portal Politico. Pfizer, wraz ze swoim partnerem BioNTech, wszczął postępowanie sądowe przeciwko węgierskiemu rządowi w styczniu tego roku w związku z dostawami szczepionek - podał Politico.

Rzecznik Pfizera potwierdził, że sprawa toczy się przed belgijskim sądem, zastrzegając, że "rozmowy z rządem w Budapeszcie są kontynuowane".

Z akt sprawy, na które powołuje się Politico, ma wynikać, że Pfizer żąda od Węgier zapłaty za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro. Spór rozpoczął się, gdy Węgry powiadomiły Pfizer w listopadzie 2022 r., że nie zamierzają płacić firmie, uzasadniając tę decyzję konfliktem na Ukrainie.

Pierwsza rozprawa w tym procesie odbyła się w marcu br. Sędzia odrzucił wniosek Pfizera o procedowanie w trybie przyspieszonym. Od tego czasu nie było kolejnych rozpraw.

Politico podkreśla, że procesy wytoczone przez Pfizer przeciwko Polsce i Węgrom zwiększają liczbę postępowań sądowych dotyczących unijnych zamówień na szczepionki w okresie pandemii.

W Rumunii prokuratora chce uchylić immunitet byłemu premierowi Florinowi Citu i dwóm byłym ministrom zdrowia, twierdząc, że zakupili zbyt wiele szczepionek przeciwko Covid-19, powodując tym samym szkody w wysokości ponad 1 miliarda euro dla państwa.

Belgijski lobbysta Frederic Baldan wytoczył proces karny przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w związku z jej domniemaną rolą w pośredniczeniu w zawarciu największego kontraktu na szczepionki w UE, na 1,1 miliarda dawek.

Również amerykański dziennik "New York Times" pozwał Komisję Europejską za odmowę ujawnienia wiadomości SMS wymienianych przez Ursulę von der Leyen i szefa Pfizera Alberta Bourlę, dotyczących gigantycznego kontraktu na szczepionki.

Wreszcie, przypomina Politico, Prokuratura Europejska (EPPO) ogłosiła w październiku ubiegłego roku, że wszczęła dochodzenie w sprawie zamówień na szczepionki. Nie sprecyzowała, kogo dotyczy dochodzenie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
incitatus
Lepiej dać hajs Pfizerowi niż reżimówce.
jenak
Dziwna, niedziwna, w tym kontekście jest wzmianka już na samej górze, w przepowiedniach banku Saxobank, o tak ważnej roli zastrzyków GLP-1. Już w drugim punkcie przepowiedni.
polonu
Węgry też pozywają do sądu , kto te umowy podpisywał do paki z nim natychmiast . bo tu nie chodziło o szczepionki a o kase dla Ameryki , bo bankrutują , i tak zbankrutują kwestia czasu , trupa reanimują szczepionkami
jenak
Tyle mi opowiadają od lat o sile łUnii. Że razem to możemy o wiele więcej.

No i nadszedł moment na "sprawdzam".

I koncern łUnię ogrywa jak chce.
jenak
Ta cisza ze strony niedawnych ekspertów na mnie robi wrażenie.
nostsherlock
Stwierdzenie "Ekspertów" jest chyba dość śmiałym założeniem
polonu
ha ha ha szpryca nie idzie niech Putin to odkupi .
jenak
Fajne te mega zamówienie kontynentu daleko wybiegające w przyszłość.

Co teraz z tym robić?

Tyla ekspertów było.

Teraz ani jednego.
jenak
Ciekawe, ile na ten przykład Saudowie zamówili.

jenak odpowiada jenak
Jak zamówienie, pewnie zupełnie inne, może bardzo wątłe, wypłynie na zdrowie Saudów?

Czy robi się takie, IMHO, bardzo ważne badania praktycznie bezkosztowe, a z dużym potencjałem otrzeźwiająco-orzeźwiającym?


Można wykorzystać inne kraje/nacje, które zachowały się inaczej i co z tego wyszło?

Chodzi, jak widać,
Jak zamówienie, pewnie zupełnie inne, może bardzo wątłe, wypłynie na zdrowie Saudów?

Czy robi się takie, IMHO, bardzo ważne badania praktycznie bezkosztowe, a z dużym potencjałem otrzeźwiająco-orzeźwiającym?


Można wykorzystać inne kraje/nacje, które zachowały się inaczej i co z tego wyszło?

Chodzi, jak widać, w ujęciu globalnym o grube setki miliardów bucksów.

Malusi ułamek tych setek mógłby rzucić nowe światło na tyla problemów i zapytań.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki