REKLAMA

Pepco wchodzi do MSCI Poland. Rynek zaskoczony, kurs w górę

Michał Kubicki2022-11-14 10:30, akt.2022-11-14 17:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-14 10:30
aktualizacja
2022-11-14 17:40

Według komunikatu MSCI w wyniku półrocznej rewizji indeksów Pepco zastąpi Orange w portfelu MSCI Poland. Zmiany wejdą w życie za kilkanaście dni, ale już teraz kurs detalicznej spółki reaguje mocnymi wzrostami.

Pepco wchodzi do MSCI Poland. Rynek zaskoczony, kurs w górę
Pepco wchodzi do MSCI Poland. Rynek zaskoczony, kurs w górę
/ Pepco

Komunikat firmy MSCI, która opracowuje m.in. indeks MSCI Poland pojawił się 10 listopada po zakończeniu sesji w Warszawie. W piątek handlu na GPW nie było ze względu na państwowe święto. Dopiero 14 listopada inwestorzy mogli zareagować na ogłoszone zmiany. O ile wykreślenie Orange było spodziewane, o tyle dodanie Pepco jest zaskoczeniem, co widać na giełdowym kursie.

W pierwszej części poniedziałkowego handlu notowania Pepco rosły o ponad 14 proc., przekraczając 40 zł za jedną akcję. Był to najwyższy kurs spółki od czerwca bieżącego roku. Na koniec handlu w poniedziałek, wzrost kursu wynosił 11,43 proc. przy 100 mln zł obrotu.

Bankier.pl

Ogłoszona rewizja wejdzie w życie 30 listopada po sesji. Wykreślenie Orange Polska z portfela MSCI Poland było spodziewane m.in. przez Pawła Wieprzowskiego, analityka z BM mBanku. Jednak w komentarzu dla Bankier.pl, przyznaje, że wejście Pepco do indeksu jest zaskoczeniem także dla niego.

„Dodanie Pepco wydaje się zaskoczeniem dla rynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że od dłuższego czasu spółka spełniała kryteria wielkościowe i płynnościowe. Z czwartkowego komunikatu MSCI wynika, że zmieniono jej klasyfikację krajową na Polską. To było kluczowym czynnikiem decydującym o dodaniu Pepco do Indeksu MSCI Poland” - powiedział Wieprzowski. 

Portfelowe zmiany wygenerują przepływy kapitału, które w przypadku Pepco mogą przełożyć się na dodatkowy popyt w wysokości ponad 110 mln zł (przy obecnym kursie USD/PLN).

„Z tytułu wejścia Pepco do indeksu pasywne napływy mogą wynieść ok. 25 mld USD, natomiast wykreślenie Orange Polska to będzie mniej więcej 15 mln USD pasywnych odpływów”- wyliczył ekspert. 

Orange Polska trafi do polskiego indeksu MSCI dla mniejszych spółek (small cap). Akcje Pepco są według analityków Trigon DM niedowartościowane, a ich cenę docelową w ostatniej rekomendacji ustalili na 60 zł. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
banki1
Pepsko=kiepsko. Lepiej zapłacić 2,3 razy drożej i kupić dobrą rzecz, która starczy na 5,10 razy dłużej niż ten szajs z pepco.
msp
Idzie nędza .. wszelkie szmatexy idą w górę .. jeszcze tylko czekamy na bary dla ubogich . Taki BAR + , resztki ze stołu biesiadników na Wiejskiej ..
males
Podbili aby była okazja wyrzucić na podbitce i tyle.
forfun
co to zmienia fundamentalnie że nagle firma jest wyżej wyceniana ?
janoz_lobolotorant
większe zakupy akcji przez zagranicę -> większa płynność, wyższa kapitalizacja -> większe możliwości pozyskania tańszego kapitału czy to przez emisję obligacji czy emisję akcji

widać, jakie wielkie tuzy intelektualne siedzą na GPW
forfun odpowiada janoz_lobolotorant
czyli taka lepsza opinia choć fundamentalnie nic się nie zmieniło ?
dziękuję jednemu z tuzów za wyjaśnienia
grzegorzkubik
Kolejna spółka z GPW mknie pod górę.
langdon25
Mknie do góry bo nie zarządza nią żaden pisuar.
qwertas odpowiada langdon25
Orlen za czasów „profesorów” KO Komitetu PO miał taaaaaakie zyski…
darius19 odpowiada qwertas
przypomne ze paliwa na stacji byly tansze gdy ropa byla po 120dol/barylke a Prezes biegal po Sejmie z kanistrem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki